Glavna jela,  Recepti,  Variva i juhe,  Vege,  Zima

Varivo s mladim grahom, brokulom i ječmom

Nema bolje zimnice od mladog graha. Bez nekoliko kila ove mahunarke ne želim ni zamisliti zimu. Kad ti se jede nešto sa žlicom, a shvatiš da ne moraš prethodno namakati i zatim satima kuhati.. Koja sreća. Zato se nadam da imate u frizeru zalihe. Ako ipak nemate, budite pametniji iduće godine. Ne mogu vam savjetovati da umjesto mladog graha upotrijebite onaj iz konzerve. Konzerve nisu moj stil. Nikada. Zato upola manju količinu starog graha namočite preko noći, kratko prokuhajte pa koristite po receptu na isti način. Ili zamijenite grah s drugom žitaricom koju nije potrebno namakati – lećom. Samo nemojte konzervu, molim vas!

RECEPT:

500 g mladog graha
2 šake ječma
dvije manje brokule (samo cvjetići)
1 mrkva
1 komad korijena celera
1 korijen peršina
2 lista lovora
1 luk
1 žlica dimljene crvene paprike u prahu
1 žličica kurkume
sol
maslinovo ulje
 
Povrće operite i očistite.
U multipraktiku nasjeckajte luk, mrkvu, celer i peršin pa stavite dinstati na maslinovom ulju dok ne uvene. Odmah dodajte papriku, kurkumu i lovor te malo posolite.
Kako bi spriječili da povrće zagori, povremeno dolijevajte malo vode. Dinstajte 10-ak minuta.
Sada dodajte mladi grah (ako nemate mladi, može i stari, ali prethodno namakan preko noći)
Ubacite odmah i ječam pa sve prelijte vodom da se kuha oko pola sata. U međuvremenu promiješajte, kušajte, dodajte još soli i vode.
Promiješajte 1 žličicu integralnog brašna s malo hladne vode i dodajte u varivo da dobijete gustoću.
Kad procijenite da ječmu ili grahu treba još 5-10 minuta do kraja kuhanja (kušajte) ubacite oprane cvjetove brokule. Neka se kuha još 5-10 minuta, tek toliko da omekša. Dobar tek!

 

print
0
(Visited 2.305 times, 1 visits today)

U mojoj obitelji, generacijama, hrana je glavna tema razgovora, okosnica najljepših druženja, obiteljskih okupljanja za stolom, blagdanskih veselja. Hrana nikada nije bila samo potreba! U nasljeđe se prenosila vještina pripreme tradicionalnih receptura, dalmatinskih specijaliteta i sjećam se, kao dijete, živih rasprava između moje bake, mame i teta, tko najbolje priprema njoke, pašticadu, janjetinu…..orahnjaču i ostale delicije! Naglasak je, dakako, uvijek bio na domaćem, ne špricanom, sezonskom i zdravom, što je i moja nit vodilja kod svakodnevnog kuhanja za moju obitelj…….Nikada nam nije bilo dozvoljeno jesti slatkiše u neograničenim količinama! Pazilo se na raznolikost namirnica i boja na tanjuru! Smatralo se da je hrana izvor zdravlja ili uzrok svih bolesti! Ja sam, ipak po prirodi znatiželjna i koliko god štovala tradiciju, uvijek u svojim jelima pokušavam unijeti dašak novog, nepoznatog i malo drugačijeg. Ljubomorno i sebično čuvam bakine bilježnice s receptima koji su se skupljali desetljećima! Moje bake i tete, danas više nema. Nekako, nostalgično, ovaj blog posvećujem njima u čast, kao zahvalu za ljubav prema kuhanju i hrani koju su mi usadili i naučili me, ni neznajući, prenositi tu ljubav dalje….