Blagdanski recepti,  Glavna jela,  Jesen,  Meso,  Recepti,  Zima

Juneća koljenica u šugu s njokima

Meso juneće koljenice je kao stvoreno za gulaše ili juhe…
Idealno je za dugo, lagano kuhanje.. Meso je mekano, sočno, prošarano masnoćom koja mu daje neodoljiv okus.
Kao prilog uz sporo kuhanu koljenicu i šug koji ćete pritom dobiti, možete poslužiti palentu, krumpir ili samo kruh, ali meni su daleko najbolji njoki. Nikako kupovni već rukom rađeni. A ništa nije jednostavnije napraviti od njoka. Provjereni recept je tu….
Koljenica se inače poslužuje u komadu, ali s obzirom na to da moje dijete ne podnosi žilice i masnoću ja sam nakon kuhanje meso natrgala na komadiće, odstranila kost i opnu i servirala meso pomiješano s njokima u bogatom šugu…

RECEPT:

Za 3 osobe

Juneću koljenicu možete naći u mesnicama narezanu na šnite debljine 3-5 cm. Ako ne, zamolite mesara da vam ju nareže…

Prepoznat ćete ju po velikoj središnjoj kosti koja je ispunjena koštanom srži, koju nakon kuhanja obavezno izvadite, posolite i pojedite. Ovo je meni nešto najukusnije što postoji…

1 komad juneće koljenice debljine oko 4-5 cm (oko 600 g)
2 veća luka
3-4 režnja češnjaka
6-7 listića sušenih vrganja
2 mrkve
komad korijena celera (količina kao dvije mrkve)
1 veća rajčica ili pelati u istoj količini
peteljka celera
3-4 lovorova lista
papar
sol
1-2 žličice crvene dimljene, slatke paprike u prahu
1/2 žličice muškatnog oraščića
Oko 1,5 dl crnog vina

mesni temeljac ili voda
nekoliko crnih šljiva (opcionalno)

Za početak, ako imate, koristite široku dublju posudu od gusa s poklopcem.

Luk, celer, mrkvu i češnjak očistite. Rajčici odstranite kožu. Sve narežite na krupnije komade. Nema potrebe za sjeckanjem jer ćete povrće ionako kasnije usitniti štapnim mikserom u glatki šug.

Meso operite, posušite, presijecite vanjsku opnu na dva mjesta kako se ne bi zgrčilo prilikom kuhanja, posolite, uvaljajte u brašno u tankom sloju sa svake strane i popržite na vrućem ulju sa svih strana da se zatvore pore kako bi se zadržala sočnost.

Kada je meso dobilo boju sa svih strana izvadite ga i prekrijte folijom.

Na istoj masnoći gdje se pržilo meso dodajte povrće.. Sve osim češnjaka. Neka se dinsta 10-ak minuta miješajući. Dodajte odmah lovor, muškatni oraščić, sol, mljevenu dimljenu papriku..

Pred sam kraj dodajte češnjak, kratko prodinstajte, ubacite rajčicu i vrganje… Zalijte s 1,5 dl vina.

Dodajte meso, prelijte temeljcem od kosti ili vodom, toliko da meso ne bude sasvim prekriveno, ali procijenite da imate dovoljno tekućine kako bi dobili dovoljno šuga za njoke. Njoki bez šuga nemaju smisla 😉

Posolite, dodajte papar. Poklopite i pustite da se krčka na laganoj vatri. Povremeno navratite, kušajte umak, dodajte još tekućine ako je potrebno… Prema vlastitom ukusu dodajte ako želite još crvene paprike, muškatnog oraščića, soli, papra…. ili još malo crnog vina.

Kuhat će se oko 2,5 sata.. Gotovo je kada meso sasvim omekša tako da se počne odvajati od kosti… Zadnjih 10-ak minuta ubacite suhe šljive koje ste prethodno namakali u vodi.

Kada je kuhano, meso izvadite i ako imate problematične goste kao ja, meso odvojite od opne, kosti i narežite na komadiće. Vi pojedite koštanu srž i masnoću koja je najukusnija, a gostima servirajte komadiće mesa 🙂

Štapnim mikserom tekučinu s povrćem pretvorite u fini glatki šug, vratite meso i još kratko krčkajte… Gustoću doradite… dodajte još malo vode ako je previše gusto, ali automatski onda i dodajte začine da ne izgubite okus.

Njoke napravite prema ovom receptu… U zdjelu u kojoj ćete ih vaditi nakon kuhanja, stavite malo maslaca i šuga od mesa pa odmah pomiješajte kako se njoki na bi zalijepili.

Servirajte meso i njoke uz neku omiljenu salatu i po želji sve posipajte tvrdim sirom… U slast!

print

5
(Visited 26.660 times, 1 visits today)

U mojoj obitelji, generacijama, hrana je glavna tema razgovora, okosnica najljepših druženja, obiteljskih okupljanja za stolom, blagdanskih veselja. Hrana nikada nije bila samo potreba! U nasljeđe se prenosila vještina pripreme tradicionalnih receptura, dalmatinskih specijaliteta i sjećam se, kao dijete, živih rasprava između moje bake, mame i teta, tko najbolje priprema njoke, pašticadu, janjetinu…..orahnjaču i ostale delicije! Naglasak je, dakako, uvijek bio na domaćem, ne špricanom, sezonskom i zdravom, što je i moja nit vodilja kod svakodnevnog kuhanja za moju obitelj…….Nikada nam nije bilo dozvoljeno jesti slatkiše u neograničenim količinama! Pazilo se na raznolikost namirnica i boja na tanjuru! Smatralo se da je hrana izvor zdravlja ili uzrok svih bolesti! Ja sam, ipak po prirodi znatiželjna i koliko god štovala tradiciju, uvijek u svojim jelima pokušavam unijeti dašak novog, nepoznatog i malo drugačijeg. Ljubomorno i sebično čuvam bakine bilježnice s receptima koji su se skupljali desetljećima! Moje bake i tete, danas više nema. Nekako, nostalgično, ovaj blog posvećujem njima u čast, kao zahvalu za ljubav prema kuhanju i hrani koju su mi usadili i naučili me, ni neznajući, prenositi tu ljubav dalje….