Varivo od pečenih prokulica i crvene leće
Prokulice ili kelj pupčar. Ja ih od milja zovem kupusići. Ovo je izuzetno zdravo, zimsko povrće. Obiluje vitaminima A, B, C i folnom kiselinom te mineralima poput kalcija i magnezija. Jedna od onih namirnica koje imaju izuzetno jako antikancerogeno djelovanje. Imam sreću da je moji ukućani vole pa je zimi uz kelj i poriluk često na stolu. Prokulice ne smijete prekuhati jer dužim kuhanjem dobivaju gorkasti okus i miris po sumporu. Dovoljno ih je kuhati 10 minuta.
Iz tog razloga ih više volim pečene s acetom balsamicom u pećnici. Kombinirala sam ih s omiljenom mahunarkom u crvenoj boji i dobila fini, zdravi, hranjivi ručak. Za moje ljubitelje variva, toplo preporučujem. Crvena leća kuhanjem postaje kremasta pa ju kuhajte najviše 15 minuta.
RECEPT:
400 g prokulica
200 g crvene leće
1 veći luk
50 g korijena celera
3 lovorova lista
1 dl aceta balsamica
maslinovo ulje
sol
papar
dimljena crvena ljuta paprika
Prokulicama odrežite višak peteljke i loše listiće. Veće prokulice prepolovite, a manje ostavite cijele pa ih operite. Stavite ih u posudu za pečenje, posolite pa prelijte s malo maslinovog ulja i acetom balsamicom. Promiješajte. Neka se peku na 180°C u zagrijanoj pećnici 20-30 minuta.
Na ulju dinstajte sitno sjeckani luk i nariban celer. Odmah posolite, dodajte papriku i lovor. Neka se dinsta dok luk sasvim ne uvene. Ako se počne lijepiti za dno posude, dodajte malo vode. Kada je dinstanje gotovo dodajte opranu leću i vodu da sve prekrije. Posolite, popaprite i poklopljeno kuhajte na laganoj vatri 10-ak minuta. U međuvremenu će leća bubriti i upijati vodu pa ćete trebati dolijevati još vode, ali nemojte pretjerati. Kušajte pa dodajte još začina po ukusu: sol, papar, papriku. Crvena leća se ne bi trebala kuhati duže od 15 minuta. Ugasite vatru. Na kraju u varivo dodajte pečene prokulice, promiješajte i kušajte. Kiselina aceta balsamica bi trebala dati onaj završni okus koji zaokružuje dojam. Dobar tek!
1