Recepti

Mini pite punjene oslićem, medvjeđim lukom i šparogama

Postoje oni poznati mirisi koji me u vrijeme blagdana vrate u djetinjstvo.
Na stolu se za Veliki petak, obavezno servirao bakalar. Mama bi ga birala tjednima prije.
Slijedilo bi namakanje, mijenjanje vode svaki dan, kuhanje, čišćenje pa opet kuhanje uz neizostavni “miris” sirove ribe koji se zavlačio u zidove.
Ja pak, za namakanje i dugotrajne pripreme uz dva posla, stvarno nemam vremena.
Zato sam počela uvoditi svoju tradiciju. Na početku sam imala osjećaj kao da sam izdala naslijeđe, izazvala stoljetni bijes predaka.
Zatim shvatiš da je život puno više od namakanja bakalara.
Jedi što želiš i kad želiš. Uživaj u životu i budi dobar prema drugima. I nikako se ne opterećuj nametnutim navikama. Mijenjaj kurs, stvaraj svoju tradiciju, ali zadrži sjećanja na lijepe trenutke iz prošlosti. To što je tvoja baka namakala ribu i satima nakuhavala za cijelu vojsku bilo je normalno u to vrijeme.
jer nije bilo restorana, a niti Ledo fileta oslića prepunog D vitamina i Omega 3 masnih kiselina.
Na Veliki petak ipak jedemo ribu, ovaj dio tradicije sam zadržala. Znate mene i ribu 🙂 Ljubav je to.
Svake godine malo drugačije. Po mogućnosti bez čišćenja i višednevnih priprema. Ovaj recept morate isprobati. Pitice od prhkog tijesta s oslićem, medvjeđim lukom i šparogama.

RECEPT:

Recept za 8 pitica
Tijesto:
350 g glatkog brašna
180 g maslaca
2 žlice hladne vode
3 žlice hladnog mlijeka
2 prstohvata soli
Punjenje:
350 g Ledo fileta oslića
100 g medvjeđeg luka
Vezica šparoga
300 g kremastog kiselog vrhnja
3 jaja
Crveni papar, sol, maslinovo ulje, limunov sok

U zdjelu stavite brašno, posolite i promiješajte.
Dodajte, na listiće narezan hladan maslac i prstima mrvite tako da dobijete mrvičastu smjesu.
Dodajte vodu i mlijeko pa zamijesite tijesto. Kada ste dobili glatku kuglu, zamotajte ju u prozirnu foliju i stavite u hladnjak dok pripremate ribu.

Odmrznute filete oslića dobro posušite papirnatim ručnikom, posolite i popaprite. Svaki premažite maslinovim uljem i pecite u dobro zagrijanoj tavi, minutu sa svake strane. Izvadite ih na tanjur i pokapajte s malo limunovog soka.

Medvjeđi luk operite i narežite nožem na sitne komade.
Šparogama odvojite tvrdi, donji dio peteljke. Ostatak peteljki narežite sitno, a vrhove sačuvajte za ukrašavanje quichea.

U zdjeli umutite 3 jaja i vrhnje, posolite, popaprite, dodajte medvjeđi luk i narezane peteljke šparoga. Sve promiješajte.

Izvadite tijesto iz hladnjaka pa ga razvaljajte na pobrašnjenoj površini.
Pomoću zdjelica promjera 15 cm režite krugove pa svaki stavite u okrugle posudice za pečenje koje ste prethodno namazali maslacem. Moje posudice su bile promjera 10 cm i duboke 5 cm, ali možete koristiti i kalupe za quiche.
Tijesto pažljivo utisnite u kalupe sa svih strana.
Stavite u prethodno zagrijanu pećnicu na 180°C oko 5 minuta.
Izvadite pa slažite redom: žlicu smjese s medvjeđim lukom i šparogama.
Slažite komadiće fileta oslića pa dodajte još 2 žlice smjese tako da smjesa dođe malo ispod ruba tijesta.
Na vrh stavite vrhove šparoga.
Pecite 20-30 min da tijesto dobije zlatnu boju.
Kada je pečeno, nožem pažljivo odvojite rubove od posude i okrenite posudu kako bi izvadili quiche.
Servirajte uz omiljenu salatu ili mladi luk i rotkvice.
Dobar tek!

print

4
(Visited 3.218 times, 1 visits today)

U mojoj obitelji, generacijama, hrana je glavna tema razgovora, okosnica najljepših druženja, obiteljskih okupljanja za stolom, blagdanskih veselja. Hrana nikada nije bila samo potreba! U nasljeđe se prenosila vještina pripreme tradicionalnih receptura, dalmatinskih specijaliteta i sjećam se, kao dijete, živih rasprava između moje bake, mame i teta, tko najbolje priprema njoke, pašticadu, janjetinu…..orahnjaču i ostale delicije! Naglasak je, dakako, uvijek bio na domaćem, ne špricanom, sezonskom i zdravom, što je i moja nit vodilja kod svakodnevnog kuhanja za moju obitelj…….Nikada nam nije bilo dozvoljeno jesti slatkiše u neograničenim količinama! Pazilo se na raznolikost namirnica i boja na tanjuru! Smatralo se da je hrana izvor zdravlja ili uzrok svih bolesti! Ja sam, ipak po prirodi znatiželjna i koliko god štovala tradiciju, uvijek u svojim jelima pokušavam unijeti dašak novog, nepoznatog i malo drugačijeg. Ljubomorno i sebično čuvam bakine bilježnice s receptima koji su se skupljali desetljećima! Moje bake i tete, danas više nema. Nekako, nostalgično, ovaj blog posvećujem njima u čast, kao zahvalu za ljubav prema kuhanju i hrani koju su mi usadili i naučili me, ni neznajući, prenositi tu ljubav dalje….