Glavna jela,  Meso,  Recepti

Juneći gulaš s knedlama od kruha

Hladni dani traže kaloričniju hranu. Po mogućnosti sa žlicom, da nas zagrije i utješi.
Za mene su bogati mesni saftovi među favoritima. 
Ne znam je li zbog okusa ili uspomena ili zbog činjenice da se u mojoj obitelji mesu pridavala posebna pažnja, ali meso u gustom, tamnom saftu mi je omiljena hrana.
Tu, naravno, na prvo mjesto stavljam pašticadu s njokima.
Nakon nje, gulaše od divljači s knedlama od kruha koje se tope u ustima, 
a u nedostatku vremena ili volje, volim složiti gulaš od junećeg buta, dugo kuhan na laganoj vatri uz lagano dolijevanje mesnog temeljca.
Tada se volim poigrati začinima…
Pa nekad dodam klinčić, muškatni oraščić i suhe šljive da podsjeti na pašticadu, nekad jače zakiselim i dodam chilija, a ponekad je curry glavni začin.
Ipak, iako je gulaš bio izuzetno ukusan, ovoga puta su knedle glavna zvijezda… Mirisne, mekane, ukusne. Kaže sin:” Mama, mogla bi ih češće pripremati!”

RECEPT:

GULAŠ:
700 g junećeg buta
2 veća luka
2-3 režnja češnjaka
komadić korijena celera
1 korijen peršina
1 žlica koncentrata rajčice
juneći temeljac ili juha
svinjska mast
6-7 suhih šljiva
oko 1,5 dl crnog vina
malo kvasine
muškatni oraščić
1 klinčić sol
2 lovorova lista

ZA KNEDLE (12 kom):
400 g kruha – stari, ako nemate tvrdi stari kruh, može i friški.
oko 1,5 dl toplog mlijeka
50 g špeka
šaka peršinovog lišća
Sol
1 jaje
1 luk

GULAŠ:
Meso narežite na kockice Luk narežite sasvim sitno, a celer i peršin naribajte na krupniji ribež. U lonac stavite 2-3 žlice masti.
Ubacite povrće, malo soli, lovor i dinstajte na laganoj vatri dok ne uvene (oko 15-20 min) Dodajte meso i nastavite dinstati oko 20 minuta da se meso poprži sa svih strana. Ubacite narezani češnjak. Dodajte 1 žlicu koncentrata rajčice (konšerve)
Posolite i dodajte 1/2 žličice muškatnog oraščića i klinčić Dodajte vino. Sada lagano podlijevajte temeljcem i nastavite kuhati poklopljeno na sasvim laganoj vatri dok meso ne postane mekano (oko 2 sata) U međuvremenu podlijevajte temeljcem, kušajte, dodajte žlicu kvasine, posolite po potrebi. Zadnjih pola sata ubacite šljive. Doradite okuse.

KNEDLE:
Kruh narežite na kockice, blago posolite i prelijte toplim mlijekom. Rukama sve dobro promiješajte i pustite da kruh omekša.
Luk i špek usitnite u sjeckalici pa kratko dinstajte na sasvim malo ulja ili masti. U kruh ubacite sjeckani peršin, jaje, luk i špek i sve dobro promiješajte.
Ako želite, možete cijelu smjesu kratko usitniti u multipraktiku. Formirajte knedle vlažnim rukama i kuhajte ih u kipućoj vodi dok oko 7-8 minuta.

 

print

3
(Visited 11.711 times, 2 visits today)

U mojoj obitelji, generacijama, hrana je glavna tema razgovora, okosnica najljepših druženja, obiteljskih okupljanja za stolom, blagdanskih veselja. Hrana nikada nije bila samo potreba! U nasljeđe se prenosila vještina pripreme tradicionalnih receptura, dalmatinskih specijaliteta i sjećam se, kao dijete, živih rasprava između moje bake, mame i teta, tko najbolje priprema njoke, pašticadu, janjetinu…..orahnjaču i ostale delicije! Naglasak je, dakako, uvijek bio na domaćem, ne špricanom, sezonskom i zdravom, što je i moja nit vodilja kod svakodnevnog kuhanja za moju obitelj…….Nikada nam nije bilo dozvoljeno jesti slatkiše u neograničenim količinama! Pazilo se na raznolikost namirnica i boja na tanjuru! Smatralo se da je hrana izvor zdravlja ili uzrok svih bolesti! Ja sam, ipak po prirodi znatiželjna i koliko god štovala tradiciju, uvijek u svojim jelima pokušavam unijeti dašak novog, nepoznatog i malo drugačijeg. Ljubomorno i sebično čuvam bakine bilježnice s receptima koji su se skupljali desetljećima! Moje bake i tete, danas više nema. Nekako, nostalgično, ovaj blog posvećujem njima u čast, kao zahvalu za ljubav prema kuhanju i hrani koju su mi usadili i naučili me, ni neznajući, prenositi tu ljubav dalje….