Glavna jela,  Jesen,  Recepti,  Riba,  Zima

Lignje s krumpirom u pećnici

IMG_1390

Vikend je vrijeme za plodove mora! Kada se radi o ribi, školjkama i ostalim morskim čudima, nisam pobornik prevelike uporabe začina. Keep it simple.
Sol, maslinovo ulje(puno maslinovog ulja), češnjak i malo ružmarina ili lovora. Sve drugo,
bio bi grijeh.
Možete ih puniti, raditi od njih brudet, rižoto, pržiti ih u dubokom ulju…..
Osobno ih najviše volim na roštilju ili ovako, s krumpirom u pećnici.

SASTOJCI:

60 dag svježih lignji
60 dag(ovo je otprilike) krumpira
Maslinovo ulje
2 glavice češnjaka
3 lovorova lista ili grančica ružmarina
Sol, papar(tko voli)

Lignje očistite, operite, odvojite krakove od tijela pa tijelo narežite na veće komade.
Krumpire ogulite i narežite na ploške.
Sve stavite u posudu za pečenje, posolite, obilno zalijte uljem i promiješajte rukama da se sol i ulje ravnomjerno rasporede.
Dvije glavice češnjaka podijelite na režnjeve i svaki pritisnite sa širokom stranom noža da kora popuca. Takve ih rasporedite po lignjama i krumpiru. Dodajte lovor ili ružmarin i stavite peći 30 minuta u zagrijanu pećnicu na 200°C. Jednom ih promiješajte ili protresite za vrijeme pečenja.
Prilikom serviranja možete ih posuti sitno sjeckanim lišćem peršina i preliti s par kapi maslinovog ulja.
Uz ovo jelo, kao prilog dobro paše zelena salata.
Ne zaboravite na čašu dobrog crnog vina!

IMG_1394

print

1
(Visited 6.315 times, 1 visits today)

U mojoj obitelji, generacijama, hrana je glavna tema razgovora, okosnica najljepših druženja, obiteljskih okupljanja za stolom, blagdanskih veselja. Hrana nikada nije bila samo potreba! U nasljeđe se prenosila vještina pripreme tradicionalnih receptura, dalmatinskih specijaliteta i sjećam se, kao dijete, živih rasprava između moje bake, mame i teta, tko najbolje priprema njoke, pašticadu, janjetinu…..orahnjaču i ostale delicije! Naglasak je, dakako, uvijek bio na domaćem, ne špricanom, sezonskom i zdravom, što je i moja nit vodilja kod svakodnevnog kuhanja za moju obitelj…….Nikada nam nije bilo dozvoljeno jesti slatkiše u neograničenim količinama! Pazilo se na raznolikost namirnica i boja na tanjuru! Smatralo se da je hrana izvor zdravlja ili uzrok svih bolesti! Ja sam, ipak po prirodi znatiželjna i koliko god štovala tradiciju, uvijek u svojim jelima pokušavam unijeti dašak novog, nepoznatog i malo drugačijeg. Ljubomorno i sebično čuvam bakine bilježnice s receptima koji su se skupljali desetljećima! Moje bake i tete, danas više nema. Nekako, nostalgično, ovaj blog posvećujem njima u čast, kao zahvalu za ljubav prema kuhanju i hrani koju su mi usadili i naučili me, ni neznajući, prenositi tu ljubav dalje….