Blagdanski recepti,  Glavna jela,  Meso,  Recepti,  Tradicionalno hrvatsko

Teleći rižot bake Paule

Ona je znala kuhati istovremeno goveđi i teleći saft.
A onda bi ih pomiješala i dodala rižu. Ali ne previše, meso je moralo dominirati?
Kako je odrasla u obitelji mesara i kuhara, znala je odabrati vrhunsko meso i znala je začiniti taj saft toliko dobro da bi ga anđeli jeli.
Svega, a ničega previše. Savršen balans okusa. Meso mekano kao duša, malo petrusimula, malo češnjaka, malo muškatnog oraščića, puno kapule i komadić selena. Obavezno jedan lovorov list i dugo kuhanje na laganoj vatri. Obavezan temeljac od goveđeg mesa i kostiju.
Danas sam odlučila pripremiti omiljeno jelo moga djetinjstva… Zapravo jedini rižoto koji obožavam. Ostale volim, ali ovaj je za mene kralj rižota.
Split je bio poznat po svojim bogatim mesnim jelima. Pašticada, kokošji tingul, pašta šuta…. I ovaj rižot.
Meni dalje ne treba. Dijete odobrilo.. Kaže:” Ovo je fakat fino!”
Teleći rižot bake Paule <3
RECEPT:
1 kg teletine (but)
3 luka
2 češnja češnjaka
komadić korijena celera
šaka peršinovog lišća
sol, papar, muška
1 žlica koncentrata rajčice
1 lovorov list
Juha od goveđih/junećih kostiju i mesa
450 g riže – Arborio
komadić maslaca
ribani tvrdi sir
Od junećih/goveđih kostiju i komada mesa te mrkve, jedne rajčice, komadića celera i luka skuhajte juhu. Dodajte tek prstohvat soli.
Trebat će vam dosta tekućine za mesni saft, a onda i za rižot.
Teletinu narežite na sitne kocke.
Luk i celer narežite sasvim sitno. Može i u sjeckalici.
U širu dublju tavu stavite mlaz maslinovog ili suncokretovog ulja.
Ubacite luk i celer, posolite, dodajte lovor i dinstajte oko pola sata dok luk sasvim ne uvene.
Dodajte meso pa dinstajte još pola sata dok ne ispari sva tekućina. Posolite, dodajte nasjeckani češnjak, peršin, koncentrat rajčice i malo muškatnog oraščića.
Sada, malo po malo ulijevajte temeljac i pustite da se meso krčka na laganoj vatri dva sata. (Luk se treba raspasti, meso mora omekšati, a saft treba biti gust, bez vidljivih komada luka).
Kušajte i dodajte još začina ako je potrebno.
Sada ubacite rižu i nastavite kuhati uz lagano dolijevanje juhe. Rižot mora biti kremast, pun safta, nikako suh. Računajte da će kad ugasite vatru riža brzo nastaviti upijati sokove. Prilikom serviranja na tanjur rižot mora biti poput kreme, a ne poput kaše.
Kada procijenite da riži treba još minuta do kraja, ugasite vatru , umiješajte maslac i poklopite lonac. Riža će se nastaviti kuhati.
Prebacite rižot u posudu za serviranje, po želji dodajte ribani parmezan ili neki kvalitetni ovčji sir.
Obavezno, čaša dobrog crnog vina.
Dobar tek.
print
15
(Visited 47.326 times, 1 visits today)

U mojoj obitelji, generacijama, hrana je glavna tema razgovora, okosnica najljepših druženja, obiteljskih okupljanja za stolom, blagdanskih veselja. Hrana nikada nije bila samo potreba! U nasljeđe se prenosila vještina pripreme tradicionalnih receptura, dalmatinskih specijaliteta i sjećam se, kao dijete, živih rasprava između moje bake, mame i teta, tko najbolje priprema njoke, pašticadu, janjetinu…..orahnjaču i ostale delicije! Naglasak je, dakako, uvijek bio na domaćem, ne špricanom, sezonskom i zdravom, što je i moja nit vodilja kod svakodnevnog kuhanja za moju obitelj…….Nikada nam nije bilo dozvoljeno jesti slatkiše u neograničenim količinama! Pazilo se na raznolikost namirnica i boja na tanjuru! Smatralo se da je hrana izvor zdravlja ili uzrok svih bolesti! Ja sam, ipak po prirodi znatiželjna i koliko god štovala tradiciju, uvijek u svojim jelima pokušavam unijeti dašak novog, nepoznatog i malo drugačijeg. Ljubomorno i sebično čuvam bakine bilježnice s receptima koji su se skupljali desetljećima! Moje bake i tete, danas više nema. Nekako, nostalgično, ovaj blog posvećujem njima u čast, kao zahvalu za ljubav prema kuhanju i hrani koju su mi usadili i naučili me, ni neznajući, prenositi tu ljubav dalje….

2 komentara

  • Ana

    Evo već pola jutra sam na stranici i planiram tjedne ručkove. Sve je savršeno, a posebno mi se sviđa jednostavnost pripreme, brzina, dostupnost namirnica.. Bravo i HVALA.