Glavna jela,  Jesen,  Recepti,  Tradicionalno hrvatsko,  Vege

Umak od šumskih gljiva s palentom

pura

Šumskim gljivama lagano dolazi kraj pa sam uhvatila zadnje primjerke na placu za još jedan ručak. Ovoga puta puze i sunčanice. Lagano na saft uz dodatak senfa pa sve uz prilog od zapečene palente .
Uvijek me iznova oduševe brzinski, zdravi i ukusni obroci.

 

RECEPT:

300-400 g miješanih gljiva
1 luk
peršin-list
sol
papar
1 žličica senfa
voda i malo mlijeka
1/2 žličice integralnog brašna

Kukuruzna krupica
Skuhana i zapečena u pećnici s malo maslinovog ulja i parmezana

Gljive prebrišite, nasjeckajte na komadiće
Na maslinovom ulju i malo maslaca popržite sitno sjeckani luk. Kada je uvenuo dodajte gljive. Dinstajte dok ne puste vodu, ali neka ipak ostane malo tekućine. Posolite, dodajte malo papra pa zalijte s malo vode i mlijeka da dobijete umak. U malo hladnog mlijeka otopite 1/2 žličice brašna pa dodajte umaku ako je potrebno da se zgusne.

Nije potrebno kuhati više od 15-ak minuta.
Ugasite vatru i sve posipajte peršinovim lišćem

Servirajte uz zapečenu palentu. Palentu skuhajte, pa je prebacite u posudu za pečenje u pećnici u koju ste stavili malo maslinovog ulja. Posipajte parmezan po palenti pa stavite peći dok se sir ne zapeče.

Pustite da se dobro ohladi kako bi ju mogli rezati na šnite.

Ne zaboravite ovo jelo servirati uz omiljenu salatu.

print
3
(Visited 5.618 times, 1 visits today)

U mojoj obitelji, generacijama, hrana je glavna tema razgovora, okosnica najljepših druženja, obiteljskih okupljanja za stolom, blagdanskih veselja. Hrana nikada nije bila samo potreba! U nasljeđe se prenosila vještina pripreme tradicionalnih receptura, dalmatinskih specijaliteta i sjećam se, kao dijete, živih rasprava između moje bake, mame i teta, tko najbolje priprema njoke, pašticadu, janjetinu…..orahnjaču i ostale delicije! Naglasak je, dakako, uvijek bio na domaćem, ne špricanom, sezonskom i zdravom, što je i moja nit vodilja kod svakodnevnog kuhanja za moju obitelj…….Nikada nam nije bilo dozvoljeno jesti slatkiše u neograničenim količinama! Pazilo se na raznolikost namirnica i boja na tanjuru! Smatralo se da je hrana izvor zdravlja ili uzrok svih bolesti! Ja sam, ipak po prirodi znatiželjna i koliko god štovala tradiciju, uvijek u svojim jelima pokušavam unijeti dašak novog, nepoznatog i malo drugačijeg. Ljubomorno i sebično čuvam bakine bilježnice s receptima koji su se skupljali desetljećima! Moje bake i tete, danas više nema. Nekako, nostalgično, ovaj blog posvećujem njima u čast, kao zahvalu za ljubav prema kuhanju i hrani koju su mi usadili i naučili me, ni neznajući, prenositi tu ljubav dalje….