Glavna jela,  Jesen,  Meso,  Proljeće,  Recepti,  Zima

Meni najdraže mesne okruglice

IMG_1208
Moj junior ih toliko voli da uvijek radim duplu količinu.
Ovo je originalni švedski recept koji mi je proslijedio moj tata, koji ih radi najbolje. Uvijek mi govori da je tajna u dobrom mesu. Nemojte ih raditi od mesa koje ste kupili pakirano u marketima jer to onda nije ni približno ukusno.U mesnici koju dugo posjećujem već znaju što tražim i uvijek mi čuvaju komad svježeg junećeg vrata koji je odličan jer nije tvrdi dio, a ima taman malo masnoće da okruglice ne budu suhe već mekane i sočne.

SASTOJCI ZA 20 OKRUGLICA:

800g mljevene junetine od vrata
1 veći luk
sol, papar, muškatni oraščić
peršin
1 žlica koncentrata rajčice
malo brašna i ulje za prženje

Netko stavlja jaja i prezle da se okruglice bolje povežu. Ako želite, dodajte 1 jaje i dvije žlice krušnih mrvica, okruglice će vam bit pravilnijeg oblika. Ja ih baš volim ovakve grbave i nepravilne i nikada ne stavljam gore navedeno.

Mljevenom mesu dodajte što sitnije nasjeckani  luk, posolite, popaprite i stavite prema ukusu muškatnog oraščića(ja volim da se osjeti).

Oblikujte kuglice veće od željene veličine jer će se prilikom pečenja smanjiti.
Svaku uvaljajte u brašno pa na zagrijano ulje da se sa svake strane lagano zapeku(nemojte ih sasvim ispeći jer se još kasnije kuhaju u saftu)…ako ne pečete u teflon tavi mogle bi se lagano lijepiti za dno posude…pa ih pažljivo preokrenite..

Izvadite ih na tanjur, a u ulje u kojima su se pekle zalijte vrućom vodom pa procijedite u čistu posudu.
Dodajte okruglice i dodajte još malo vode koliko je potrebno da dođe skoro do vrha okruglica( ne moraju biti sasvim prekrivene). Sada je vrijeme da začinite umak u kojoj se okruglice kuhaju.
Dodajte koncentrat rajčice, umutite žličicu brašna sa sasvim malo hladne vode i dodajte umaku, posolite, dodajte još malo muškatnog oraščića i protresite posudu da se sastojci raspodijele. Ostavite da se kuhaju oko pola sata do 45 minuta poklopljeno na sasvim laganoj vatri. U međuvremenu malo promiješajte, uvijek kušajte i dodajte začine ako je potrebno ili vode ako je umak previše gust!
Kada je sve gotovo možete po želji posipati sa sitno sjeckanim peršinovim lišćem!! DOBAR TEK…

print

3
(Visited 6.534 times, 1 visits today)

U mojoj obitelji, generacijama, hrana je glavna tema razgovora, okosnica najljepših druženja, obiteljskih okupljanja za stolom, blagdanskih veselja. Hrana nikada nije bila samo potreba! U nasljeđe se prenosila vještina pripreme tradicionalnih receptura, dalmatinskih specijaliteta i sjećam se, kao dijete, živih rasprava između moje bake, mame i teta, tko najbolje priprema njoke, pašticadu, janjetinu…..orahnjaču i ostale delicije! Naglasak je, dakako, uvijek bio na domaćem, ne špricanom, sezonskom i zdravom, što je i moja nit vodilja kod svakodnevnog kuhanja za moju obitelj…….Nikada nam nije bilo dozvoljeno jesti slatkiše u neograničenim količinama! Pazilo se na raznolikost namirnica i boja na tanjuru! Smatralo se da je hrana izvor zdravlja ili uzrok svih bolesti! Ja sam, ipak po prirodi znatiželjna i koliko god štovala tradiciju, uvijek u svojim jelima pokušavam unijeti dašak novog, nepoznatog i malo drugačijeg. Ljubomorno i sebično čuvam bakine bilježnice s receptima koji su se skupljali desetljećima! Moje bake i tete, danas više nema. Nekako, nostalgično, ovaj blog posvećujem njima u čast, kao zahvalu za ljubav prema kuhanju i hrani koju su mi usadili i naučili me, ni neznajući, prenositi tu ljubav dalje….