Ljeto,  Recepti,  Variva i juhe,  Vege

Juha od blitve

Juha od blitve

Juhice su uvijek dobrodošle. Pogotovo ako su od povrća, kremaste, bez dodatka vrhnja. Decentno začinjene limunovim sokom ili đumbirom. Ovo mi je jedna od dražih. Ta neka blaga gorčina blitve uz dodatak prženih sjemenki i malo izmrvljene fete je pravi užitak. Ima okus na ljeto i na Dalmaciju. Tko će dočekati more. Morat ću utjehu naći u tanjuru i receptima koji bude uspomene na djetinjstvo i praznike na moru. Za početak, koja namirnica bolje opisuje more od blitve?
RECEPT:

600 g blitve
2-3 veća mlada luka
3-4 češnja češnjaka
2 mlada krumpira ili jedan veličine šake
sol
papar
malo limunovog soka
maslinovo ulje

Juha od blitve1

Blitvu operite, odvojite peteljke od listova.
Narežite mladi luk na veće komade( Ne morate sitno i pravilno rezati jer ćete kasnije sve usitniti štapnim mikserom). Češnjak samo prepolovite. Krumpir ogulite i narežite na sitne kockice.

U lonac stavite malo maslinovog ulja, peteljke blitve i luk pa neka se dinsta dok luk lagano ne uvene, a peteljke malo omekšaju. Posolite odmah.

Dodajte češnjak pa još malo dinstajte miješajući oko minutu do dvije. Dodajte vodu, ali tek toliko da prekrije dno, ne više od 6 cm visine, lako kasnije dodate još.

Dodajte krumpir i pustite da kuha 10-ak minuta, nakon što voda proključa. Sada je vrijeme da dodate listove blitve. Kuhajte još 10-ak minuta. Kada procijenite da je povrće dovoljno mekano da ga štapni mikser može savladati, ugasite vatru.

Sve izradite u kremastu juhu. Sad dodajte još vode ako je potrebno. Posolite, popaprite. Dodajte još malo soka od limuna. Kušajte. Doradite okus.

Kod serviranja posipajte prženim sjemenkama suncokreta i sezama i po želji s komadićima fete. Dobar tek!

print

5
(Visited 11.115 times, 1 visits today)

U mojoj obitelji, generacijama, hrana je glavna tema razgovora, okosnica najljepših druženja, obiteljskih okupljanja za stolom, blagdanskih veselja. Hrana nikada nije bila samo potreba! U nasljeđe se prenosila vještina pripreme tradicionalnih receptura, dalmatinskih specijaliteta i sjećam se, kao dijete, živih rasprava između moje bake, mame i teta, tko najbolje priprema njoke, pašticadu, janjetinu…..orahnjaču i ostale delicije! Naglasak je, dakako, uvijek bio na domaćem, ne špricanom, sezonskom i zdravom, što je i moja nit vodilja kod svakodnevnog kuhanja za moju obitelj…….Nikada nam nije bilo dozvoljeno jesti slatkiše u neograničenim količinama! Pazilo se na raznolikost namirnica i boja na tanjuru! Smatralo se da je hrana izvor zdravlja ili uzrok svih bolesti! Ja sam, ipak po prirodi znatiželjna i koliko god štovala tradiciju, uvijek u svojim jelima pokušavam unijeti dašak novog, nepoznatog i malo drugačijeg. Ljubomorno i sebično čuvam bakine bilježnice s receptima koji su se skupljali desetljećima! Moje bake i tete, danas više nema. Nekako, nostalgično, ovaj blog posvećujem njima u čast, kao zahvalu za ljubav prema kuhanju i hrani koju su mi usadili i naučili me, ni neznajući, prenositi tu ljubav dalje….