Glavna jela,  Ljeto,  Recepti,  Tradicionalno hrvatsko,  Vege

Šalša od pomidora

šalša od pomidora

Ne mogu dopustiti da prođe ljeto, a da vam ne skuham pravu dalmatinsku šalšu. Ne bi šalša bila šalša da se ne kuha barem 2-3 sata 😉
Zato je uvijek brža varijanta koristiti pelate u konzervi. Imaju manje vode i kuhani su za najviše sat vremena.
Znate već što ja mislim o konzervama i konzervansima….pa šalšu u glavnom radim od svježih rajčica u sezoni.
Najbolje su mesnate rajčice koje imaju najviše mesa i malo vode, ali ako ih nemate nema veze, glavno da su domaće..
 Ja sam ovaj vikend na placu uspjela naći staru sortu rajčica, onako kvrgavih, jako zrelih i mekanih, idealnih za ovaj recept.

U šalšu ide puno maslinovog ulja, dosta luka, češnjaka, sol, šećer i rajčice…Pred kraj kuhanja možete dodati po želji peršin ili bosiljak. Ja uvijek stavljam peršin, tek toliko da ne prevlada okus. Ako šalša služi kao prilog mesu (u Dalmaciji je to najčešće lešo janjetina ili govedina) ne stavlja se bosiljak, nikada. Ne paše.

Ako ste pak odlučili šalšu kombinirati s tjesteninom, možete staviti bilo koji zeleni začin po izboru (više peršina, bosiljak, mažuran, origano..)

Nekada su rajčice toliko slatke da ne treba dodati ni zrno šećera pa obavezno kušajte prije.
Iako ne ide, ja volim dodati malo paprike zbog gušta i boje….

Kad već radite šalšu, napravite ju od veće količine rajčica(4-5) kg…pa ju zamrznite u vrećicama za zamrzavanje. Tako ćete osigurati još nekoliko porcija tijekom zime.

šalša1

RECEPT:

2 kg domaćih zrelih, mekših rajčica
2 luka
5 režnjeva češnjaka
malo peršinovog lišća
1 dl maslinovog ulja(da prekrije dno lonca, obilato)
sol
1/2-1 žličice šećera po potrebi (ako su rajčice same po sebi slatke neće biti potreban šećer!!
1/2 manje paprike – ovo ne ide u šalšu nikada, ali ja uvijek stavim mali komadić ?

Rajčice umočite u vruću vodu na 15-ak sekundi. Pomaže kod odvajanja kože od mesa.

20160906_140506

Nožem odstranite kožu i peteljke pa ih nasjeckajte na sitne komadiće. Ja volim još u zdjeli rukama malo gnječiti da komadići budu fino usitnjeni.

20160906_140719

Luk i papriku sitno nasjeckajte(može i u sjeckalici. U veći lonac stavite maslinovo ulje, luk i papriku i pustite da se dinsta uz miješanje dok sasvim ne uvene. Pred kraj dodajte usitnjeni češnjak i dinstajte još minutu miješajući.

Šalša od pomidora

Ubacite u lonac rajčice, dodajte prstohvat soli i pustite da se kuha bez poklopca. Ova količina rajčica kuha se sigurno 2,5 sata na laganoj vatri uz povremeno miješanje.

Nakon nekog vremena kušajte i dodajte šećera po potrebi…Samo, zapamtite, ne radimo pekmez već šećerom samo ubijamo kiselinu i zato vrlo malo šećera…

Na samom kraju ubacite sitno sjeckani peršin.

Ako želite šalšu kao prilog mesu i krumpiru kuhajte duže da postane sasvim gusto. U tom slučaju ne paše dodavanje bosiljka.

Ako želite šalšu koju ćete pomiješati s tjesteninom kuhajte nešto kraće da bude sočnije jer će tijesto upiti tekućinu. 

Šalša od pomidora

Gotovo je kada ulje postane vidljivo na rubovima …

šalša2

print

33
(Visited 129.787 times, 1 visits today)

U mojoj obitelji, generacijama, hrana je glavna tema razgovora, okosnica najljepših druženja, obiteljskih okupljanja za stolom, blagdanskih veselja. Hrana nikada nije bila samo potreba! U nasljeđe se prenosila vještina pripreme tradicionalnih receptura, dalmatinskih specijaliteta i sjećam se, kao dijete, živih rasprava između moje bake, mame i teta, tko najbolje priprema njoke, pašticadu, janjetinu…..orahnjaču i ostale delicije! Naglasak je, dakako, uvijek bio na domaćem, ne špricanom, sezonskom i zdravom, što je i moja nit vodilja kod svakodnevnog kuhanja za moju obitelj…….Nikada nam nije bilo dozvoljeno jesti slatkiše u neograničenim količinama! Pazilo se na raznolikost namirnica i boja na tanjuru! Smatralo se da je hrana izvor zdravlja ili uzrok svih bolesti! Ja sam, ipak po prirodi znatiželjna i koliko god štovala tradiciju, uvijek u svojim jelima pokušavam unijeti dašak novog, nepoznatog i malo drugačijeg. Ljubomorno i sebično čuvam bakine bilježnice s receptima koji su se skupljali desetljećima! Moje bake i tete, danas više nema. Nekako, nostalgično, ovaj blog posvećujem njima u čast, kao zahvalu za ljubav prema kuhanju i hrani koju su mi usadili i naučili me, ni neznajući, prenositi tu ljubav dalje….