Blagdanski recepti,  Recepti,  Slatko,  Tradicionalno hrvatsko

Sirnice/Pince

Sirnice

Ima li što ljepše od mirisa domaćih sirnica pred Uskrs, dok se još peku? Uspomene na djetinjstvo i moju baku. Sjećam se kako su se sirnice mijesile noću i čekanja dok se tijesto dizalo, a to je trajalo satima. Brat i ja smo bojali jaja i trčkarali po kuhinji hraneći se mirisima. Na kraju, kada sve zbrojim i prisjetim se djetinjstva (s godinama sve češće), najljepše uspomene su u danima blagdana, veselja, bogate trpeze, cijele obitelji na okupu. To je ono što ostaje i što se pamti, zauvijek. Baš takav ugođaj svake godine pokušavam dočarati i svom djetetu. Kolači se peku danima, za jaja je zadužen najmlađi član koji već može sudjelovati u pripremama. Kad vidim radosno lice djeteta koje uživa u svakom trenutku i svakom zalogaju već vidim da će se tradicija nastaviti dalje.

Ove sirnice su recept moje bake, mame, teta, a sad i moj. Možda nije ništa drugačiji niti posebniji od drugih, ali meni je najbolji i ne bih ga mijenjala da živim još sto života. Sočne, pune aroma, žute od domaćih jaja s rupicama u tijestu, rahle. Divota!

Sretan vam Uskrs i neka vas radost, ljubav i mir prate u ovim lijepim danima!

Sirnice

RECEPT

Prostorija u kojoj radite sirnice mora biti topla i svi sastojci sobne temperature!

1 kg glatkog brašna
2 svježa kvasca
250 g šećera
200 g maslaca
8 žumanjaka
4 bjelanjka – za smjesu
2 bjelanjka – za premazivanje
korica jednog limuna i dvije naranče
sok od pola limuna
2 dl mlijeka
2 vanilin šećera
nekoliko kapi ekstrakta ruže ili 2 žlice ruma
šaka grožđica

Kvasac rastopite u 1 dl toplog mlijeka s 1 žlicom šećera. posipajte s malo brašna i stavite pokriveno na toplom da se diže.

U zdjelu stavite brašno.

U drugoj zdjeli pjenasto izradite šećer i žumanjke, koricu limuna, naranče i vanilin šećer.

U trećoj zdjeli istucite bjelanjke s prstohvatom soli u snijeg.

Grožđice namočite u rumu i malo vode da budu prekrivene. Neka omekšaju.

Maslac sobne temperature izmiksajte u kremu

Zagrijte 1 dl mlijeka

U zdjelu s brašnom redom stavljajte:
dignuti kvasac, jaja sa šećerom, maslac, bjelanjak, mlijeko i procijeđene grožđice pa sve izradite mikserom sa spiralnim nastavcima. Kušajte komadić tijesta, mora biti prožet aromama, ako želite dodajte još malo ruma ili ekstrakt ruže.

Trebate dobiti masni komad tijesta koji se ne lijepi. Ja sam dodala još malo brašna.

Tijesto prekrijte krpom i stavite na toplo da se udvostruči. Ako nemate toplu prostoriju, zagrijte pećnicu na 50°C, otvorite vrata pećnice pa tijesto s podlogom stavite na vrata pećnice i prekrijte da se diže.
Kada se tijesto udvostručilo podijelite ga na 4 jednaka komada pa oblikujte kruščiće i opet stavite da se udvostruče na toplo mjesto.
Pećnicu zagrijte na 170-180°C

Vrhom oštrog noža površinu svake sirnice zarežite u obliku križa.
Stavljajte na podlogu za pečenje masni papir pa dva kruščića s dovoljno razmaka između neka se peku 30-40 min. Ako vidite da naglo poprimaju boju prekrijte ih folijom da ne zagore. Zadnjih 10 minuta premažite ih tučenim bjelanjcima i posipajte krupnim šećerom pa vratite u pećnicu.

Pazite da vam sirnice ne zagore. Tada su jako tamne i imaju gorkast okus.

Čuvajte ih zamotane u čistoj krpi ili u krpenoj vreći.

Sirnice

Sirnice

print

13
(Visited 49.994 times, 1 visits today)

U mojoj obitelji, generacijama, hrana je glavna tema razgovora, okosnica najljepših druženja, obiteljskih okupljanja za stolom, blagdanskih veselja. Hrana nikada nije bila samo potreba! U nasljeđe se prenosila vještina pripreme tradicionalnih receptura, dalmatinskih specijaliteta i sjećam se, kao dijete, živih rasprava između moje bake, mame i teta, tko najbolje priprema njoke, pašticadu, janjetinu…..orahnjaču i ostale delicije! Naglasak je, dakako, uvijek bio na domaćem, ne špricanom, sezonskom i zdravom, što je i moja nit vodilja kod svakodnevnog kuhanja za moju obitelj…….Nikada nam nije bilo dozvoljeno jesti slatkiše u neograničenim količinama! Pazilo se na raznolikost namirnica i boja na tanjuru! Smatralo se da je hrana izvor zdravlja ili uzrok svih bolesti! Ja sam, ipak po prirodi znatiželjna i koliko god štovala tradiciju, uvijek u svojim jelima pokušavam unijeti dašak novog, nepoznatog i malo drugačijeg. Ljubomorno i sebično čuvam bakine bilježnice s receptima koji su se skupljali desetljećima! Moje bake i tete, danas više nema. Nekako, nostalgično, ovaj blog posvećujem njima u čast, kao zahvalu za ljubav prema kuhanju i hrani koju su mi usadili i naučili me, ni neznajući, prenositi tu ljubav dalje….