Blagdanski recepti,  Recepti

Punjena jaja

 

Ne volim se baš nešto hvaliti, ali kad je u pitanju francuska salata, ne mogu se suzdržati. Dakle, u mojoj obitelji, od kada pamtim, a sigurno i puno prije, moj tata je pripremao najbolju francusku salatu. Prolazilo je puno ljudi kroz našu kuću kad smo bili klinci. Rođendani i blagdanska slavlja u krugu obitelji i prijatelja… Znalo nas je u našem stanu na Ribnjaku biti i dvadesetak. Mama je osmišljavala glavna jela i kolače, a tata je uživao u pripremanju predjela. Brat i ja smo se veselili druženju s rođacima, a tata i mama su dobrodošlicu izražavali kroz vrhunske delicije i svečani stol. Koja su to slavlja bila 🙂

No, vratimo se mi francuskoj salati… Bila je žuta, od domaćih žumanjaka, savršeno izbalansiranog okusa.. Malo krastavaca, malo kapara (ovo je bio tatin dodatak), krumpir obavezno kuhan u kori, kremasta, blago kiselkasta, sasvim dovoljno papra i soli. Svi bismo bili zaduženi za isprobavanje, a pošto smo mama i ja imale najbolji osjećaj za začine, uvijek se nama vjerovalo… “Tata, još malo limuna dodaj!” E, sad…. Kad ne bi radio francusku salatu, radio je nešto što je meni bilo još i draže… Punjena jaja u majonezi… Majonezu bi napravio od domaćih žutanjak, potpuno isto kao i za francusku salatu, ali ne bi dodavao povrće, već bi gore slagao polovice jaja punjena finim nadjevom. Dugo ih nisam jela, niti radila pa mi se ovogodišnji blagdanski stol učinio savršen kao prilika da se pohvalim tatinim omiljenim receptom. I, naravno da su se svi oduševili. Vi već dobro znate da su mi domaća jaja jedna od omiljenih namirnica. Predstavljam vam još jedan recept koji je idealan prilog uz domaće nareske i sir za ludu novogodišnju noć. Uživajte u receptu i javite mi dojmove! A najbolja francuska na svijetu? Taj recept još malo čuvam, ali ne brinite, podijelit ću ga s vama!

RECEPT:

6 jaja
Za punjenje:
100 g šunke
3-4 kisela krastavca
žličica kapara
sol, papar
kuhani žumanjci
2 dl kiselog vrhnja

Za majonezu:
2 žumanjka
1 žličica senfa
prstohvat soli
malo šarenog papra
limunov sok ili neka druga kiselina poput tekućine od kiselih krastavaca ili kapara
suncokretovo ulje (količina ovisi o tome koliko želite majoneze i koju gustoću želite) oko 2 dl
1 žlica kiselog vrhnja

Jaja stavite u lonac hladne vode, dodajte prstohvat soli i kuhajte dok voda počne vriti.
Nakon toga kuhajte još minutu.
Ugasite vatru, jaja ohladite i ogulite im koru pa ih prerežite po pola po duljini.
Izvadite žumanjke, stavite ih u zdjelu pa ih zgnječite vilicom.
Žumanjcima dodajte sitno narezanu šunku, vrhnje, sol, papar, sitno sjeckane krastavce i kapare, sve dobro promiješajte. Stavite smjesu u hladnjak da se stisne.
Sad idemo na majonezu…
Pripremite zdjelu (po mogućnosti staklenu, težu koja se neće šetati po podlozi dok pjenjačom miješate)
U zdjelu dodajte 2 žumanjka, senf, sol, papar Pjenjačom promiješajte.
Sada, sasvim lagano, u tankom mlazu, malo po malo jednom rukom ulijevajte ulje, a drugom neprekidno miješajte dok ne dobijete gustu majonezu.
Sada možete već dolijevati veći mlaz i nastavite miješati. Procijenite koliko vam količinski treba majoneze da prekrijete tanjur u kojem ćete servirati jaja.
Kada ste dobili vrlo gustu majonezu, kušajte, dodajte malo limunovog soka i žlicu vrhnja. Sve promiješajte.
Majonezu prebacite na tanjur za serviranje. Polovice jaja pomoću žličice napunite smjesom koju ste pripremili Jaja poslažite po majonezi i čuvajte u hladnjaku do serviranja. Najbolje je ohlađeno.

Dobar tek.

 

print

0
(Visited 3.017 times, 1 visits today)

U mojoj obitelji, generacijama, hrana je glavna tema razgovora, okosnica najljepših druženja, obiteljskih okupljanja za stolom, blagdanskih veselja. Hrana nikada nije bila samo potreba! U nasljeđe se prenosila vještina pripreme tradicionalnih receptura, dalmatinskih specijaliteta i sjećam se, kao dijete, živih rasprava između moje bake, mame i teta, tko najbolje priprema njoke, pašticadu, janjetinu…..orahnjaču i ostale delicije! Naglasak je, dakako, uvijek bio na domaćem, ne špricanom, sezonskom i zdravom, što je i moja nit vodilja kod svakodnevnog kuhanja za moju obitelj…….Nikada nam nije bilo dozvoljeno jesti slatkiše u neograničenim količinama! Pazilo se na raznolikost namirnica i boja na tanjuru! Smatralo se da je hrana izvor zdravlja ili uzrok svih bolesti! Ja sam, ipak po prirodi znatiželjna i koliko god štovala tradiciju, uvijek u svojim jelima pokušavam unijeti dašak novog, nepoznatog i malo drugačijeg. Ljubomorno i sebično čuvam bakine bilježnice s receptima koji su se skupljali desetljećima! Moje bake i tete, danas više nema. Nekako, nostalgično, ovaj blog posvećujem njima u čast, kao zahvalu za ljubav prema kuhanju i hrani koju su mi usadili i naučili me, ni neznajući, prenositi tu ljubav dalje….