Glavna jela,  Recepti,  Vege,  Zima

Njoki s raštikom u umaku od mrkve

Postoje neka jela koja jednostavno moraju ostati u svojem izvornom obliku. Njih jedem rijetko, ali nikada, baš nikada od njih ne pokušavam napraviti “zdravu inačicu” Burek, štrukle, njoki, krafne, knedle…. Isključivo bijelo brašno…Pirovo ili pšenično, ali nikakva druga mogućnost ne postoji. Barem za mene. Njoki su omiljena hrana mojeg mezimca. Kada bi se njega pitalo, ovako bi izgledao njegov tjedni jelovnik:

1. Ponedjeljak…..njoki
2. Utorak………….štrukle
3. Srijeda…………knedle
4. Četvrtak………opet njoki
5. Petak…………..mlinci

…….ali njega se srećom ne pita 😉 pa tako njoke radim najviše dva puta godišnje…Jednom uz pašticadu, a jednom ih zazelenim. Isto tako je s mlincima, štruklama, knedlama i krafnama….

Iako izbjegavam bijelo brašno…Neke stvari nikada neće biti moguće izvesti s integralnim. I zato u tim rijetki trenucima uživamo maksimalno, jer nikako ne pristajem na kompromise i polovična rješenja kada je hrana u pitanju 😉

Danas, zeleni njoki s raštikom. Jer je raštika kraljica zime

RECEPT:

za njoke:
850 g krumpira
180-200 g brašna (pirovo bijelo) ili pšenično glatko
2 šake listova raštike
1 velika žlica maslaca
1 jaje
sol
 
Za umak:
3 veće mrkve
1 manji ili 1/2 većeg luka
malo limunovog soka
sol
papar
2 žličice curryja (ja sam stavila više)
mlijeko (kravlje, kokosovo, bademovo….) koliko je potrebno da dobijete umak…
 
Umak postupak:
Luk sasvim sitno narežite i stavite da se dinsta na malo maslinovog ulja.
Odmah posolite, dodajte curry i miješajući dinstajte dok luk ne uvene.
Dodajte na tanke kolutove narezanu mrkvu pa ju dinstajte desetak minuta uz lagano podlijevanje vodom, da ne zagori. Ulijte mlijeko da prekrije mrkvu i pustite da kuha dok mrkva ne omekša toliko da ju možete štapnim mikserom izraditi u pire. Kada ste ju propasirali, dodajte još toliko mlijeka da dobijete kremasti umak i dodajte još začina po želji (sol, papar, curry).
Na samom kraju dodajte malo limunovog soka.
 
Njoki postupak:
Raštiku operite, stavite ju kuhati u kipuću, posoljenu vodu 2-3 minute. Kada je gotova, prelijte ju hladnom vodom i dobro procijedite i istisnite svu tekućinu.
Stavite raštiku u sjeckalicu i nasjeckajte sasvim sitno.
 
 Krumpire kuhajte s korom 1 sat ili manje(probajte vilicom jesu li gotovi). Ogulite ih i dok su još topli pasirajte ih. Stavite ih u zdjelu, posolite, dodajte maslac i jaje i s prstima dobro zgnječite da se sve dobro poveže.
Dodajte raštiku pa opet dobro promiješajte.
Sipajte brašno dok ne dobijete mekanu kuglu koju možete primiti bez da se lijepi za prste. Nemojte odmah usuti svu količinu brašna, lako dodate kasnije. Prebacite tijesto na pobrašnjenu radnu površinu pa lagano zamijesite i formirajte kuglu.
Podijelite ju na 4 dijela pa svaki izvaljajte u oblik kobase. Režite njoke. Svaki komadić lagano utisnite vilicom kako bi dobili rebrasti izgled (ako želite).
Kuhajte ih u kipućoj, slanoj vodi 2-3 minute, odnosno dok ne isplivaju na površinu.
Servirajte njoke na tanjur, dodajte malo maslinovog ulja, malo ribanog parmezana i na kraju umak. Dobar tek.

print
1
(Visited 2.961 times, 1 visits today)

U mojoj obitelji, generacijama, hrana je glavna tema razgovora, okosnica najljepših druženja, obiteljskih okupljanja za stolom, blagdanskih veselja. Hrana nikada nije bila samo potreba! U nasljeđe se prenosila vještina pripreme tradicionalnih receptura, dalmatinskih specijaliteta i sjećam se, kao dijete, živih rasprava između moje bake, mame i teta, tko najbolje priprema njoke, pašticadu, janjetinu…..orahnjaču i ostale delicije! Naglasak je, dakako, uvijek bio na domaćem, ne špricanom, sezonskom i zdravom, što je i moja nit vodilja kod svakodnevnog kuhanja za moju obitelj…….Nikada nam nije bilo dozvoljeno jesti slatkiše u neograničenim količinama! Pazilo se na raznolikost namirnica i boja na tanjuru! Smatralo se da je hrana izvor zdravlja ili uzrok svih bolesti! Ja sam, ipak po prirodi znatiželjna i koliko god štovala tradiciju, uvijek u svojim jelima pokušavam unijeti dašak novog, nepoznatog i malo drugačijeg. Ljubomorno i sebično čuvam bakine bilježnice s receptima koji su se skupljali desetljećima! Moje bake i tete, danas više nema. Nekako, nostalgično, ovaj blog posvećujem njima u čast, kao zahvalu za ljubav prema kuhanju i hrani koju su mi usadili i naučili me, ni neznajući, prenositi tu ljubav dalje….

2 komentara