Blagdanski recepti,  Kruh i tijesto,  Recepti,  Slatko,  Tradicionalno hrvatsko

Buhtle – mekane, mirisne, savršene….

 

Svi smo jedva dočekali kraj školske godine. Ne znam je li teže ovim novim generacijama djece ili njihovim roditeljima. Čini mi se da se pre rano od djece očekuje silna odgovornost i utrka za što boljim ocjenama za upis u srednju školu. Kreće od 5. razreda. Ma još i ranije….
Mi smo u toj dobi bili sasvim bezbrižni. Tek u 8. razredu bi malo stisnuli jače, ali bez toliko pritisaka sa svih strana. Klinci već sada pucaju pod pritiskom, grizu nokte imaju želučane tegobe i sl. Sve je uređeno tako da nitko ne voli školu. Zašto? Uče na pamet, zaborave već sutra što su naučili. Opće znanje i kultura je ionako ono što nauče u obitelji. Već zadnjih dva tjedna smo svi ludi. Ne samo mi već svi roditelji školaraca. Više ili manje svi su u toj dobi na pragu puberteta i time nervoza počinje biti još veća. Što su ocjene bitnije to je uglavnom normalnim (po mojem kriteriju) klincima sve manje stalo do škole.  Na žalost, svi se moramo prilagoditi surovom sistemu i kriterijima izvrsnosti koji traže od djece mutave robote koji ništa ne pitaju već bezglavo bubaju ono što im je zadano. I ništa više. Niti pod razno.

Kažnjavanje, bez pohvala.
Isticanje mana, ignoriranje vrlina
Potiskivanje kreativnosti
Poticanje tužakanja, ulizivanja
Ignoriranje osjećaja za pravdu

No, dosta o školi. Završila je. Imamo vremena za odmor i učenje pravih vrijednosti i informacija koje život znače cijelo dugo, toplo ljeto. Obiteljska druženja bez nervoze. Odlasci na mjesta koja nismo stigli posjetiti, putovanje u neke ljepše krajeve, učenje o kulturama svijeta, ljepotama prirode na malo drugačiji, bezbrižniji način. Posvetit ću se djetetu maksimalno. Nadoknadit ću sve izgubljene minute i naredna tri mjeseca neću pitati:” Jesi li napisao zadaću?”

Ove buhtle su nezdrave, skroz! Nemojte ih jesti često ako imalo brinete o svom zdravlju. Ja osobno ništa osim konzervirane hrane, pekarskih proizvoda i gaziranih pića nisam izbacila. One manje zdrave stvari pripremam prema željama ukućana samo za posebne prigode. Danas je jedna od njih. Odlikaš je zaslužio. I ja sam zaslužila. I moji kolege, roditelji na poslu su zaslužili. Svi smo se počastili. Bile su fine, mekane, sočne. Pružile su nam utjehu i radost i ispunile nas ponosom. Ma dale su nam nadu i vjeru da smo na dobrom putu i  da imamo nešto zajedničko; Svi volimo svoje najmlađe i želimo im pomoći na putu do uspjeha, što god to značilo. Ne dajte se.

RECEPT ZA 28-30 komada:

Kvasac:

1 svježi kvasac
1 dl toplog mlijeka
2 velike žlice šećera
1 žlica brašna

Tijesto:

1 kg glatkog bijelog brašna
200 g šećera
200 g otopljenog maslaca
300 ml toplog mlijeka
2 jaja
2 vanilin šećera
korica od 2 limuna(nešpricana), može i naranča po želji
prstohvat soli

punjenje:

pekmez po izboru (meni je najdraža marelica) , a mojem sinu Nutella

POSTUPAK:

1. Prvo stavite kvasac u manju posudu, prelijte ga toplim mlijekom, dodajte šećer i sve promiješajte da se kvasac rastopi. Posipajte s brašnom, prekrijte krpom i pustite da se diže na toplom. (15-ak minuta)

2. U zdjeli razbijte dva jaja pa ih umutite. Dodajte toplo mlijeko i promiješajte

3. U veću zdjelu stavite suhe sastojke: brašno, šećer, limunovu koricu, sol, vanilin šećer i dobro promiješajte žlicom.

4. Dodajte dignuti kvasac, mlijeko s jajima, maslac i s mikserom sa spiralnim nastavcima izradite tijesto. Naknadno još dobro umijesite rukama i po potrebi dodajte još malo brašna. Trebate dobiti kuglu koja se ne lijepi za podlogu, ali je još uvijek masna.

5. Tijesto prerežite na dva jednaka dijela, oblikujte kugle pa ih stavite na čistu krpu, prekrijte drugom krpom i pustite da se diže na toplom dok se ne udvostruči.

6. Od svakog komada tijesta formirajte po 15 kuglica. Svaku spljoštite, napunite žličicom punjenja pa krajeve tijesta spojite tako da prekrijete pekmez i zalijepite da ne bi curio prilikom pečenja. lijepljeni dio slažite okrenut prema dole u kalup za tortu obložen masnim papirom. Ja ovu količinu slažem u dva kalupa.

7. Pustite buhtle da se dižu na toplom još oko 30 minuta

8. Svaku buhtlu premažite s malo otopljenog maslaca i stavite u HLADNU pećnicu na 180º C oko 30 minuta, odnosno dok ne dobiju lagano smećkastu boju

9. Kad su pečene pustite ih 15-ak minuta pa posipajte šećerom u prahu i krenite. Najbolje su dok su tople.

print

10
(Visited 8.178 times, 1 visits today)

U mojoj obitelji, generacijama, hrana je glavna tema razgovora, okosnica najljepših druženja, obiteljskih okupljanja za stolom, blagdanskih veselja. Hrana nikada nije bila samo potreba! U nasljeđe se prenosila vještina pripreme tradicionalnih receptura, dalmatinskih specijaliteta i sjećam se, kao dijete, živih rasprava između moje bake, mame i teta, tko najbolje priprema njoke, pašticadu, janjetinu…..orahnjaču i ostale delicije! Naglasak je, dakako, uvijek bio na domaćem, ne špricanom, sezonskom i zdravom, što je i moja nit vodilja kod svakodnevnog kuhanja za moju obitelj…….Nikada nam nije bilo dozvoljeno jesti slatkiše u neograničenim količinama! Pazilo se na raznolikost namirnica i boja na tanjuru! Smatralo se da je hrana izvor zdravlja ili uzrok svih bolesti! Ja sam, ipak po prirodi znatiželjna i koliko god štovala tradiciju, uvijek u svojim jelima pokušavam unijeti dašak novog, nepoznatog i malo drugačijeg. Ljubomorno i sebično čuvam bakine bilježnice s receptima koji su se skupljali desetljećima! Moje bake i tete, danas više nema. Nekako, nostalgično, ovaj blog posvećujem njima u čast, kao zahvalu za ljubav prema kuhanju i hrani koju su mi usadili i naučili me, ni neznajući, prenositi tu ljubav dalje….