Kruh i tijesto,  Recepti

Slana pita sa sirom

Pita sa siromBosanske jufke, burek, kvrguše, kljukuše……Sve sam ih probala i nekada, kada sam bila puno mlađa, jela sam ih često. Naravno, moja dugogodišnja filozofija prehrane ne dopušta često konzumiranje bijelog brašna i tijesta općenito, ali spremna sam mjesecima ne jesti kruh, samo za komadić ove divote. Još kad sama zamijesim tijesto i punim ga svježim mesom ili domaćim sirom, uz čašicu jogurta. Morala sam podijeliti s vama ovaj recept. Tijesto je vrlo jednostavno za napraviti. Ono što je teže u ovoj avanturi je razvlačenje istog. Nemojte se bojati. Sve je stvar vježbe. Treba biti dovoljno tanko, dobro nauljeno i tanko zarolano. Ovo je moja treća jufka u životu i prva koja je ispala onako kako treba. Sočna, savršeno pečena i sasvim dovoljno punjena. Ipak, rado bih uzela instrukcije kod neke Bosanke s dugogodišnjim iskustvom. Divno je gledati tu virtuoznost u baratanju tijestom. Prava umjetnost. Recept sam iskombinirala od mnoštva ponuđenih na internetu. Nisam slikala postupak jer sam jako žurila da bude gotovo prije mraka. Prvom sljedećom prilikom ću dodati fotografije izrade tijesta. U međuvremenu ću detaljno objasniti postupak, onako amaterski kako sam i ja radila, ali je rezultat, vjerujte mi, više nego dobar.
Pita sa sirom
RECEPT:

TIJESTO:

500 g pirovog brašna TIP 630 ili glatko bijelo
2-3 žlice ulja
oko 260 ml tople vode
2 žličice soli

PUNJENJE:

400 g svježeg kravljeg sira
3-4 žlice domaćeg vrhnja
1 domaće jaje
sol( malo jače posolite da ne bude bljutavo u kombinaciji s tijestom)
Pita sa sirom
Ajmo po redu:

1.  U zdjelu stavite brašno, sol pa dobro promiješajte. Dodajte ulje i dok prstima lagano miješate, ulijevajte vodu. Dobro rukama umijesite tijesto tako da dobijete glatku kuglu bez brašna na vidiku.

2. Prebacite tijesto na malo pobrašnjenu površinu i mijesite 1-2 minute. Gluten iz brašna se tako oslobađa pa će tijesto biti elastičnije, što vam je izuzetno bitno za razvlačenje.

3. Podijelite tijesto na četiri jednaka dijela i formirajte manje kuglice. Premažite ih uljem sa svih strana i pustite da miruju 15-ak minuta do pola sata.

4. Sada je vrijeme za punjenje. Sve sastojke dobro promiješajte.

5. Sada se opet vraćamo na tijesto.  Prvu kuglu dlanovima spljoštite, stavite na stol na koji ste prethodno stavili stolnjak koji ste pobrašnili pa lagano valjkom razvaljajte koliko možete. Kada ste tijesto malo razvaljali ide sljedeći korak.

6. Pokušajte, kako god znate tijesto rukama lagano istanjiti. Uvucite gornji dio dlanova do sredine tijesta i lagano vucite prema krajevima sa svih strana. Lagano povlačite krajeve da dobijete što tanje i prozirnije tijesto. Što tanje, to bolje, ali i ako ne uspijete dobiti prozirno tijesto nemojte se nervirati. Ako vam tijesto pukne na nekim mjestima, nema veze. Kod rolanja će se rupice prekriti ostatkom tijesta pa punjenje neće izlaziti.

7. Kada ste tijesto razvukli, tanko ga premažite uljem. Sada punite sa sirom. Stavljajte sir u tankom sloju na najdulji rub tijesta pa još malo prema sredini. Sada vrlo tanko rolajte tijesto zatvarajući sir i istovremeno povlačeći prema sebi da još malo stanjite tijesto.

8. Morate dobiti tanku kobasicu. Krajeve zatvorite pa složite tijesto u oblik puža jednostavno ga prelamajući. Isto napravite s ostalim komadima tijesta.

9. Opet svaki komad premažite uljem i stavite na nauljeni kalup.

10. Pite stavite peći u vruću pećnicu na 220° C oko 10 minuta pa premažite vrhnjem i nastavite peći još 20 minuta na 180-200° C.

Kada je gotovo p’oprskajte lagano hladnom vodom(ne zalijevajte već lagano poškropite) i pustite da stoji 10-ak minuta

Pita sa sirom

print

0
(Visited 4.322 times, 1 visits today)

U mojoj obitelji, generacijama, hrana je glavna tema razgovora, okosnica najljepših druženja, obiteljskih okupljanja za stolom, blagdanskih veselja. Hrana nikada nije bila samo potreba! U nasljeđe se prenosila vještina pripreme tradicionalnih receptura, dalmatinskih specijaliteta i sjećam se, kao dijete, živih rasprava između moje bake, mame i teta, tko najbolje priprema njoke, pašticadu, janjetinu…..orahnjaču i ostale delicije! Naglasak je, dakako, uvijek bio na domaćem, ne špricanom, sezonskom i zdravom, što je i moja nit vodilja kod svakodnevnog kuhanja za moju obitelj…….Nikada nam nije bilo dozvoljeno jesti slatkiše u neograničenim količinama! Pazilo se na raznolikost namirnica i boja na tanjuru! Smatralo se da je hrana izvor zdravlja ili uzrok svih bolesti! Ja sam, ipak po prirodi znatiželjna i koliko god štovala tradiciju, uvijek u svojim jelima pokušavam unijeti dašak novog, nepoznatog i malo drugačijeg. Ljubomorno i sebično čuvam bakine bilježnice s receptima koji su se skupljali desetljećima! Moje bake i tete, danas više nema. Nekako, nostalgično, ovaj blog posvećujem njima u čast, kao zahvalu za ljubav prema kuhanju i hrani koju su mi usadili i naučili me, ni neznajući, prenositi tu ljubav dalje….