Glavna jela,  Ljeto,  Recepti,  Vege

Pohani štapići od patlidžana u pećnici

Kad patlidžane narežete samo malo drugačije i u smjesu za pohanje dodate mirisni ružmarin, a umjesto u dubokom ulju pečete ih u pećnici, dobit ćete jedno potpuno novo jelo. Još ako uz ove mirisne štapiće servirate hladni umak s vlascem i svježim krastavcima…. Nikada se više nećete vratiti na klasične pohane patlidžane. I ono što je najbitnije, klinci će biti oduševljeni. Ako imate mrzitelje patlidžana kod kuće, ogulite ljubičasti dio prije pohanja… Tako ih neće prepoznati… Moj sin je mislio da je meso 🙂
 
RECEPT:
 
1 patlidžan
grančica ili dvije svježeg ružmarina (samo listići)
krušne mrvice (može i ne mora)
brašno (pirovo, bademovo, kukuruzno, zobeno……birajte po želji)
malo maslinovog ulja
sol
po želji može i ribani parmezan
 
 
Patlidžan operite i po želji mu ogulite ljubičasti dio.
Narežite ga po duljini na šnite debljine oko 1 cm
Svaku šnitu narežite po duljini na 3-4 štapića…. Posolite ih i pustite da stoje oko pola sata.
U jedan tanjur stavite 2 jaja i posolite. Dobro istucite.
U drugi tanjur stavite brašno po izboru i malo krušnih mrvica pa dodajte sol i sitno nasjeckane listiće ružmarina. Po želji možete dodati i ribani parmezan.
Nakon što su patlidžani pustili gorčinu, obrišite ih papirnatim ručnikom pa svaki štapić uvaljajte u brašno, jaja pa opet u brašno.
Slažite ih na podlogu za pečenje koju ste obložili papirom za pečenje. Pokapajte maslinovim uljem svaki komadić i pecite dobro zagrijanoj pećnici na 200° C oko 25 minuta.
Na pola pečenja ih okrenite.
 
 
Umak:
vlasac
1 mali svježi krastavac
200 ml grčkog jogurta ili u ovom slučaju vrhnja.
sol
malo maslinovog ulja
  
U zdjelicu stavite vrhnje, posolite, dodajte naribani krastavac i sitno sjeckani vlasac. Dodajte malo maslinovog ulja.
Umak ohladite, a patlidžane jedite tople.
 

 

print

4
(Visited 14.145 times, 1 visits today)

U mojoj obitelji, generacijama, hrana je glavna tema razgovora, okosnica najljepših druženja, obiteljskih okupljanja za stolom, blagdanskih veselja. Hrana nikada nije bila samo potreba! U nasljeđe se prenosila vještina pripreme tradicionalnih receptura, dalmatinskih specijaliteta i sjećam se, kao dijete, živih rasprava između moje bake, mame i teta, tko najbolje priprema njoke, pašticadu, janjetinu…..orahnjaču i ostale delicije! Naglasak je, dakako, uvijek bio na domaćem, ne špricanom, sezonskom i zdravom, što je i moja nit vodilja kod svakodnevnog kuhanja za moju obitelj…….Nikada nam nije bilo dozvoljeno jesti slatkiše u neograničenim količinama! Pazilo se na raznolikost namirnica i boja na tanjuru! Smatralo se da je hrana izvor zdravlja ili uzrok svih bolesti! Ja sam, ipak po prirodi znatiželjna i koliko god štovala tradiciju, uvijek u svojim jelima pokušavam unijeti dašak novog, nepoznatog i malo drugačijeg. Ljubomorno i sebično čuvam bakine bilježnice s receptima koji su se skupljali desetljećima! Moje bake i tete, danas više nema. Nekako, nostalgično, ovaj blog posvećujem njima u čast, kao zahvalu za ljubav prema kuhanju i hrani koju su mi usadili i naučili me, ni neznajući, prenositi tu ljubav dalje….