Glavna jela,  Meso,  Recepti,  Tradicionalno hrvatsko,  Zima

Juneći šug s palentom

Juneći šug s palentom. Za dijete s pireom, iako on šug bez njoka ne priznaje. Kupovne njoke ne podnosim, a danas mi se stvarno nije dalo raditi domaće. Palentu sam nedavno zavoljela. Valjda to s godinama dođe?Istovremeno s bolnim kukom i išijasom. Već se vidim kako kuham puru na mlijeku naslanjajući se na štap. Kao moja pokojna baba. Kad ti se zubi rasklimaju, pura klizi niz grlo, bez žvakanja. Nego vratimo se na današnje jelo i palentu….
Onako kremastu, s dodatkom ribanog sira i maslaca.
Nije teška za želudac poput njoka ili tjestenine, a uz bogati juneći šug daje savršen balans.

 

RECEPT:

1 kg junetine od buta
2 luka
komadić korijena celera
2 češnja češnjaka
1 mrkva
1 žlica svinjske masti
2 lovorova lista
1 dl crnog vina ili žlica aceta balsamica
voda
sol, muškatni oraščić, papar, crvena dimljena paprika
1 žlica koncentrata rajčice

Junetinu nareži na kockice
luk nareži sitno, mrkvu i celer naribaj (ja obično sve stavim u multipraktik)
U lonac stavi žlicu masti, 2 lista lovora, nasjeckano povrće, posoli pa dinstaj da omekša.. 15-ak minuta uz dolijevanje vrlo malo vode kako se ne bi zalijepilo za dno lonca i zagorjelo.
sada. Na kraju ubaci nasjeckani češnjak i pusti još minutu da se dinsta uz neprestano miješanje.
Ubaci meso, posoli, dodaj žličicu muškatnog oraščića, dimljenu papriku, koncentrat rajčice i pusti da se meso dinsta isključivo u vlastitom soku dok ne ostane skoro bez tekućine.
ubaci vino/ocat i lovor.
Još kratko promiješaj pa zalij vodom, ali ne do vrha.. Treba dolijevati tekućinu malo po malo.
Poklopi i pusti da se kuha dok meso ne omekša (cca 1,5 – 2 sata) uz povremeno miješanje i dolijevanje tekućine.
Ako je potrebno zgusnuti saft, slobodno rastopi žličicu brašna u malo hladne vode i dodaj umaku.
Kušaj, dodaj po potrebi još začina.
Serviraj uz pire krumpir ili kremastu palentu.
Palentu skuhaj prema uputstvima, na kraju u nju umiješaj žlicu maslaca i šaku ribanog parmezana.
Dobar tek!

print
9
(Visited 7.128 times, 1 visits today)

U mojoj obitelji, generacijama, hrana je glavna tema razgovora, okosnica najljepših druženja, obiteljskih okupljanja za stolom, blagdanskih veselja. Hrana nikada nije bila samo potreba! U nasljeđe se prenosila vještina pripreme tradicionalnih receptura, dalmatinskih specijaliteta i sjećam se, kao dijete, živih rasprava između moje bake, mame i teta, tko najbolje priprema njoke, pašticadu, janjetinu…..orahnjaču i ostale delicije! Naglasak je, dakako, uvijek bio na domaćem, ne špricanom, sezonskom i zdravom, što je i moja nit vodilja kod svakodnevnog kuhanja za moju obitelj…….Nikada nam nije bilo dozvoljeno jesti slatkiše u neograničenim količinama! Pazilo se na raznolikost namirnica i boja na tanjuru! Smatralo se da je hrana izvor zdravlja ili uzrok svih bolesti! Ja sam, ipak po prirodi znatiželjna i koliko god štovala tradiciju, uvijek u svojim jelima pokušavam unijeti dašak novog, nepoznatog i malo drugačijeg. Ljubomorno i sebično čuvam bakine bilježnice s receptima koji su se skupljali desetljećima! Moje bake i tete, danas više nema. Nekako, nostalgično, ovaj blog posvećujem njima u čast, kao zahvalu za ljubav prema kuhanju i hrani koju su mi usadili i naučili me, ni neznajući, prenositi tu ljubav dalje….