Glavna jela,  Jesen,  Meso,  Recepti,  Tradicionalno hrvatsko,  Zima

Okruglice od domaćih kobasica s heljdom

Ima onih koji razmišljaju ovako:” Daj, nemoj se folirati, koje dijete će jesti salatu? Koje dijete će htjeti jesti brokulu, heljdu, piletinu, radič, rikulu i zelenu salatu pomiješanu u jednoj zdjeli?”
Tada mi bude jako žao što se moj sin ne želi javno pokazivati pa da snimim kako je jučer nakon treninga s guštom polizao punu zdjelu svega što sam nabrojala.
Jučer sam ovakvu poruku nevjerice dobila od jedne gospođe. I razumijem je. Nekima se stvarno ovo moje piskaranje i dijeljenje recepata može činiti kao neko bolesno traženje pažnje i prenemaganje u stilu “Vidi nas kako super jedemo.”
Nemam se namjeru opravdavati.
Oni koji su ovdje od početka znaju da sam silno željela podijeliti iskustvo u planiranju dnevnih obroka s roditeljima kojima kuhanje nije omiljena aktivnost, a htjeli bi klincima osigurati zdrav i hranjiv obrok.
Kad imaš dijete koje je izbirljivo, često postoje samo dvije mogućnosti:
1. Kuhati samo ono što dijete voli, što najčešće isključuje većinu kvalitetnih namirnica poput povrća, ribe, svega zelenog, većine začina, žitarica i mahunarki…
2. Krenuti u rat s vlastitim djetetom i varati, lagati, tvrdoglavo nuditi ono što ne voli.
Ja sam odabrala ovaj drugi put.
Još uvijek ne podnosi ribu. Još uvijek ima nekih namirnica na koje okrene očima, ali ih pojede.
Probao je više okusa nego većina njegovih vršnjaka.
I dalje će, ako ga se pita, prije odabrati ćevape nego varivo… ali ga se ne pita. Ponavljam, mi smo tu da ih odgajamo i učimo raznolikoj i zdravoj prehrani.
A sigurna sam da nam je svima zdravlje vlastite djece na prvom mjestu.
Danas obožava salate i variva… poširana jaja, namaz od avokada, povrće iz woka, heljdu, proso, ječam, leću, sjemenke, zobene kaše..
Ne foliram se. Bilo je trenutaka u njegovom ranom djetinjstvu kad sam plakala jer ne bi ni taknuo ručak. I potpuno razumijem nevjericu, brigu. Razumijem i lijenost i svakodnevno kupovanje u pekarama.
Da nisam iskusila, ne bih razumjela.
Stvar je odluke. Koliko ćemo se potruditi. Koliko ćemo osvijestiti važnost raznolike prehrane.
I zato, jednom zauvijek. Ne foliram se. Ovo je moj život. Svakim novim danom se trudim koliko mogu.
Jedemo ćevape, pizze i burek iz pekare. Ali puno češće jedemo kuhano i šareno. Ništa komplicirano.
Brzinski, jer radim. Puno radno vrijeme od 8 sati i još dva sata s prijevozom.
Niti u jednom trenutku ne dajem povod da netko pomisli:” Lako je tebi!” Nije lako.
Ali mi je važno. Za promjene nikad nije kasno. Ima dana kad sam peče jaja i kuha kupovne knedle.
Jer mi se jednostavno ne da. I tada nemam grižnju savjesti. Bolje se naspavati ili napraviti nešto za sebe, nego izgorjeti.
Bitno im je osvijestiti, naučiti ih. Da vide kako je kad se hrane tijestom svaki dan ili raznolikim obrocima šarenih boja.
Važno je ne zarobiti ih u svijet mesa i krumpira.
I onda samo jednom dođe dan kad kaže: “Mama, ja bih jeo punu zdjelu salate!”
Danas ovo fino jelo koje je došlo sasvim spontano.

RECEPT

3 mekše domaće kobasice
šalica kuhane heljde (oko 2 dl)
1 manji poriluk
šaka peršinovog lišća
1 jaje
2 žlice krušnih mrvica
sol

100 g palente
šalica (1,5 dl) ribanog parmezana
1 žlica slatkog vrhnja
1/2 žličice muškatnog oraščića
sol

Poriluk prerežite na pola po duljini, narežite ga na trakice i kratko dinstajte na maslinovom ulju da omekša.
Kobasicama odstranite opnu pa ih stavite u multipraktik.
Dodajte kuhanu heljdu, peršin, malo soli (pazite da ne pretjerate jer su kobasice začinjene)
Dodajte poriluk i sve kratko nasjeckajte.
prebacite smjesu u zdjelu, dodajte jaje i krušne mrvice i sve dobro promiješajte.
formirajte kuglice pa ih složite na pleh za pečenje koji ste obložili papirom za pečenje.

Pecite ih 15-ak minuta na 180ºC
Dok se okruglice peku, skuhajte palentu prema uputama na pakiranju.
Pred kraj kuhanja, ubacite ribani sir, komadić maslaca i muškatni oraščić te, za dodatnu kremoznost, žlicu slatkog vrhnja.
Servirajte uz mesne okruglice i masnoću od pečenja.
Dobar tek!

print
5
(Visited 1.959 times, 1 visits today)

U mojoj obitelji, generacijama, hrana je glavna tema razgovora, okosnica najljepših druženja, obiteljskih okupljanja za stolom, blagdanskih veselja. Hrana nikada nije bila samo potreba! U nasljeđe se prenosila vještina pripreme tradicionalnih receptura, dalmatinskih specijaliteta i sjećam se, kao dijete, živih rasprava između moje bake, mame i teta, tko najbolje priprema njoke, pašticadu, janjetinu…..orahnjaču i ostale delicije! Naglasak je, dakako, uvijek bio na domaćem, ne špricanom, sezonskom i zdravom, što je i moja nit vodilja kod svakodnevnog kuhanja za moju obitelj…….Nikada nam nije bilo dozvoljeno jesti slatkiše u neograničenim količinama! Pazilo se na raznolikost namirnica i boja na tanjuru! Smatralo se da je hrana izvor zdravlja ili uzrok svih bolesti! Ja sam, ipak po prirodi znatiželjna i koliko god štovala tradiciju, uvijek u svojim jelima pokušavam unijeti dašak novog, nepoznatog i malo drugačijeg. Ljubomorno i sebično čuvam bakine bilježnice s receptima koji su se skupljali desetljećima! Moje bake i tete, danas više nema. Nekako, nostalgično, ovaj blog posvećujem njima u čast, kao zahvalu za ljubav prema kuhanju i hrani koju su mi usadili i naučili me, ni neznajući, prenositi tu ljubav dalje….

2 komentara

  • Silvia

    Draga Nasja,
    Lijep pozdrav, pratim blog duže vrijeme. Otkako mi je kćer jos prije 2 godine krenula u vrtić, htjela sam uskladiti posao i planiranje obroka kroz tjedan. Pokrala sam skoro sve vase recepte i ideje za ruckove, toliko su mi dobri. A malena obozava sve jesti, naravno, ima svoje favorite. Osim food bloga, obozavam vase tekstove prije samog recepta, toliko puta me ostave raznjezenu, zamisljenu ili me tolko vrate u djetinjstvo da ih iznova i iznova citam. Samo tako nastavite dalje i dijelite svoje inspiraciju i recepte, rado cu ih citati ??

    • Nasja

      Draga Silvia,
      Jako ste me razveselili! Drago mi je kad čujem da tjedni jelovnici pomažu kod svakodnevnog planiranja obroka. Hvala vam na poticaju koji puno znači.