Proljeće,  Recepti,  Tradicionalno hrvatsko,  Variva i juhe,  Vege

Juha s noklicama od griza i koprive

Ako očekujete nekakvu eksploziju okusa i aroma, razočarat ćete se. Ako želite lagano, osvježavajuće, proljetno varivo, oduševit ćete se. Moje dijete je pojelo dva tanjura. Noklica nikad dosta 😉 Toliko ih voli da će ih čak pojesti i u kombinaciji s koprivom koju inače ne želi jesti… Pa sam mu opet podvalila.

RECEPT:

2-3 mrkve
1 manji luk
2 mlada luka
1 cvjetača
1 ravna žlica kurkume
sol
papar
maslinovo ulje
Luk nasjeckajte sasvim sitno.
 
Mladi luk narežite na kolutove, mrkvu također.
 
Cvjetaču operite i razdvojite na cvjetiće.
 
U lonac stavite malo maslinovog ulja, sjeckani luk i mrkvu pa posolite, dodajte kurkumu i pustite da se dinsta na laganoj vatri dok luk ne uvene.
 
Pred kraj dodajte mladi luk i cvjetaču pa još dinstajte miješajući.
 
Dodajte vodu ili povrtni/mesni temeljac da prekrije povrće.
 
Neka se kuha dok mrkva i cvjetača ne postanu mekani (ne previše mekani) oko 20 minuta.
 
U međuvremenu dodajte još soli i papra.
 
Kada je juha skoro gotova ukuhajte noklice.
 
Po želji, kod serviranja dodajte malo maslinovog ulja, ribanu koricu limuna ili ribanog parmezana.
 
 
Za noklice:
 
1 cijelo jaje
4 žlice maslinovog ulja
8 ravnih žlica griza (pšenični, pirov)
malo soli
malo papra
2 žlice sjeckanih listova koprive
 
Jaje dobro umutiti vilicom, dodajte ulje, sol, papar i griz
Sve promiješajte i ako vam se čini da je rijetko (što ovisi od vrste griza), pričekajte malo dok se smjesa zgusne tj. dok griz nabubri.
 
Kada je juha skoro gotova, smanjite vatru tako da tek lagano kuha. Smjesu grabite s jednom žličicom pa prebacujte u drugu žličicu dok ne dobijete lijepi oblik knedle.
 
Ubacite u juhu i kuhajte oko 5 minuta. Kada su kuhane ugasite vatru, poklopite i pustite da miruju još 15 minuta.

 

 

print
1
(Visited 3.846 times, 1 visits today)

U mojoj obitelji, generacijama, hrana je glavna tema razgovora, okosnica najljepših druženja, obiteljskih okupljanja za stolom, blagdanskih veselja. Hrana nikada nije bila samo potreba! U nasljeđe se prenosila vještina pripreme tradicionalnih receptura, dalmatinskih specijaliteta i sjećam se, kao dijete, živih rasprava između moje bake, mame i teta, tko najbolje priprema njoke, pašticadu, janjetinu…..orahnjaču i ostale delicije! Naglasak je, dakako, uvijek bio na domaćem, ne špricanom, sezonskom i zdravom, što je i moja nit vodilja kod svakodnevnog kuhanja za moju obitelj…….Nikada nam nije bilo dozvoljeno jesti slatkiše u neograničenim količinama! Pazilo se na raznolikost namirnica i boja na tanjuru! Smatralo se da je hrana izvor zdravlja ili uzrok svih bolesti! Ja sam, ipak po prirodi znatiželjna i koliko god štovala tradiciju, uvijek u svojim jelima pokušavam unijeti dašak novog, nepoznatog i malo drugačijeg. Ljubomorno i sebično čuvam bakine bilježnice s receptima koji su se skupljali desetljećima! Moje bake i tete, danas više nema. Nekako, nostalgično, ovaj blog posvećujem njima u čast, kao zahvalu za ljubav prema kuhanju i hrani koju su mi usadili i naučili me, ni neznajući, prenositi tu ljubav dalje….