Recepti,  Salate za veliki odmor,  Vege,  Zima

Zimska salata s poširanim jajem

Uvijek nam fali ideja za maštovita, zdrava jela. Pogotovo u zimskim mjesecima kad je sve oko nas sivo, pa nam boje na tanjuru isto tako izgledaju. Meso i krumpir. Meso i tjestenina. Meso i riža. Nemaštovito, dosadno, teško… Baš kada nam treba najviše vitamina jer je sezona gripe, šmrcanja, kihanja, kašljanja.. Zato prkosimo zimi. Uz malo volje možemo ojačati imunitet, zaštititi sebe i svoje najbliže ovakvim cjelovitim, dobro iskombiniranim zdjelicama sezonskog povrća, cjelovitih žitarica, mahunarki, luka, češnjaka i zdravih masnoća. Vjerujte mi na riječ, okus je čisto savršenstvo. Kada jednom krenete u ovom smjeru, meso i krumpire ćete htjeti jesti sve rjeđe… Kad vašoj djeci servirate ovakvu šarenu salatu, sve manje će probirati po tanjuru. Neće joj moći odoljeti… Samo zamislite što ste sve osigurali jednim ovakvim obrokom. Proteine, zdrave ugljikohidrate, vitamine, minerale…. A onaj osjećaj nakon jela je savršen. Sitost i energija.

RECEPT:

Oko 400 g mladog graha ili 250 g suhog graha
šalica prosa
pržene sjemenke sezama i suncokreta
bučino ulje
jaja
sol
malo grčkog jogurta
mrkva
1 brokula
1 češanj češnjaka
1 manji luk

Brokulu operite, odstranite joj tvrdu peteljku pa je kuhajte u kipućoj slanoj vodi da omekša. Ne pretjerujte s kuhanjem. Dovoljno je da tvrdi dio omekša toliko da ga možete probosti vilicom, a cvjetovi se ne smiju raspadati.

Kada je kuhana, procijedite, prelijte hladnom vodom, prebacite u zdjelu, posolite, prelijte s malo maslinovog ulja i posipajte listićima češnjaka.

Imala sam smrznuti, mladi grah pa sam ga stavila u hladnu vodu i kuhala otprilike 30 minuta ili manje da omekša, ali ne da se raspada… Ako nemate mladi grah, koristite obični, ali onda ga je potrebno namakati prije i puno duže se kuha..

Kada je grah kuhan, procijedite ga, posolite, obilno zalijte bučinim uljem, dodajte listiće narezanog luka i malo aceta balsamica, tek toliko da bude blago kiselkasto.

Sjemenke sama pržim na suhoj tavi pa ih posolim i držim u staklenci…

Mrkvu ogulite pa je pomoću nožića za guljenje krumpira narežite na trakice.

Proso operite pa stavite u hladnu vodu (omjer 1:5) na jaku vatru da proključa. Zatim posolite, sasvim smanjite vatru i poklopljeno kuhajte 15-20 min.

Procijedite, malo ga prelijte hladnom vodom da se zaustavi proces kuhanja, ocijedite svu vodu… Umiješajte u proso dvije pune šake prženih slanih sjemenki.

Sada je sve spremno za slaganje salate. Sve dijelove složite na tanjur za serviranje. Kada ste sve složili, vrijeme je za poširanje jaja.

Zagrijte vodu u posudi malo ispod točke vrenja. Dodajte žlicu octa. Jaje razbijte i ulijte u šalicu. Žlicom u vodi kružnim pokretom napravite vrtlog pa ulijte jaje. Sve ostalo će se dogoditi samo, nemojte miješati. Pustite da jaje kuha 4-5 minuta. Ugasite vatru i sa šupljom žlicom ga izvadite na tanjur da se ocijedi.

Dodajte jaje ili dva salati i sve još lagano prelijte bučinim uljem.

Po želji možete dodati i žlicu gustog, kremastog jogurta.

Uživajte!

 

print
1
(Visited 1.401 times, 1 visits today)

U mojoj obitelji, generacijama, hrana je glavna tema razgovora, okosnica najljepših druženja, obiteljskih okupljanja za stolom, blagdanskih veselja. Hrana nikada nije bila samo potreba! U nasljeđe se prenosila vještina pripreme tradicionalnih receptura, dalmatinskih specijaliteta i sjećam se, kao dijete, živih rasprava između moje bake, mame i teta, tko najbolje priprema njoke, pašticadu, janjetinu…..orahnjaču i ostale delicije! Naglasak je, dakako, uvijek bio na domaćem, ne špricanom, sezonskom i zdravom, što je i moja nit vodilja kod svakodnevnog kuhanja za moju obitelj…….Nikada nam nije bilo dozvoljeno jesti slatkiše u neograničenim količinama! Pazilo se na raznolikost namirnica i boja na tanjuru! Smatralo se da je hrana izvor zdravlja ili uzrok svih bolesti! Ja sam, ipak po prirodi znatiželjna i koliko god štovala tradiciju, uvijek u svojim jelima pokušavam unijeti dašak novog, nepoznatog i malo drugačijeg. Ljubomorno i sebično čuvam bakine bilježnice s receptima koji su se skupljali desetljećima! Moje bake i tete, danas više nema. Nekako, nostalgično, ovaj blog posvećujem njima u čast, kao zahvalu za ljubav prema kuhanju i hrani koju su mi usadili i naučili me, ni neznajući, prenositi tu ljubav dalje….