Jesen,  Recepti,  Salate za veliki odmor,  Vege

Salata od leće, kus kusa i repe

salata

Jedan dan može i salata za ručak. Što vi mislite? Ovoga puta zamislila sam salatu začinjenu bučinim uljem. Obožavam bučino ulje. Njegovu tamno zelenu boju i orašasti okus. Iako sam odrasla na maslinovom  ulju i gotovo sve kuham na maslinovom ulju, bučino je savršeno za salate, pogotovo u kombinaciji s mahunarkama, repom i crnom rotkvom.
Ako imate priliku nabaviti domaće ulje, uvrstite ga u prehranu u ovim hladnim danima. Ne zanemarujte zdrave masnoće u prehrani. Ako je ikako moguće koristite nerafinirana, hladno prešana ulja (maslinovo, suncokretovo, bučino). Kako bi salata dostojno zamijenila glavni obrok i to bez grižnje savjesti, bilo bi dobro da sadrži sljedeće:

1) Proteini (mahunarke ili meso ili riba ili jaja)

2) Ugljikohidrati – cjelovita žitarica ili tjestenina (proso, ječam, heljda, integralnu riža, kus kus, quinoa, integralna tjestenina, amaranth…,

3) Zeleno lisnato povrće (salata, rikola, kelj, špinat, peršin…)

4) korjenasto povrće (mrkva, celer, cikla, repa, rotkva, korabica…)

5) sjemenke (sezam, buča, suncokret) i

6) masti (ulje ili vrhnje…domaće i nerafinirano)

Sada možete salatu servirati vašem mališanu. Ako ne za ručak, barem za večeru.

salata1

RECEPT:

1 šalica smeđe leće
1 šalica kus kusa
matovilac
repa (1/2)
sjemenke po izboru (sezam, suncokret, buča)
bučino ulje
aceto balsamico/limun

Kus kus prelijte s  jednom šalicom kipuće, posoljene vode pa poklopite i pustite da stoji 4 minute. razrahlite ga vilicom i razbijte veće grudice.

Leću operite pa stavite kuhati u vodu u koju ste dodali 1 luk i 2-3 lovorova lista. Posolite i kuhajte 20-ak minuta, odnosno dok leća nije kuhana. Procijedite vodu.

Matovilac operite. Repu ogulite i naribajte na krupniji ribež
Sjemenke prepržite na tavi da dobiju zlatnu boju pa ih posolite.

Servirajte na tanjur, slažući po vlastitoj želji. Na kraju sve prelijte s malo bučinog ulja i acetom balsamicom ili limunovim sokom. Dobar tek.

print

2
(Visited 958 times, 1 visits today)

U mojoj obitelji, generacijama, hrana je glavna tema razgovora, okosnica najljepših druženja, obiteljskih okupljanja za stolom, blagdanskih veselja. Hrana nikada nije bila samo potreba! U nasljeđe se prenosila vještina pripreme tradicionalnih receptura, dalmatinskih specijaliteta i sjećam se, kao dijete, živih rasprava između moje bake, mame i teta, tko najbolje priprema njoke, pašticadu, janjetinu…..orahnjaču i ostale delicije! Naglasak je, dakako, uvijek bio na domaćem, ne špricanom, sezonskom i zdravom, što je i moja nit vodilja kod svakodnevnog kuhanja za moju obitelj…….Nikada nam nije bilo dozvoljeno jesti slatkiše u neograničenim količinama! Pazilo se na raznolikost namirnica i boja na tanjuru! Smatralo se da je hrana izvor zdravlja ili uzrok svih bolesti! Ja sam, ipak po prirodi znatiželjna i koliko god štovala tradiciju, uvijek u svojim jelima pokušavam unijeti dašak novog, nepoznatog i malo drugačijeg. Ljubomorno i sebično čuvam bakine bilježnice s receptima koji su se skupljali desetljećima! Moje bake i tete, danas više nema. Nekako, nostalgično, ovaj blog posvećujem njima u čast, kao zahvalu za ljubav prema kuhanju i hrani koju su mi usadili i naučili me, ni neznajući, prenositi tu ljubav dalje….

2 komentara

    • Nasja Duplančić

      Nema na čemu 🙂 Ja isto prvi put jedem ovakvu kombinaciju…Inače, svaka žitarica se ljubi sa svakom mahunarkom što se mene tiče. Tako da tu postoji bezbroj kombinacija. Lijepi pozdrav i hvala što ste se javili.