Glavna jela,  Jesen,  Recepti,  Tradicionalno hrvatsko,  Vege

Vrganji sa šurlicama

vrganji sa šurlicama

Vrganj nije bilo koja gljiva. Vrganj je nešto više, kralj divljih gljiva. Ove godine ga nema u izobilju kao prijašnjih godina, ali uspijete li ga naći u okolnim šumama ili na tržnicama nemojte propustiti priliku za gastronomski doživljaj.
Osim što je ova gljiva izuzetno ukusna, obiluje čitavom paletom minerala i vitamina. Idealna zamjena za meso zbog velikog udjela bjelančevina. Gljive su odlične u kombinaciji s bijelim vinom, češnjakom, senfom, lukom, peršinom i sirom pa vi odaberite što vam najviše odgovara. I obavezno dodajte maslac….
Rižoto inače nije moja vrsta jela bez obzira s kojom namirnicom ga radila pa mi i nije palo na pamet kad sam smišljala kako da pripremim vrganje.
Dinstala sam ih kratko na svemu gore navedenom, od svega po malo da se aroma gljiva ne izgubi…

vrganji

RECEPT:

400 g svježih vrganja
1 manji luk
1 manji poriluk
2 češnja češnjaka
1 dl bijelog vina
1/2 žličice senfa
1 dl bademovog mlijeka
sol
papar
250 g šurlica
po želji žlica domaćeg vrhnja za serviranje
ribani tvrdi sir

maslac

 

Gljive očistite s vlažnom krpom pa narežite na komadiće.
Na maslacu dinstajte sitno narezani luk. Odmah posolite. Neka se dinsta oko 5 minuta pa dodajte poriluk narezan na trakice i sve skupa još dinstajte 5 minuta, odnosno dok poriluk postane staklast.
Dodajte sitno nasjeckani češnjak i miješajte još minutu.
Ubacite gljive pa dinstajte još 10 minuta uz podlijevanje vinom. Kad alkohol ispari dodajte mlijeko.
Neka se sve poveže u umak. Dodajte senf.
Začinite solju i paprom. Kušajte…Doradite okus.
Po želji sve posipajte sitno sjeckanim peršinovim lišćem.

Šurlice skuhajte prema uputi s pakiranja.
Servirajte na tanjur tjesteninu pa prelijte umakom i posipajte ribanim tvrdim sirom po izboru. Dodajte žlicu domaćeg vrhnja po želji. Dobar tek!

vrganji sa šurlicama

print
0
(Visited 1.095 times, 1 visits today)

U mojoj obitelji, generacijama, hrana je glavna tema razgovora, okosnica najljepših druženja, obiteljskih okupljanja za stolom, blagdanskih veselja. Hrana nikada nije bila samo potreba! U nasljeđe se prenosila vještina pripreme tradicionalnih receptura, dalmatinskih specijaliteta i sjećam se, kao dijete, živih rasprava između moje bake, mame i teta, tko najbolje priprema njoke, pašticadu, janjetinu…..orahnjaču i ostale delicije! Naglasak je, dakako, uvijek bio na domaćem, ne špricanom, sezonskom i zdravom, što je i moja nit vodilja kod svakodnevnog kuhanja za moju obitelj…….Nikada nam nije bilo dozvoljeno jesti slatkiše u neograničenim količinama! Pazilo se na raznolikost namirnica i boja na tanjuru! Smatralo se da je hrana izvor zdravlja ili uzrok svih bolesti! Ja sam, ipak po prirodi znatiželjna i koliko god štovala tradiciju, uvijek u svojim jelima pokušavam unijeti dašak novog, nepoznatog i malo drugačijeg. Ljubomorno i sebično čuvam bakine bilježnice s receptima koji su se skupljali desetljećima! Moje bake i tete, danas više nema. Nekako, nostalgično, ovaj blog posvećujem njima u čast, kao zahvalu za ljubav prema kuhanju i hrani koju su mi usadili i naučili me, ni neznajući, prenositi tu ljubav dalje….