Glavna jela,  Jesen,  Recepti,  Tradicionalno hrvatsko,  Vege

Pohane sunčanice s domaćim tartar umakom

suncanice2

Bila je to predivna subota u ranu jesen. Obiteljski vikend u Samoborskom gorju na 500 m nadmorske visine. Tišina, zrak koji liječi na udisaj. Zelenilo svuda.
Slavili smo rođendan maminom zlatu pa smo pozvali najdraže…Bilo je toliko lijepo vrijeme da je čak i roštilj gurnut u drugi plan. A bio je dobar. Jako. Dali smo prednost prirodi.
Čak sam i mamu nagovorila da krene s nama.. Brali smo kestene. Nisu još bili u svojoj pravoj veličini, ali bitno je bilo da se družimo, krećemo i nešto radimo…A onda je moja nećakinja ugledala gljivu sunčanicu.
Brala ih je s roditeljima puno puta i uvjerila me da zna što radi pa smo fokus s kestena prebacili na gljive. Ja neuka, ali bih sve dala za ručak s ovim šumskim čudima jeseni.
I tako smo bezglavo tumarali i tražili sunčanice….Dok sam hodala, smišljala sam kako ću ih pripremiti, ali su me ipak na kraju uvjerili da su pohane najbolje…

Naravno, uz domaći tartar umak s domaćom majonezom….Ja dugo nešto tako ukusno nisam jela…Pohano meso se može sakriti…

suncanice

RECEPT:

gljive sunčanice (količina po želji) – samo klobuci
2-3 jaja
brašno
sol
suncokretovo ulje i maslac

Domaći tartar umak:

1 jaje
suncokretovo ulje
1 žličica senfa
sol
papar
limunov sok
2 žlice kiselog vrhnja
2 češnja češnjaka
sitno sjeckano peršinovo lišće

možete staviti i 1-2 sitno sjeckana kisela krastavca – ja ih nisam imala pa sam ih izostavila u receptu.

Odvojite žumanjak od bjelanjka. Žumanjku dodajte prstohvat soli, papar i senf pa pjenjačom promiješajte.
Sada u laganom mlazu, vrlo polako dolijevajte ulje neprestano miješajući dok ne dobijete gustu majonezu.

Dodajte malo limunovog soka, 2 žlice vrhnja, češnjak, peršin i sve dobro promiješajte.
Na kraju, ako je potrebno doradite okus (dodajte još soli, papra ili limunovog soka)
Spremite u hladnjak dok pripremate gljive.

Gljive očistite kistom ili četkicom. Veće primjerke narežite na manje komade, a manje možete pohati u komadu. Posolite ih.
Istucite dva jaja, posolite pa dodajte brašno miješajući dok ne dobijete gustu smjesu…gušću od smjese za palačinke.

Na tavi dobro zagrijte malo ulja i malo maslaca.
Gljive umačite u smjesu za pohanje pa stavljajte na vruće ulje. Pecite sa svake strane dok ne dobiju zlatnu koricu.

Vadite na papir da upije višak masnoće.

Servirajte uz domaći umak.

suncanice1

print

3
(Visited 11.508 times, 1 visits today)

U mojoj obitelji, generacijama, hrana je glavna tema razgovora, okosnica najljepših druženja, obiteljskih okupljanja za stolom, blagdanskih veselja. Hrana nikada nije bila samo potreba! U nasljeđe se prenosila vještina pripreme tradicionalnih receptura, dalmatinskih specijaliteta i sjećam se, kao dijete, živih rasprava između moje bake, mame i teta, tko najbolje priprema njoke, pašticadu, janjetinu…..orahnjaču i ostale delicije! Naglasak je, dakako, uvijek bio na domaćem, ne špricanom, sezonskom i zdravom, što je i moja nit vodilja kod svakodnevnog kuhanja za moju obitelj…….Nikada nam nije bilo dozvoljeno jesti slatkiše u neograničenim količinama! Pazilo se na raznolikost namirnica i boja na tanjuru! Smatralo se da je hrana izvor zdravlja ili uzrok svih bolesti! Ja sam, ipak po prirodi znatiželjna i koliko god štovala tradiciju, uvijek u svojim jelima pokušavam unijeti dašak novog, nepoznatog i malo drugačijeg. Ljubomorno i sebično čuvam bakine bilježnice s receptima koji su se skupljali desetljećima! Moje bake i tete, danas više nema. Nekako, nostalgično, ovaj blog posvećujem njima u čast, kao zahvalu za ljubav prema kuhanju i hrani koju su mi usadili i naučili me, ni neznajući, prenositi tu ljubav dalje….