Blagdanski recepti,  Jesen,  Ljeto,  Recepti,  Slatko

Rustikalna pita sa šljivama i bademima

Galette3

Ja sam se već lagano pogubila u tim nazivima: Galette, Crostata, Tart, Quiche, Pita. Francuski, talijanski…..Čiji je koji? A, sve isto…Prhko tijesto.
Moram priznati da mi je potpuno svejedno, samo da je fino. Ljudi se prestraše kad im daš recept za Galette ili Crostatu. Sam naziv budi strahopoštovanje…. 🙂  
Kad napišeš pita, e to je već lakše za napraviti. 😉 Zamislite recept za Galette s frangipane nadjevom….Ja ju se ne bih usudila raditi. Bilo bi me strah. Ne znam to ni izgovoriti. Zato sam ja to lagano prevela. I ovaj nadjev -frangipane- je s mikserom izrađena krema od maslaca, jaja i badema koji se gule prije, ali znate mene….Neće meni tamo neki profesionalni slastičari diktirati što je dobro 😉 pa ih nisam gulila…
Ja sam sve to lagano prilagodila temperaturi od 50° C u mojoj kuhinji i ljetnoj fjaki. Još jedan dokaz kako ne treba previše filozofirati kada je hrana u pitanju….Ako imate dovoljno želje, mašte i ljubavi sve je moguće……
Ako ste u nekom “finom” društvu slobodno recite da ste upravo napravili Galette sa šljivama i frangipane nadjevom. Ako vam dolazi u posjetu baka, a nije iz Francuske, prezentirajte seljačku pitu sa šljivama i bademima, što u stvari i je. Kako god bilo, uživajte u savršenstvu okusa.

Galette4

Količina je za malu pitu promjera 25-30 cm
Ja sam radila dvije, a recept je za jednu

Ako nemate ili ne volite šljive možete raditi s breskvama, šumskim voćem, smokvama, marelicama, kruškama, jabukama…..Birajte!

RECEPT:

ZA PRHKO TIJESTO:

200 g bijelog glatkog brašna
80 g hladnog maslaca
2 žlice meda
1-2 žlice hladne vode

PUNJENJE:

12-13 šljiva(dio za ukras, a dio za punjenje)
2-3 žličice cimeta
70 g badema
80 g maslaca(sobne temperature)
2 jaja
4 žlice meda(ili manje ako su šljive slađe)

Idemo po redu….Prvo tijesto:
Stavite brašno u zdjelu, dodajte na listiće narezan hladan maslac. Prstima gnječite da dobijete mrvičastu smjesu.
Dodajte med pa nastavite gnječiti. Kada vam je tijesto ljepljivo dodajte prvo jednu žlicu hladne vode. Zamijesite kuglu…Ako je potrebno dodajte još žlicu vode kako bi dobili glatku masu.
Zamotajte tijesto u prozirnu foliju i stavite u hladnjak dok ne napravite punjenje.

Punjenje:

Šljive operite. Prepolovite ih rukama i izvadite koštice.
6-7 šljiva(12-14 polovica) ostavite za ukrašavanje.
Ostatak šljiva sameljite u sjeckalici pa im dodajte 2 žlice meda i cimet.
Bademe također sameljite u sjeckalici, ali ne skroz sitno već neka vam ostanu sitni komadići.

Maslac, jaja i 2 žlice meda miksajte dok ne dobijete glatku smjesu bez komadića. Sad u tu smjesu dodajte bademe i mljevene šljive. Kušajte. Ako vam fali meda, dodajte još.

Vrijeme je da tijesto izvadite iz hladnjaka. Kako se ne bi mučili valjanjem tijesta na podlozi pa prebacivanjem u kalup, napravite sljedeće:

Izvadite lim iz pećnice(onaj veliki, plitki koji dobijete uz pećnicu). Obložite ga masnim papirom. Na njega stavite tijesto uz pomoć valjka napravite krug (promjer 30 cm). Nema veze ako malo izlazi iz rubova papira i nema veze ako nije savršeni krug. Radimo rustikalnu pitu. Opustite se.

Nanesite žlicom punjenje tako da vam ostane prazno 3 cm od ruba tijesta. Sada savinite lagano rubove prema unutra kako bi zaštitili kremu od izlijevanja. Opet se nemojte brinuti ako tijesto puca…..To znači da će biti prhko…
Zakrpajte pukotine da ne curi..

Poslažite polovice šljiva po površini i lagano ih utisnite u kremu. E, sad nakapajte malo meda po šljivama ili posipajte šećerom. Možete posipati s još malo cimeta. Uzmite u obzir koliko su šljive slatke. Ako volite kiselkasto nemojte dodatno sladiti polovice šljiva jer je krema slatka i u kombinaciji s kiselkastim polovicama šljiva bit će Mmmmmmmm….Odlučite sami.

Pecite u vrućoj pećnici na 180-190° C, 30 minuta (ili manje, ovisi o pećnici) Boja tijesta mora biti zlatno smećkasta.
Jedite dok je još toplo….Ne vruće. Ako volite, servirajte uz sladoled od vanilije. Uživajte.

Galette

Galette2

print

3
(Visited 2.033 times, 1 visits today)

U mojoj obitelji, generacijama, hrana je glavna tema razgovora, okosnica najljepših druženja, obiteljskih okupljanja za stolom, blagdanskih veselja. Hrana nikada nije bila samo potreba! U nasljeđe se prenosila vještina pripreme tradicionalnih receptura, dalmatinskih specijaliteta i sjećam se, kao dijete, živih rasprava između moje bake, mame i teta, tko najbolje priprema njoke, pašticadu, janjetinu…..orahnjaču i ostale delicije! Naglasak je, dakako, uvijek bio na domaćem, ne špricanom, sezonskom i zdravom, što je i moja nit vodilja kod svakodnevnog kuhanja za moju obitelj…….Nikada nam nije bilo dozvoljeno jesti slatkiše u neograničenim količinama! Pazilo se na raznolikost namirnica i boja na tanjuru! Smatralo se da je hrana izvor zdravlja ili uzrok svih bolesti! Ja sam, ipak po prirodi znatiželjna i koliko god štovala tradiciju, uvijek u svojim jelima pokušavam unijeti dašak novog, nepoznatog i malo drugačijeg. Ljubomorno i sebično čuvam bakine bilježnice s receptima koji su se skupljali desetljećima! Moje bake i tete, danas više nema. Nekako, nostalgično, ovaj blog posvećujem njima u čast, kao zahvalu za ljubav prema kuhanju i hrani koju su mi usadili i naučili me, ni neznajući, prenositi tu ljubav dalje….