Glavna jela,  Jesen,  Meso,  Recepti,  Zima

Chili con carne i domaće tortilje

IMG_0643

Jedno od omiljenih jela mojih ukućana. Samo za skeptike:Tortilje je toliko jednostavno napraviti da sam naučila i svog sina koji ima 12 godina. Vrijeme pripreme tortilja: 15 min, a glavnog jela 90 min.
Kada sam na pakiranju kupovnih tortilja pročitala koliko ima aditiva i čudnih dodataka, odlučila sam ih sama raditi. Danas je to barem jednom mjesečno, od raznih vrsta brašna: kukuruzno, pirovo, heljdino, a jako često baš u njih umotam sir, jaja, prženu slaninu za užinu ili salatu, mozzarellu, rajčicu i avokado umjesto sendviča mom školarcu za školu. Originalni recept za chili con carne ni sama ne znam. Jela sam ga prije nego što sam počela prilagođavati svom nepcu, na nekoliko mjesta, ali ne od izvornih kreatora niti u zemlji u kojoj je tradicionalno nastalo pa se tako niti ne usudim pametovati kakav bi okus trebalo imati. Znam samo da je ova kombinacija začina meni savršena i jelo je baš po mom guštu pa ga toplo preporučujem. Koristila sam mladi grah kojeg svake godine u jesen kupim u većim količinama, pa ga podijelim na manje porcije i zamrznem. Kuha se kraće od suhog graha i ne mora se namakati, a konzervirani grah ne koristim. Vi ga, dakako možete zamijeniti jednim od navedenih, ali ako koristite suhi grah, obavezno ga dan prije namočite.

IMG_0652

RECEPT:

1 kg mljevene junetine(vrat)
600 g mladog graha
600 ml pasirane rajčice(pelati)
2 žlice curry začina
2 žlice dimljene crvene paprike u prahu
malo chili papričice ili mljeveni chili
2 veće mrkve
1 komad korijena celera(kao dvije mrkve)
100 g kukuruza
2 veća luka
sol

U sjeckalici usitnite luk, celer i mrkvu pa sve stavite na maslinovo ulje da se dinsta dok povrće ne uvene. Odmah malo posolite, dodajte curry i dimljenu papriku. Kada se začini prožmu, dodajte meso i neka se dinsta 15-ak minuta miješajući dok ne ostane bez tekućine.
Dodajte pasiranu rajčicu i malo vode. Neka se kuha  oko 30 minuta. Kušajte pa dodajte još soli po potrebi i chili papričice po ukusu. Zalijevajte vodom pa kada procijenite da treba još pola sata do kraja dodajte oprani mladi grah i kuhajte. Dosolite i dodajte još začina(curry, paprika, chili) po potrebi. Bit će potrebno dodavati vode kako grah bude bubrio. Kada je grah gotov, dodajte kukuruz i pomiješajte još 5 minuta.
Ako ćete jelo jesti žlicom, možete ostaviti više tekućine, ali ako punite tortilje mora biti malo gušće. Procijenite prema želji.

TORTILJE(8 manjih komada)

250 g glatkog brašna
125 ml vode
2 žlice maslinovog ulja
malo soli

Sve sastojke pomiješajte i umijesite rukama glatko tijesto. Podijelite ga na 8 komada i dlanovima oblikujte kuglice(veličine jaja). Svaku razvaljajte u krug i stavite je peći na vruću teflon tavu bez ulja. Pecite sa svake strane 20-ak sekundi. Tortilje moraju ostati savitljive, ako pretjerate s pečenjem dobit ćete tijesto tvrdo poput krekera.

UMAK OD VRHNJA

200 ml kiselog vrhnja
1 češanj češnjaka
malo soli

Usitnjeni češnjak umiješajte u vrhnje, dodajte sol i promiješajte.

IMG_0633

print

2
(Visited 5.400 times, 1 visits today)

U mojoj obitelji, generacijama, hrana je glavna tema razgovora, okosnica najljepših druženja, obiteljskih okupljanja za stolom, blagdanskih veselja. Hrana nikada nije bila samo potreba! U nasljeđe se prenosila vještina pripreme tradicionalnih receptura, dalmatinskih specijaliteta i sjećam se, kao dijete, živih rasprava između moje bake, mame i teta, tko najbolje priprema njoke, pašticadu, janjetinu…..orahnjaču i ostale delicije! Naglasak je, dakako, uvijek bio na domaćem, ne špricanom, sezonskom i zdravom, što je i moja nit vodilja kod svakodnevnog kuhanja za moju obitelj…….Nikada nam nije bilo dozvoljeno jesti slatkiše u neograničenim količinama! Pazilo se na raznolikost namirnica i boja na tanjuru! Smatralo se da je hrana izvor zdravlja ili uzrok svih bolesti! Ja sam, ipak po prirodi znatiželjna i koliko god štovala tradiciju, uvijek u svojim jelima pokušavam unijeti dašak novog, nepoznatog i malo drugačijeg. Ljubomorno i sebično čuvam bakine bilježnice s receptima koji su se skupljali desetljećima! Moje bake i tete, danas više nema. Nekako, nostalgično, ovaj blog posvećujem njima u čast, kao zahvalu za ljubav prema kuhanju i hrani koju su mi usadili i naučili me, ni neznajući, prenositi tu ljubav dalje….

3 komentara

  • Hana

    Oduševljena sam receptom! Tortilje sam radila s pirovim brasnom ispale su super, jako lako su se valjale, perfektno!

    • mamajasamgladan

      Draga Hana! Kao prvo hvala vam na lijepim riječima. Trudim se, maksimalno pojednostavniti recepte koji su izvorno bili jednostavni, ali su se vremenom bespotrebno zakomplicirali. Noviji recepti za tortilje sadrže kvasac ili prašak za pecivo iako su se desetljećima radile samo od brašna i vode. Ni ja nemam vremena za dizana tijesta pa mi je ova alternativa kruhu ili pecivu bila jako zanimljiva.

  • Nasja

    Sigurno da je s heljdinim brašnom puno teže oblikovati tortilju i da će tortilje ispasti tvrđe. Ako vam to smeta kombinirajte heljdino i pirovo brašno. Bit će mekše i ukusnije.