Glavna jela,  Jesen,  Meso,  Recepti,  Tradicionalno hrvatsko,  Zima

Pileći tingul s domaćom tjesteninom

Opet uspomene. Čudo jedno kako me ti okusi asociraju na razne situacije, ljude, događaje. Baš kao i glazba.
Ovoga puta opet na djetinjstvo i moju baku! Stol prepun svježe zamiješene tjestenine, brašna po rukama koje su je mijesile, najljepših mirisa iz punog lonca ovog aromatičnog jela i nas djece na praznicima u Dalmaciji odakle ovo stoljetno jelo dolazi. Radim ga danas kao i moja pra, prabaka i nadam se, moji unuci.

IMG_1418

IMG_1420

RECEPT

1/2 domaće koke(pilića)
1 veći luk
1 peteljka celera
1/2 svježe paprike
3 češnja češnjaka
1 svježi paradajz ili pelate
3-4 klinčića
1/2 žličice muškatnog oraščića
1 žličica crvene mljevene paprike
4 suhe šljive
list lovora
sol

Pile narežite na komade(otprilike 6-7 cm). Ja sam odstranila kožu jer ju moja zanovijetala ne vole, ali ako nemate sličan problem, ostavite ju.
Sitno sjeckani luk i papriku stavite dinstati na maslinovom ulju. Odmah malo posolite. Neka povrće dobro uvene. Ako se počne lijepiti za podlogu dodajte žlicu vode pa pustite da se dinsta, citiram svoju baku:”dok kapula ne krepa” 😉 Dodajte piletinu, peteljku celera, lovor i pustite da se piletina dinsta sa svih strana. Počnite dodavati vodu kada meso ispusti svu vlagu, ali malo po malo. Saft mora biti gust i taman. Dodajte oraščić, klinčić, na listiće nasjeckan češnjak, sol, crvenu papriku i paradajz kojem ste odstranili kožu i nasjeckali ga! Ja nisam imala svježi paradajz pa sam dodala koncentrat rajčice(žličicu). Kada ste stavili sve začine i dodali vode, polako dolijevajući, skoro do vrha količine mesa(ne mora biti skroz prekriveno), poklopite i pustite da se kuha na laganoj vatri. Svako malo pogledajte, promiješajte, kušajte, dodajte začine prema želji ako je potrebno. Ja nekada dodam žličicu brašna koju sam pomiješala s malo hladne vode ako želim gušći saft, ali luk i paprika bi trebali biti dovoljni da zgusnu saft.
Pred kraj kuhanja dodajte 4 suhe šljive koje ste prethodno namakali u vodi 10-ak minuta! Isto toliko ih pustite da se kuhaju s mesom! Uz tingul dobro paše tjestenina tagliatelle ili bucatini. Ako imate vremena i želite iznenaditi nekoga, možete napraviti domaću tjesteninu. U mom slučaju to je bila kombinacija dvije gore navedene vrste od bijelog i pirovog brašna.

IMG_1422

TJESTENINA OD PIROVOG BRAŠNA

Savršena kombinacija uz pileći tingul. Svaki puta kad radim domaću tjesteninu zažalim što još nisam nabavila mašinu za tjesteninu, umjesto da se ubijam kako bih je razvaljala što tanje, pogotovo kada je u igri integralno brašno koje je nemoguće razvaljati sasvim tanko.
Ovo je bila jedna od tih situacija….U startu su bili planirani široki rezanci, ali kada sam vidjela da će biti deblji, nakon što sam razvaljala tijesto, umjesto široko, rezala sam sasvim tanko pa je ispala neka suluda kombinacija između linguina i bucatina i na kraju bih toplo preporučila!

250 g bijelog brašna
250 g pirovog brašna
150 ml vode(manje ili više)
žličica soli
1 jaje

IMG_1427

U posudi pomiješajte brašna i sol. Dodajte razmućeno jaje pa ulijevajući toplu vodu miješajte. Kada se sve povezalo prebacite na pobrašnjenu radnu površinu i mijesite dok ne dobijete glatku masu.
Podijelite na dva dijela. Svaki razvaljajte što tanje moguće pa režite na što tanje, duge trakice. Neka se tjestenina suši na pobrašnjenoj podlozi do kuhanja. Kuhati u kipućoj, posoljenoj vodi 10-15 minuta

print

2
(Visited 2.841 times, 1 visits today)

U mojoj obitelji, generacijama, hrana je glavna tema razgovora, okosnica najljepših druženja, obiteljskih okupljanja za stolom, blagdanskih veselja. Hrana nikada nije bila samo potreba! U nasljeđe se prenosila vještina pripreme tradicionalnih receptura, dalmatinskih specijaliteta i sjećam se, kao dijete, živih rasprava između moje bake, mame i teta, tko najbolje priprema njoke, pašticadu, janjetinu…..orahnjaču i ostale delicije! Naglasak je, dakako, uvijek bio na domaćem, ne špricanom, sezonskom i zdravom, što je i moja nit vodilja kod svakodnevnog kuhanja za moju obitelj…….Nikada nam nije bilo dozvoljeno jesti slatkiše u neograničenim količinama! Pazilo se na raznolikost namirnica i boja na tanjuru! Smatralo se da je hrana izvor zdravlja ili uzrok svih bolesti! Ja sam, ipak po prirodi znatiželjna i koliko god štovala tradiciju, uvijek u svojim jelima pokušavam unijeti dašak novog, nepoznatog i malo drugačijeg. Ljubomorno i sebično čuvam bakine bilježnice s receptima koji su se skupljali desetljećima! Moje bake i tete, danas više nema. Nekako, nostalgično, ovaj blog posvećujem njima u čast, kao zahvalu za ljubav prema kuhanju i hrani koju su mi usadili i naučili me, ni neznajući, prenositi tu ljubav dalje….