Osnovne namirnice u kuhinji
Kako bi mogli krenuti s kuhanjem i planiranjem tjednih jelovnika moramo se opskrbiti osnovnim namirnicama. Sigurna sam da svatko od vas ima neke omiljene i češće korištene sastojke u svojoj kuhinji. Moji su godinama uvijek isti. Dakle, ovo je popis namirnica koje uvijek, više ili manje, imam na zalihi bez obzira na to što kuham…Kada se jednom opskrbite osnovnim sastojcima, tjedna kupovina će biti puno lakša…Samo kupujete svježe voće i povrće, sireve, meso, ribu, jaja na tjednoj bazi. Suhe sastojke i sve one koji mogu dugo stajati nadopunjujte po potrebi.
Ovaj popis bi mogao biti i duži ili drugačiji, ali ne volim komplicirati. Neke sastojke koje sam možda izostavila, slobodno zamijenite s nečim vama dražim. U svakom slučaju ovo je ono što najčešće koristim i baza za sve moje recepte na blogu.
Nemojte ipak kupovati velike zalihe jer se i žitarice i mahunarke dugim stajanjem mogu pokvariti. Računajte s tim da prije dolaska proljeća iskoristite zalihe mahunarki jer dozrijevanjem svježih mahuna, graška, boba i na kraju mladog graha, nema smisla kuhati suhe mahunarke koje isključivo jedemo u kasnu jesen i u zimskim mjesecima.
VAŽNO JE JESTI SEZONSKE PLODOVE!
Plodovi koji su dozreli u sezoni obiluju hranjivim tvarima, vitaminima i sigurno su u manjoj mjeri tretirani pesticidima nego npr. jagoda u zimskim mjesecima koju možete kupiti u dućanima.
HRANIMO SE RAZNOVRSNO!
Nemojte ponavljati tjesteninu kao prilog 5 dana u tjednu, pogotovo ne od bijelog brašna. Planirala sam tjedne jelovnike tako da cijeli tjedan jedete raznovrsne žitarice, mahunarke, ribu, meso, povrće i voće…. Na ovaj način ćete osigurati organizmu potrebu za svim potrebnim vitaminima i mineralima.
DOBRO PLANIRANJE JELOVNIKA
ŠTEDI VRIJEME I NOVAC
Pokušajte izbjegavati kupovanje
nekvalitetnih namirnica. Potrudite se, ako imate priliku, subotom ili nedjeljom prošetati do lokalne tržnice i nabaviti prema popisu jela koje vam savjetujem, svježe voće, povrće, ribu, jaja i mliječne proizvode za cijeli tjedan unaprijed. Usput, povedite sa sobom dobro društvo pa popijte i kavu u obližnjem kafiću. Tako ćete spojiti ugodno s korisnim i steći zdravu naviku. Kako zdravu? Pa omogućili ste kvalitetnu i zdravu hranu i obroke sebi i svojim ukućanima.
Ako je ikako moguće nabavite žitarice i mahunarke pa i suho voće i začine iz biološkog uzgoja. Također, koristite hladno prešana, nerafinirana ulja. Jer, imajte na umu….Jabuka je zdravo voće, ali ako je tretirana kemikalijama, više se trujete nego hranite!
Dakle, popis namirnica koje mogu trajati i imam ih stalno u kuhinji su:
POVRĆE:
luk
Češnjak
Krumpir
Mrkva
Celer-korijen
VOĆE:
Limuni
Naranče
Banane
MAHUNARKE:
Slanutak
Leća-smeđa i crvena
Grah suhi ili u mojem slučaju mladi smrznuti grah
ŽITARICE:
Riža integralna
Proso
Zobene pahuljice
Ječam
Tjestenina po želji (po mogućnosti integralna)
SJEMENKE:
Lan
Buća
Suncokret
Sezam
ORAŠASTI PLODOVI:
Orasi
Bademi
Lješnjaci
SUHO VOĆE:
Grožđice
Suhe šljive
Brusnice
Suhe smokve
BRAŠNA:
Pirovo integralno
Pirovo bijelo
Kukuruzna krupica
Pirov integralni griz
ULJA I MASLACI:
Obični maslac
Svinjska mast – domaća
Kokosov maslac
Suncokretovo nerafinirano, hladno prešano ulje
Maslinovo nerafinirano, hladno prešano ulje
Bučino ulje
ZASLAĐIVAČI:
Bagremov med
Šećer za blagdanske kolače
ZAČINI:
Sol
Papar u zrnu
Curry
Chili
Muškatni oraščić
Klinčić
Lovor
Ružmarin
Crvena dimljena paprika
Đumbir-svježi
Cimet-cejlonski
Mahune vanilije
OSTALO:
Koncentrat rajčice ili mljevene sušene rajčice
Domaća pasirana rajčica ili pelati
Domaći špek/panceta/slanina
Kvasina (vinski ocat)
Aceto balsamico
Senf
Shoyu soja umak
Jedan komentar
Minca
Slučajno sam naišla na vaš blog, čestitam na vrlo lijepo predstavljenim receptima! Sve više zaboravljamo čemu su nas učili baka i djed i sve više nam nedostaje poštovanje prema hrani. Na našoj organskoj farmi organiziramo team building radionice na kojima polaznike podučavamo kako pripremiti organsku hranu. Radionice su vrlo popularne jer među ljudima raste interes za zdravom hranom.