Doručak,  Ljeto,  Recepti,  Slatko,  Užina

Peach crumble/Mrvljenac s breskvama

Peach Crumble

Sigurno vam je poznat onaj trenutak kada očajnički tražite nešto slatko po kući, a od svojih ukućana dobijete najgori mogući savjet tipa:”Pojedi jabuku!” ili bilo koje drugo voće.
Sve mi možeš raditi, ali ako čujem tu rečenicu, grizem. Ne jede mi se voće, jer da mi se jede voće jela bih voće i ne bih pitala za slatko!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ovu osobinu ima i moj sin. Ja mu nikada ne dajem takav odgovor. Suprug, nespreman, uvijek naleti pa ga prijekorno pogledamo kad bilo kome od nas ponudi voće. VOĆE NIJE DOVOLJNO SLATKO.

Sad kad smo utvrdili koji odgovor nikada ne želim čuti, vratimo se na ovaj desert. Nastao je upravo tako, kada me moj mezimac u nenadanoj šećernoj krizi pogledao i pitao, imamo li čokoladu.
Znala sam da ju nemam jer nemam nikada slatkiše u kući, ali sam kupila punu vrećicu domaćih breskvi.
-“Nemamo trenutno, ali napravit ću ti nešto”.

Dragi moji, ovo je doslovno gotovo za 20 minuta.  Jako fino, toplo i hrskavo i što je najvažnije: SLATKO! Jedina mana je što smo polizali zdjelice za manje od pola sata. 🙂

Peach crumble

RECEPT: (količina za 4 zdjelice promjera 10 cm, duboke 7 cm)

150 g zobenih pahuljica
100 g badema
2 žlice meda
1 žličica ribanog svježeg đumbira
2 žličice cimeta
4 breskve
50 g otopljenog maslaca

po želji sladoled od vanilije ili samo tučeno domaće vrhnje

Breskve operite i narežite na manje komade. Stavite u zdjelu i dodajte 1 žlicu meda, cimet i đumbir. Sve promiješajte.

U sjeckalicu stavite zobene pahuljice i bademe pa sve usitnite, ali ne u brašno već malo krupnije,

Dodajte rastopljeni maslac i me pa sve promiješajte.

Zdjelice punite breskvama pa na vrh posipajte smjesu od zobenih pahuljica i badema.

Stavite u dobro zagrijanu pećnicu na 200° C oko 15-20 minuta, odnosno dok crumble ne poprimi lijepu zlatnu boju.

Servirajte toplo. Po želji dodajte kuglicu sladoleda od vanilije ili žlicu domaćeg hladnog vrhnja. Dobar tek.

Peach crumble

print
2
(Visited 1.625 times, 1 visits today)

U mojoj obitelji, generacijama, hrana je glavna tema razgovora, okosnica najljepših druženja, obiteljskih okupljanja za stolom, blagdanskih veselja. Hrana nikada nije bila samo potreba! U nasljeđe se prenosila vještina pripreme tradicionalnih receptura, dalmatinskih specijaliteta i sjećam se, kao dijete, živih rasprava između moje bake, mame i teta, tko najbolje priprema njoke, pašticadu, janjetinu…..orahnjaču i ostale delicije! Naglasak je, dakako, uvijek bio na domaćem, ne špricanom, sezonskom i zdravom, što je i moja nit vodilja kod svakodnevnog kuhanja za moju obitelj…….Nikada nam nije bilo dozvoljeno jesti slatkiše u neograničenim količinama! Pazilo se na raznolikost namirnica i boja na tanjuru! Smatralo se da je hrana izvor zdravlja ili uzrok svih bolesti! Ja sam, ipak po prirodi znatiželjna i koliko god štovala tradiciju, uvijek u svojim jelima pokušavam unijeti dašak novog, nepoznatog i malo drugačijeg. Ljubomorno i sebično čuvam bakine bilježnice s receptima koji su se skupljali desetljećima! Moje bake i tete, danas više nema. Nekako, nostalgično, ovaj blog posvećujem njima u čast, kao zahvalu za ljubav prema kuhanju i hrani koju su mi usadili i naučili me, ni neznajući, prenositi tu ljubav dalje….