Blagdanski recepti,  Kruh i tijesto,  Recepti

KRAFNE

Opet jedan od onih dana u godini kad nam je bijelo brašno prijatelj. I šećer 🙂 Maškare, dječje veselje, slatkiši… Krafne radim svake godine. Prema želji najmlađeg člana punjenje se razlikuje… Ove godine čokolada, a prošle je to bila krema od vanilije (meni omiljena). Samo pekmez ne dolazi u obzir. Njega ne volimo u krafnama.

Sastojci:

800 gr glatkog brašna
2 jaja
400 ml mlakog mlijeka
50 gr svježeg kvasca
2 zlice  šećera
2 prstohvata soli
50 ml ulja (suncokret ili kokos)
ribana korica jedne naranče i jednog limuna
šećer u prahu za posipanje
glazura:
200 g mliječne čokolade
malo mlijeka
1 žlica kokosovog ulja (opcionalno)
svi sastojci moraju biti sobne temperature
 

POSTUPAK:

U lončiću izmrvite kvasac, dodajte šećer i malo mlakog mlijeka (odvojite od 400 ml) pa sve promiješajte u glatku smjesu. Posipajte sa žličicom brašna pa prekrijte kuhinjskom krpom i stavite na toplo da se kvasac digne. (20-ak minuta)

Za to vrijeme u veću zdjelu stavite brašno, sol i ribanu koricu naranče i limuna. Promiješajte.

Posebno istucite 2 jaja i lagano zagrijte mlijeko.

Kada je kvasac gotov, redom dodajte u brašno; kvasac, mlijeko, jaja i ulje. Rukama umijesite glatko tijesto. Ako je previše ljepljivo dodajte još malo brašna.

Pustite da se diže na toplome, prekriveni krpom, oko 30 minuta.

Sada tijesto razvaljajte na pobrašnjenoj podlozi na 1-1,3 cm debljine.

Čašom promjera 7 cm (otprilike) izrezujte krafne. Opet ih stavljajte na pobrašnjenu podlogu i pustite da se dižu još 30 minuta.

U širu pliću posudu (tava) ulijte suncokretovo ulje (može i kokosovo) 3-4 cm dubine. Krafne moraju plivati u ulju, a ne doticati dno.

Zagrijte ulje da bude vruće, ali opet ne previše. Provjerite temperaturu tako da stavite komadić tijesta. Idealno ulje je ako se oko tijesta počinju stvarati mali mjehurići. Ako je tijesto odmah potamnilo, ulje je prevruće i tada ga treba ohladiti tako da smanjite temperaturu.

Kada su krafne spremne za pečenje stavljajte ih u ulje tako da gornju stranu stavljate u ulje. Nemojte stavljati više od 4-5 krafni odjednom. Odmah poklopite posudu kako bi se krafne lijepo napuhale.

Neka se peku dok ne prime lijepu boju s jedne strane (2-3 minuta) Zatim uklonite poklopac, okrenite krafne i pecite ih do kraja.

Vadite na papirnati ručnik koji će upiti višak masnoće.

Po želji ih punite pekmezom ili nekim drugim punjenjem uz pomoć šprice za kreme. Ako želite čokoladno punjenje otopite 200 g mliječne čokolade uz dodatak mlijeka koliko je potrebno da dobijete kremu željene gustoće. Po želji dodajte žlicu kokosovog maslaca. Dobar tek. I, obavezno ih ukrasite šećerom u prahu 😉

 

print

3
(Visited 4.602 times, 1 visits today)

U mojoj obitelji, generacijama, hrana je glavna tema razgovora, okosnica najljepših druženja, obiteljskih okupljanja za stolom, blagdanskih veselja. Hrana nikada nije bila samo potreba! U nasljeđe se prenosila vještina pripreme tradicionalnih receptura, dalmatinskih specijaliteta i sjećam se, kao dijete, živih rasprava između moje bake, mame i teta, tko najbolje priprema njoke, pašticadu, janjetinu…..orahnjaču i ostale delicije! Naglasak je, dakako, uvijek bio na domaćem, ne špricanom, sezonskom i zdravom, što je i moja nit vodilja kod svakodnevnog kuhanja za moju obitelj…….Nikada nam nije bilo dozvoljeno jesti slatkiše u neograničenim količinama! Pazilo se na raznolikost namirnica i boja na tanjuru! Smatralo se da je hrana izvor zdravlja ili uzrok svih bolesti! Ja sam, ipak po prirodi znatiželjna i koliko god štovala tradiciju, uvijek u svojim jelima pokušavam unijeti dašak novog, nepoznatog i malo drugačijeg. Ljubomorno i sebično čuvam bakine bilježnice s receptima koji su se skupljali desetljećima! Moje bake i tete, danas više nema. Nekako, nostalgično, ovaj blog posvećujem njima u čast, kao zahvalu za ljubav prema kuhanju i hrani koju su mi usadili i naučili me, ni neznajući, prenositi tu ljubav dalje….