Jesen,  Recepti,  Tradicionalno hrvatsko,  Variva i juhe,  Vege

Gusta juha od svježih vrganja

Ove godine su šume krcate gljivama. Vrganja ima cijelo čudo pa im je i cijena znatno niža nego inače. Prava prilika da se prošetate do šume ako ste poznavatelj gljiva ili da odete do obližnje tržnice. U mojoj obitelji je juha od vrganja favorit. Moj sin ju obožava. Ovo je jelo je zdravo, zasitno i ako mogu birati najdražu juhu od svih juha, to je sigurno ova..

Dakle, iskoristite sezonu vrganja maksimalno. Bogati su vitaminima B skupine, Cinkom, Željezom i drugim mineralima. Odlična su zamjena za meso. A okus im je jednostavno savršen!

RECEPT:
 
1 luk
450-500 g svježih vrganja
2 krumpira
2 lovorova lista
komadić celera (korijen)
sol
papar
maslac, maslinovo ulje
crvena paprika u prahu
voda ili povrtni temeljac
domaće vrhnje za serviranje
 
Vrganje operite od zemlje i narežite na komadiće.
Luk nasjeckajte sasvim sitno.
Celer naribajte.
Krumpir ogulite i narežite na kockice.
U lonac stavite malo maslinovog ulja i maslaca. Odmah dodajte luk i lovor pa dinstajte da luk uvene. Pred kraj dodajte krumpir i celer i još dinstajte uz lagano podlijevanje vodom ili povrtnim temeljcem.
Ubacite gljive i još kratko dinstajte da puste vodu.
Zalijte vodom ili temeljcem, posolite, dodajte malo crvene paprike u prahu, a po želji, ako volite ljuto možete dodati i malo chilija.
Neka se kuha dok krumpir ne omekša. 20-ak minuta. Kušajte i doradite okus.
Kada je kuhano, štapnim mikserom usitnite. Možete sve pretvoriti u krem juhu ili ostaviti komadiće da se osjete.
Ako je potrebno, dodajte još vode i začina da ne bude jako gusto.
Prilikom serviranja dodajte žličicu vrhnja. Ako volite, jako pašu i komadići prženog špeka.
 
Dobar tek.

 

print
5
(Visited 39.135 times, 1 visits today)

U mojoj obitelji, generacijama, hrana je glavna tema razgovora, okosnica najljepših druženja, obiteljskih okupljanja za stolom, blagdanskih veselja. Hrana nikada nije bila samo potreba! U nasljeđe se prenosila vještina pripreme tradicionalnih receptura, dalmatinskih specijaliteta i sjećam se, kao dijete, živih rasprava između moje bake, mame i teta, tko najbolje priprema njoke, pašticadu, janjetinu…..orahnjaču i ostale delicije! Naglasak je, dakako, uvijek bio na domaćem, ne špricanom, sezonskom i zdravom, što je i moja nit vodilja kod svakodnevnog kuhanja za moju obitelj…….Nikada nam nije bilo dozvoljeno jesti slatkiše u neograničenim količinama! Pazilo se na raznolikost namirnica i boja na tanjuru! Smatralo se da je hrana izvor zdravlja ili uzrok svih bolesti! Ja sam, ipak po prirodi znatiželjna i koliko god štovala tradiciju, uvijek u svojim jelima pokušavam unijeti dašak novog, nepoznatog i malo drugačijeg. Ljubomorno i sebično čuvam bakine bilježnice s receptima koji su se skupljali desetljećima! Moje bake i tete, danas više nema. Nekako, nostalgično, ovaj blog posvećujem njima u čast, kao zahvalu za ljubav prema kuhanju i hrani koju su mi usadili i naučili me, ni neznajući, prenositi tu ljubav dalje….