Glavna jela,  Recepti,  Variva i juhe,  Vege

Varivo od crnog graha

Crni grah, kao bogat izvor proteina.
Ako imate djecu, a ne želite da baš svaki dan jedu meso, kuhajte mahunarke… Kuhajte ih često i puno. Bogate su proteinima.
Čudo jedno koliko vrsta graha imamo. Ako posjećujete tržnice, naići ćete na bogatu ponudu.
Najpoznatiji je trešnjevac i puter grah (tako ga barem zovu u Zagrebu). Najčešći su izbor kod kuhanja tradicionalnih jela, poput graha sa suhim mesom, pašta fažola, ričeta s grahom i slično…
Ja volim isprobavati pa često kupim i one malo manje poznate sorte…
Ovoga puta sam odabrala crni grah. Na samom je vrhu liste kada se radi o biljnim proteinima.. izuzetno zdrav i odlična zamjena za meso. Obiluje vlaknima, antioksidansima, folnom kiselinom, ne sadrži zasićene masnoće, bogat je izvor energije. Štiti od mnogih bolesti, naročito onih povezanih sa srcem.
Zato bi grah, kao leću i slanutak, trebalo uvrstiti u svakodnevnu prehranu zimi.
Druga godišnja doba, opet nose neke druge vrijedne mahunarke… Moj košarkaš ima utakmicu večeras.. a nakon fizičkog napora, čeka ga ovo varivo od crnog graha i ječma uz dodatak avokada, žličicu vrhnja i par kapi limuna. Rekla bi moja pokojna baba “daj ditetu janjetine” ali u nekim stvarima smo ipak prerasli bake. Ja se nadam?
Sutra će pojesti berem 10 krafni, pa danas samo zdravo?


RECEPT:
300 g crnog graha (namakanog preko noći ili barem 6 sati)
1 luk
2 mrkve
1 komadić korijena celera
2 češnja češnjaka
1 lovorov list
3 žlice ječma
1 šnita domaće slanine (ili bez ako ne jedete meso)
1-2 žličice curry začina
1-2 žličice mljevene dimljene paprike
maslinovo ulje
Luk, celer i mrkvu nasjeckajte sasvim sitno u sjeckalici. Stavite dinstati na maslinovom ulju 10-ak minuta da povrće uvene. Odmah posolite i ubacite začine te lovor.
Dodajte češnjak i slaninu koju ste prethodno u sjeckalici sasvim sitno nasjeckali (pešt).
Kratko dinstajte pa ubacite oprani grah.
Ubacite 3 žlice ječma i dolijte malo vode. Neka kuha oko 1 sat, odnosno dok grah ne omekša.
U međuvremenu dolijevajte vodu i začine po potrebi. Servirajte uz žličicu vrhnja, narezani avokado, nekoliko kapi limunovog soka i peršin po želji.

print

6
(Visited 15.093 times, 1 visits today)

U mojoj obitelji, generacijama, hrana je glavna tema razgovora, okosnica najljepših druženja, obiteljskih okupljanja za stolom, blagdanskih veselja. Hrana nikada nije bila samo potreba! U nasljeđe se prenosila vještina pripreme tradicionalnih receptura, dalmatinskih specijaliteta i sjećam se, kao dijete, živih rasprava između moje bake, mame i teta, tko najbolje priprema njoke, pašticadu, janjetinu…..orahnjaču i ostale delicije! Naglasak je, dakako, uvijek bio na domaćem, ne špricanom, sezonskom i zdravom, što je i moja nit vodilja kod svakodnevnog kuhanja za moju obitelj…….Nikada nam nije bilo dozvoljeno jesti slatkiše u neograničenim količinama! Pazilo se na raznolikost namirnica i boja na tanjuru! Smatralo se da je hrana izvor zdravlja ili uzrok svih bolesti! Ja sam, ipak po prirodi znatiželjna i koliko god štovala tradiciju, uvijek u svojim jelima pokušavam unijeti dašak novog, nepoznatog i malo drugačijeg. Ljubomorno i sebično čuvam bakine bilježnice s receptima koji su se skupljali desetljećima! Moje bake i tete, danas više nema. Nekako, nostalgično, ovaj blog posvećujem njima u čast, kao zahvalu za ljubav prema kuhanju i hrani koju su mi usadili i naučili me, ni neznajući, prenositi tu ljubav dalje….