Blagdanski recepti,  Recepti,  Slatko,  Tradicionalno hrvatsko

Prhki kolačići-Španjuleti

 

Bili su to čarobni Božići… Baka u vešti poznatog cvjetnog uzorka, s keceljom da se ne šporka. Španjuleti su bili poput simbola ovog blagdana. Bogato punjeni marmeladom od šljiva koju je napravila u kasno ljeto ili smjesom od oraha, cimeta i limunove korice. A onda dobro uvaljene u šećer u prahu… Prhko, sočno i slatko. A kako i ne bi kad se mast stavljala u tijesto.
Miris orahnjače i žerbo pite koje još i danas pamtim.
Veselje druženja i kićenje bora… Bili su to dani kada smo brat i ja jedva čekali praznike u Dalmaciji.. Skupili bi se u jednoj prostoriji.. Zapravo jedinoj u kojoj je bilo toplo.. Peć na drva, obitelj za stolom..
Danas smo brat i ja roditelji, ujak i teta i nadam se da našim mladima ostavljamo uspomene baš onakve kakve smo mi imali. Baš zbog toga radim španjulete. Zapravo, ne znam je li ih itko tako zvao ili je taj naziv nastao u našoj obitelji (španjulet je stari dalmatinski naziv za cigaretu), ali nije ni važno. Ja vam ga prenosim baš onakvog kakvog ga pamtim ….

RECEPT:

TIJESTO:
650 g brašna (pola oštro, pola glatko)
150 g maslaca
150 g domaće svinjske masti
Korica 1 limuna
1 kocka svježeg kvasca
1 dl mlijeka
1 žlica šećera

PUNJENJE:
200 g mljevenih oraha
120 g šećera u prahu
Korica jednog limuna
Pola žličice cimeta
1 žličica ruma
Nekoliko žlica vrućeg mlijeka

Oko 150 g šećera u prahu za valjanje kiflica nakon pečenja
2 žumanjka za premazivanje

Prvo napravite smjesu za punjenje. U zdjelu stavite orahe, koricu limuna, cimet, šećer i rum pa dobro promiješajte.
Dodajte 3 žlice toplog mlijeka pa dobro miješajte da dobijete gustu smjesu. Ne smije biti rijetka kako ne bi izlazila iz španjuleta.
Sad idemo na tijesto.
Mast i maslac moraju biti sobne temperature.
U manjem  lončiću izmrvite kvasac i prelijte s 1 dl toplog mlijeka, dodajte 1 žlicu šećera i dobro promiješajte da se kvasac rastopi.
Posipajte po vrhu malo brašna, prekrijte krpom i pustite da se kvasac aktivira, oko 10 minuta.
U multipraktik s nastavkom za tijesto stavite brašno, mast, maslac, ribanu limunovu koricu i na kraju kvasac.
Sve miksajte da se sjedini.
Prebacite sve na pobrašnjenu površinu i formirajte kuglu tijesta. Bit će masno i to je u redu. Možda će vam biti potrebno još malo brašna..
Tijesto podijelite na dva dijela.
Svaki dio razvaljajte pažljivo na pobrašnjenoj podlozi debljine (3-4 mm)
Nožem izrezujte kvadrate (7×7 cm) može i veće pa u svaki stavite malo smjese bliže jednom vrhu.
Sad uhvatite vrh kvadrata i pažljivo rolajte prema najudaljenijem vrhu. Dobit ćete male zamotuljke koji podsjećaju na cigare (od tuda im ime).
Svaki komad stavljajte na papir za pečenje kojim ste obložili lim za pečenje.
Svaki premažite umućenim žumanjkom.
Stavite peći u dobro zagrijanu pećnicu na 180° C 10-ak minuta.
Bitno je da dobiju lijepu boju, ali da ostanu svijetli, a ne smeđi.
Činit će vam se mekani, ali čim se malo ohlade, stvrdnut će se.
Još vruće ih dobro uvaljajte u šećer u prahu.
Odlični su dok su topli, a mogu trajati danima.
Uživajte!

print

3
(Visited 4.438 times, 1 visits today)

U mojoj obitelji, generacijama, hrana je glavna tema razgovora, okosnica najljepših druženja, obiteljskih okupljanja za stolom, blagdanskih veselja. Hrana nikada nije bila samo potreba! U nasljeđe se prenosila vještina pripreme tradicionalnih receptura, dalmatinskih specijaliteta i sjećam se, kao dijete, živih rasprava između moje bake, mame i teta, tko najbolje priprema njoke, pašticadu, janjetinu…..orahnjaču i ostale delicije! Naglasak je, dakako, uvijek bio na domaćem, ne špricanom, sezonskom i zdravom, što je i moja nit vodilja kod svakodnevnog kuhanja za moju obitelj…….Nikada nam nije bilo dozvoljeno jesti slatkiše u neograničenim količinama! Pazilo se na raznolikost namirnica i boja na tanjuru! Smatralo se da je hrana izvor zdravlja ili uzrok svih bolesti! Ja sam, ipak po prirodi znatiželjna i koliko god štovala tradiciju, uvijek u svojim jelima pokušavam unijeti dašak novog, nepoznatog i malo drugačijeg. Ljubomorno i sebično čuvam bakine bilježnice s receptima koji su se skupljali desetljećima! Moje bake i tete, danas više nema. Nekako, nostalgično, ovaj blog posvećujem njima u čast, kao zahvalu za ljubav prema kuhanju i hrani koju su mi usadili i naučili me, ni neznajući, prenositi tu ljubav dalje….