Ljeto,  Recepti,  Tradicionalno hrvatsko,  Variva i juhe,  Vege

Blitva na pome

 

Počela sam s godinama cijeniti stare recepte koje sam uzimala zdravo za gotovo. Blitva je u Dalmaciji povrće koje se najčešće konzumiralo. Uz ribu obavezno, lešo s krumpirima, obilato zalivena maslinovim uljem ili za večeru uz tvrdo kuhano jaje i malo domaćeg kruha.
Ovo varivo je nešto što je moja mama često radila, naravno ljeti s domaćim rajčicama, a u sezoni boba koja uskoro stiže, često je pripremala blitvu s bobom. Ovo je jedno od onih jela koje nazivom ne privlače, ali okusom oduševljava i dok ne probate nikada nećete moći zamisliti koliko blitva može biti ukusna. “Blitvu na pomi”, kako je ovo varivo zvala moja baka obožavam i uz varivo od boba mi je najdraži način pripreme blitve.

Kad već pričamo o blitvi, šteta bi bilo ne spomenuti još jedno starinsko jelo vezano za naše južne krajeve, a to je soparnik. Tijesto punjeno blitvom i češnjakom, pečeno u krušnoj peći ili moderniju verziju: Quiche od blitve  i feta sira, a kad vam skuham bob s blitvom(čim bob stigne na tržnice), oduševit ćete se. Joj, zaboravila sam sarmice od blitve…i blitvu s krumpirom i češnjakom u pećnici.

Ono kako ja u novije vrijeme najčešće unosim blitvu u organizam je putem zelenih kašastih sokova, nakon buđenja.

Dakle, odaberite svoj najdraži način i uživajte u blitvi!

RECEPT:

1 kg blitve
2-3 krumpira
4 većih mesnatih rajčica
1 luk

maslinovo ulje
sol
papar

Krumpir ogulite, narežite na kocke pa stavite kuhati. Blitvu operite, narežite svaki list na 2-3 komada pa je nakon što se krumpir kuhao 5 minuta stavite kuhati s krumpirom dok korijen ne omekša. Nemojte je prekuhati.

U posebnoj posudi dinstajte nasjeckani luk na listiće na maslinovom ulju dok ne uvene. Dodajte nasjeckane rajčice.  Neka se krčka 10-15 minuta. Posolite i popaprite.
Kada je blitva omekšala, šupljom žlicom je vadite i dodajte u rajčice. Krumpir također.
Dodajte još vode u kojoj se kuhala blitva. Ako želite varivo, dodajte više vode, ako želite prilog uz glavno jelo, vode dolijte vrlo malo. Dodajte još soli i papra ako je potrebno. Neka se kuha još 5 minuta. Divota!

print

9
(Visited 15.821 times, 1 visits today)

U mojoj obitelji, generacijama, hrana je glavna tema razgovora, okosnica najljepših druženja, obiteljskih okupljanja za stolom, blagdanskih veselja. Hrana nikada nije bila samo potreba! U nasljeđe se prenosila vještina pripreme tradicionalnih receptura, dalmatinskih specijaliteta i sjećam se, kao dijete, živih rasprava između moje bake, mame i teta, tko najbolje priprema njoke, pašticadu, janjetinu…..orahnjaču i ostale delicije! Naglasak je, dakako, uvijek bio na domaćem, ne špricanom, sezonskom i zdravom, što je i moja nit vodilja kod svakodnevnog kuhanja za moju obitelj…….Nikada nam nije bilo dozvoljeno jesti slatkiše u neograničenim količinama! Pazilo se na raznolikost namirnica i boja na tanjuru! Smatralo se da je hrana izvor zdravlja ili uzrok svih bolesti! Ja sam, ipak po prirodi znatiželjna i koliko god štovala tradiciju, uvijek u svojim jelima pokušavam unijeti dašak novog, nepoznatog i malo drugačijeg. Ljubomorno i sebično čuvam bakine bilježnice s receptima koji su se skupljali desetljećima! Moje bake i tete, danas više nema. Nekako, nostalgično, ovaj blog posvećujem njima u čast, kao zahvalu za ljubav prema kuhanju i hrani koju su mi usadili i naučili me, ni neznajući, prenositi tu ljubav dalje….