Glavna jela,  Jesen,  Kruh i tijesto,  Recepti,  Tradicionalno hrvatsko,  Užina,  Zima

Štrukli sa špinatom

Unaprijed se ispričavam svim Zagorcima što sam se usudila oskvrnuti ovo tradicionalno jelo i dodati u njega špinat. Volim ja štrukle samo sa sirom, kakve su u izvornom obliku, ali morala sam se malo poigrati. Htjela sam prvo dodati blitvu, ali me bilo strah reakcija. 😉 Palo mi je na pamet kako bih ja reagirala da lignje pune čvarcima pa sam ublažila svoju ideju. Ako ne poznajete kumicu iz Zagorja od koje nabavljate domaći sir i vrhnje, zamijenite ih dućanskim, ali to onda neće biti ni približno isti okus. Toliko sam ponosna što su štrukli dio hrvatske autohtone baštine i što baš živim u gradu, gdje svaki dan mogu doći do svježih jaja, putra, sira i vrhnja! Štrukli su, naravno, na vrhu omiljenih jela mog mezimca i obično ih zamijesim vikendom i zamrznem. Kada nemate ideju što bi kuhali ili samo u nedostatku vremena, smrznute ih stavite u kipuću vodu na 10-ak minuta pa ih zapecite s vrhnjem ili posipajte prezlama prženim na maslacu.

Štrukli sa špinatom

RECEPT:

Za tijesto:

500 g glatkog brašna
1 žlica octa
1 žličica soli
300 ml mlake vode

Smjesa za punjenje:
Ovo je dovoljno smjese da napunite štrukle i da vam još ostane za stavljanje preko štrukli koje ćete zapeći u pećnici.
500 g svježeg špinata
800 g svježeg kravljeg sira
400 ml domaćeg vrhnja
50 g maslaca
3 domaća jaja
sol

U zdjelu stavite brašno i sol pa pomiješajte. Dodajte žlicu octa i lagano ulijevajte vodu miješajući. Trebate dobiti glatku kuglu koja se ne lijepi za prste pa budite oprezni sa vodom(nekada ide malo više ili malo manje od navedenog).

Podijelite kuglu na tri kruščića i premažite ih uljem pa pustite da čekaju dok smjesa za punjenje ne bude gotova.

Ako sir sadrži vodu, ocijedite ga i stavite u zdjelu. Dodajte maslac sobne temperature i tri jaja pa sve zajedno mikserom izradite. Špinat očistite i operite pa ga stavite kuhati u kipuću vodu oko 5 minuta. Procijedite vodu, zalijte ga hladnom vodom i dobro ocijedite od viška tekućine. Narežite ga nožem na sitne komade i umiješajte u smjesu od sira. Sve dobro posolite.
Na stol stavite stolnjak ili neku staru plahtu, krpu(čistu), pobrašnite je i razvaljajte jedan po jedan kruščić. Tijesto je elastično i možete ga razvaljati da bude gotovo prozirno, ali nemojte jer bi vam moglo puknuti. Neka bude debljine 0,5 cm. U tankom sloju nanesite punjenje. Ne morate nanijeti na cijelu površinu tijesta već do pola ili malo više od pola. Zarolajte ga pomoću stolnjaka. presavinite krajeve da sadržaj ne iscuri. Režite štrukle rubom tanjura.
Stavite ih kuhati 10-ak minuta u kipućoj vodi. Kada su mekani, izvadite ih u posudu za pečenje i još ih malo posolite. Vrhnje i tijesto su bljutavi pa slobodno malo više soli stavite. Sad dolazi ono najbolje: Na svaku štruklu stavite žlicu smjese i obilno prelijte vrhnjem(možete na vrhnje još staviti malo soli) pa stavite u vruću pećnicu na 200° C oko 20 minuta. Dobar tek!

 

IMG_1903

 

IMG_1914

print

0
(Visited 2.564 times, 1 visits today)

U mojoj obitelji, generacijama, hrana je glavna tema razgovora, okosnica najljepših druženja, obiteljskih okupljanja za stolom, blagdanskih veselja. Hrana nikada nije bila samo potreba! U nasljeđe se prenosila vještina pripreme tradicionalnih receptura, dalmatinskih specijaliteta i sjećam se, kao dijete, živih rasprava između moje bake, mame i teta, tko najbolje priprema njoke, pašticadu, janjetinu…..orahnjaču i ostale delicije! Naglasak je, dakako, uvijek bio na domaćem, ne špricanom, sezonskom i zdravom, što je i moja nit vodilja kod svakodnevnog kuhanja za moju obitelj…….Nikada nam nije bilo dozvoljeno jesti slatkiše u neograničenim količinama! Pazilo se na raznolikost namirnica i boja na tanjuru! Smatralo se da je hrana izvor zdravlja ili uzrok svih bolesti! Ja sam, ipak po prirodi znatiželjna i koliko god štovala tradiciju, uvijek u svojim jelima pokušavam unijeti dašak novog, nepoznatog i malo drugačijeg. Ljubomorno i sebično čuvam bakine bilježnice s receptima koji su se skupljali desetljećima! Moje bake i tete, danas više nema. Nekako, nostalgično, ovaj blog posvećujem njima u čast, kao zahvalu za ljubav prema kuhanju i hrani koju su mi usadili i naučili me, ni neznajući, prenositi tu ljubav dalje….