Glavna jela,  Jesen,  Recepti,  Užina,  Vege

Popečci od repe i krumpira

popečci od rotkve i krumpira

Nastavljamo s repom…Sinoć sam pekla ove polpetice za danas i začinila ih lagano mediteranski. Sinu sam dala da kuša i rekao je da ne može dočekati današnji ručak. Uz zdjelicu šarene salate i malo domaćeg vrhnja kao prilog bit će to prava poslastica. Ove polpetice sam pekla u pećnici, ali možete ih peći i u tavi…Krumpir je ukusniji ako ga prethodno kuhate u kori, ali iziskuje i više vremena. Vi odlučite.

RECEPT:

500 g krumpira 
300 g repe
1/2 žličice muškatnog oraščića
2 žličice sitno nasjeckanog ružmarina
2 naribane mrkve
šaka zelenog povrća po izboru(špinat, blitva, vlasac, peršin…)
u mojem slučaju je to bila blitva jer sam ju imala u hladnjaku.
3-4 žlice ribanog parmezana
sol
papar
maslinovo ulje

popečci od rotkve i krumpira

Bitno je da imate dobar krumpir za kuhanje, da nije vodenast kako ne bi trebali dodavati brašno.
Dakle, krumpir stavite kuhati cijeli s korom. Isto tako repu ogulite, nasjeckajte na kocke i stavite kuhati dok ne omekša.

U međuvremenu naribajte mrkvu, usitnite ružmarin.

Kada je povrće kuhano( ne mora biti sasvim mekano jer još ide u pećnicu, dovoljno je da malo omekša)
Krumpir ogulite i dobro izgnječite. Dodajte mu repu (dobro ocijeđenu) i sve zajedno pretvorite u pire. Dodajte mrkvu, grubo narezano lišće po izboru, sol, papar, muškatni oraščić i ružmarin. Promiješajte i pustite da se ohladi.
Kad se ohladilo dodajte jaje i dobro promiješajte.

Ako vam je smjesa previše vlažna slobodno dodajte malo integralnog brašna ili zobenih pahuljica.

Pećnicu ugrijte na 200° C

Rukama oblikujte polpetice ( ja sam ih dobila 12) i stavljajte ih na podlogu za pečenje koju ste obložili masnim papirom i još premazali uljem.

Sve još pokapajte maslinovim uljem i posipajte sjemenkama sezama i suncokreta. 
Neka se peku dok ne dobiju lijepu boju. Servirajte uz zdjelicu salate po izboru i uz domaće vrhnje u koje ste dodali malo češnjaka ili ne.

popečci od repe i krumpira

 

 

 

print
1
(Visited 951 times, 1 visits today)

U mojoj obitelji, generacijama, hrana je glavna tema razgovora, okosnica najljepših druženja, obiteljskih okupljanja za stolom, blagdanskih veselja. Hrana nikada nije bila samo potreba! U nasljeđe se prenosila vještina pripreme tradicionalnih receptura, dalmatinskih specijaliteta i sjećam se, kao dijete, živih rasprava između moje bake, mame i teta, tko najbolje priprema njoke, pašticadu, janjetinu…..orahnjaču i ostale delicije! Naglasak je, dakako, uvijek bio na domaćem, ne špricanom, sezonskom i zdravom, što je i moja nit vodilja kod svakodnevnog kuhanja za moju obitelj…….Nikada nam nije bilo dozvoljeno jesti slatkiše u neograničenim količinama! Pazilo se na raznolikost namirnica i boja na tanjuru! Smatralo se da je hrana izvor zdravlja ili uzrok svih bolesti! Ja sam, ipak po prirodi znatiželjna i koliko god štovala tradiciju, uvijek u svojim jelima pokušavam unijeti dašak novog, nepoznatog i malo drugačijeg. Ljubomorno i sebično čuvam bakine bilježnice s receptima koji su se skupljali desetljećima! Moje bake i tete, danas više nema. Nekako, nostalgično, ovaj blog posvećujem njima u čast, kao zahvalu za ljubav prema kuhanju i hrani koju su mi usadili i naučili me, ni neznajući, prenositi tu ljubav dalje….