Punjene paprike bake Mande
Punjene paprike su za mene kao i sarma, jelo koje ne jedem više od 1-2 puta godišnje. Čisto dovoljno.Tada pripremim duplu količinu pa jedan dio ubacim u škrinju, a jedan dio jedemo taj dan. Prednost ovih jela je to što bez problema mogu stajati u hladnjaku nekoliko dana, a okus će stajanjem biti još bolji.
Nego, vratimo se mi pripremi punjenih paprika. Neki od mojih daljnjih predaka bili su mesari. Mama mi je pričala, dok je još ona bila dijete da su njena baka i ujaci skoro svaki dan jeli meso. Bilo ga je u izobilju i to ne bilo kakvo meso već janjetina, teletina, najfinija govedina. Mama je prava poznavateljica mesa i anatomije domaćih životinja. Ja nikako da naučim točno koji dio tijela je biftek, ramstek. Ona sve to zna i pokušala mi je objasniti, ali nekako nisam bila dovoljno zainteresirana.
Uglavnom, meso je u to vrijeme bilo najdraža hrana. Postoji cijela nauka u mojoj obitelji koja vrsta mesa ide u koje jelo i kako prepoznati svježe meso, koliko mora težiti mlado janje da bi bilo najukusnije….
Pozvati moju mamu na mesni ručak je moram priznati ogromna odgovornost….
Dakle, ovo su njene riječi upućene meni, urezane zauvijek:
1. Za bilo koje mesno jelo najvažnije je svježe i kvalitetno meso (ne pakirano iz dućana, nikada pa ni onda!)
2. Napraviti dobar mesni umak treba znati…Ne dolijevaj sok od rajčice(bit će previše kiselo) ili vrhnje (fuj) već lagano podlijevaj mesnim temeljcem. Umak mora biti tamno smeđe boje, savršene gustoće i savršeno dotjeranog okusa….Nije meni lako 😉
3. Nikakav začin ne može popraviti loš komad mesa….Ali ako znaš dobro začiniti jelo već si 50% odradila.
4. Riža ne ide u paprike, a niti u sarme(arambašiće) ako si ne možeš priuštiti meso da napuniš povrće onda ne radi ova jela već rižoto…(Oštra žena, nema milosti)
5. Bez domaće slanine koja miriši po dimu (opet ne iz dućana) niti ne razmišljaj o paprikama..
6. Uvijek moraš imati mesne kosti od kojih radiš mesni temeljac kojim ćeš podlijevati jelo. Ako radiš s vodom, okus nije tako bogat…
To bi bilo od prilike to….Sad, ako ste sve ovo gore shvatili možemo početi s pripremom punjenih paprika.
Kad kažem da su najbolje koje sam ikada jela, a jela sam ih na više od nekoliko mjesta, onda to stvarno i mislim. Recept je star i žena koja je ovo jelo radila baš na ovaj način bila je u svoje vrijeme cijenjena kuharica…Bilo je to jako davno, tamo negdje oko palače cara Dioklecijana, a godine 1915. ili prije, nikada neću saznati točno. Ipak, imam sreće što je ovaj recept baš u mojoj obitelji, ostao kao nasljeđe. Prabako moja, hvala ti!!
RECEPT:
1 kg svježeg junećeg mesa(od vrata) – sočno je jer je blago prošarano masnoćom
paprike – onoliko koliko vam treba da potrošite meso…Ja sam koristila manje paprike, različitih oblika, domaće, bilo ih je 14…Bolje su od velikih, debelih babura koje na kraju ostanu “žive” i tvrde.
1 veći luk
1 šaka peršinovog lišća
4-5 češnja češnjaka
1 komad domaće pancete(više bijelog)
1 žličica muškatnog oraščića
sol
papar
1/2 žlice koncentrata rajčice
ZA TEMELJAC:
Uvijek prilikom kupnje mesa tražite dodatno i kosti. U mesnici u kojoj ja kupujem meso uvijek mi poklone kosti..
Juneće kosti
Ako imate koje smrznuto krilce ili vrat od koke, možete i to staviti u temeljac
2 luka
2-3 mrkve
može i komad celera, ali ja ga nisam imala
sol
Prvo ćemo se pozabaviti temeljcem…..
Na malo ulja u loncu stavite pržiti očišćene mrkve i na četvrtine narezan luk te ako imate celer…
Kada povrće dobije boju sa svih strana dodajte oprane kosti, posolite i prekrijte vodom da prekrije kosti..
Neka se kuha oko 1 sat…..
Paprike:
Paprikama izdubite dio oko peteljke, iščupajte ju van pa istresite sve sjemenke iznutra. Operite ih i ocijedite.
Za to vrijeme stavite mljeveno meso u zdjelu. U sjeckalici usitnite komad slanine, peršin, češnjak i luk….sasvim sitno. Ili, ako volite možete i nožem rezati.
Dodajte smjesu mesu, posolite, dodajte muškatni oraščić i malo papra. Dobro rukama promiješajte. Liznite kako bi provjerili slanost i začine…Ako nešto fali dodajte.
Punite paprike do vrha smjesom.
U lonac u kojem ćete kuhati paprike stavite žlicu svinjske masti. Dodajte i slaninu da pusti miris. Neka se lonac ugrije pa stavljajte paprike s rupom prema dole da se prže. Meso i paprike će pustiti aromu i mirise u lonac i tu zapravo leži tajna savršenih punjenih paprika.
Sa svih strana paprike okrečite i pržite da dobiju laganu boju, ali ne da postanu smeđe.
Kada ste paprike lagano popržili sa svih strana već je i temeljac lagano gotov pa krenite sa dolijevanjem(kroz cjedilo) kako ne bi ulazili komadići kosti..
Ne morate uliti odmah do vrha već do pola. Lako kasnije još dolijete. Nemojte okretati više paprike da se ne raspadnu već samo protresite lonac.
Nakon pola sata kuhanja doradite okuse…Dodajte sol, malo muškatnog oraščića i zgusnite saft da ne bude kao juha.
U šalicu stavite 1-2 žličice brašna pa ga rastopite s malo hladne vode. Dodajte u to i koncentrat rajčice pa sve dobro promiješajte.
Maknite lonac s vatre i ulijte smjesu u lonac te dobro sve protresite.
Nakon sat vremena trebalo bi biti gotovo. Volim kada paprike sasvim omekšaju, a meso je gotovo.
Servirajte uz pire krumpir ili kuhani krumpir. Dobar vam tek!