Doručak,  Kruh i tijesto,  Recepti

Kruščići s kefirom

Postoje jutarnji i večernji tipovi ljudi. Ja spadam u ovu drugu kategoriju. Zato moja prijateljica Sandra ustaje s pijetlovima 🙂
Ovo ljeto sam uživala kad mi je došla u goste na more.
Nikada neću zaboraviti buđenje uz miris ovih divnih uštipaka, jaja sa špekom i pečene paprike s češnjakom. Kako samo kuha ??
Zato volim ranoranioce. ??
Uvijek me ugodno iznenade..
Recept mi nije znala dati točno jer je tijesto zamijesila odokativno…. Godine iskustva ?
Znala sam samo sastojke…  

Pa sam količine otkrivala sama…
Na zahtijeva puno vremena, valjanje tijesta, dizanje. Idealni kruščići za školsku užinu, doručak, gablec na poslu ili zamjena za kruh.

RECEPT (za oko 13 kruščića)

250 g pirovog brašna (ako nemate pirovo, može i bijelo glatko, integralno, kukuruzno….)
1,5 – 1,7 dl kefira
30 g maslaca
20 g maslinovog ulja
može i samo 50 g maslaca
1/2 žličice soli
Na vrh noža sode bikarbone
Jaje za premazivanje

Brašno, sol i sodu bikarbonu promiješajte u zdjeli.
Dodajte maslac narezan na listiće i rukama mrvite da se dobri poveže s brašnom. Dodajte ulje i kefir i zamijesite tijesto. Pustite da stoje dok se pećnica ne zagrije (180°C).
Trgajte komadiće tijesta, oblikujte kuglice željene veličine pa ih dlanovima spljoštite u oblik keksa.


Stavljajte na masni papir kojim ste obložili lim za pečenje.
Premažite svaki keks umućenim jajem i pecite 20-ak minuta na 180°C dok ne dobiju smećkastu boju.

print
6
(Visited 9.192 times, 1 visits today)

U mojoj obitelji, generacijama, hrana je glavna tema razgovora, okosnica najljepših druženja, obiteljskih okupljanja za stolom, blagdanskih veselja. Hrana nikada nije bila samo potreba! U nasljeđe se prenosila vještina pripreme tradicionalnih receptura, dalmatinskih specijaliteta i sjećam se, kao dijete, živih rasprava između moje bake, mame i teta, tko najbolje priprema njoke, pašticadu, janjetinu…..orahnjaču i ostale delicije! Naglasak je, dakako, uvijek bio na domaćem, ne špricanom, sezonskom i zdravom, što je i moja nit vodilja kod svakodnevnog kuhanja za moju obitelj…….Nikada nam nije bilo dozvoljeno jesti slatkiše u neograničenim količinama! Pazilo se na raznolikost namirnica i boja na tanjuru! Smatralo se da je hrana izvor zdravlja ili uzrok svih bolesti! Ja sam, ipak po prirodi znatiželjna i koliko god štovala tradiciju, uvijek u svojim jelima pokušavam unijeti dašak novog, nepoznatog i malo drugačijeg. Ljubomorno i sebično čuvam bakine bilježnice s receptima koji su se skupljali desetljećima! Moje bake i tete, danas više nema. Nekako, nostalgično, ovaj blog posvećujem njima u čast, kao zahvalu za ljubav prema kuhanju i hrani koju su mi usadili i naučili me, ni neznajući, prenositi tu ljubav dalje….