Doručak,  Proljeće,  Recepti,  Tradicionalno hrvatsko

Poširano jaje sa šparogama i pršutom

Poširano jaje i šparoge

Mislim da početak proljeća zaslužuje ovakav, kraljevski doručak. Opskrbila sam se ove subote na placu rotkvicama, mladim lukom, divljim šparogama, domaćim jajima i mladim, domaćim sirom pa sam na ovu Cvjetnu nedjelju na stol iznijela pravu raskoš domaćih plodova i svu onu tjednu nervozu i stres odlučila zaboraviti uz obilni doručak sa svojom obitelji. Jaja nikada ne jedem za doručak, osim u ovim predblagdanskim danima ili za Uskrs kada je doručak bez jaja nezamisliv. Moj najmlađi član obožava jaja na sve moguće načine: omlet, kajganu, jaja na oko, meko kuhana, tvrdo kuhana, ali su mu od svega ipak, najdraža poširana. Priprema je jednostavna. Voda treba biti vruća, ali ne smije ključati. Znači tik ispod točke vrelišta. U vodu je potrebno staviti žlicu octa, ali jaje se soli nakon kuhanja. Postupak pripreme slijedi:

Poširano jaje i šparoge3

RECEPT:

1 domaće jaje
divlje šparoge(količina po želji, ja sam stavila 10-15 komada)
1-2 šnite pršuta narezanog na kockice
1 mladi luk
1 rotkvica
maslinovo ulje

Šparoge operite, osušite pa svaku peteljku lomite na dijelovima na kojima šparoga postaje tvrđa.
Na maslinovo ulje stavite dinstati šparoge i pršut 2-3 minute. Pred kraj dodajte mladi luk narezan na kolutove, sve promiješajte i ugasite vatru.

Zagrijte vodu u posudi malo ispod točke vrenja. Dodajte žlicu octa. Jaje razbijte i ulijte u šalicu. Žlicom u vodi kružnim pokretom napravite vrtlog pa ulijte jaje. Sve ostalo će se dogoditi samo, nemojte miješati. Pustite da jaje kuha 4-5 minuta. Ugasite vatru i sa šupljom žlicom ga izvadite na tanjur da se ocijedi.
Na tanjur za serviranje složite šparoge, pršut i mladi luk pa na vrh stavite jaje koje lagano posolite. Rotkvice narežite tanko i poslažite na tanjur. Dobar tek vam želim.

Poširano jaje i šparoge

print

1
(Visited 943 times, 1 visits today)

U mojoj obitelji, generacijama, hrana je glavna tema razgovora, okosnica najljepših druženja, obiteljskih okupljanja za stolom, blagdanskih veselja. Hrana nikada nije bila samo potreba! U nasljeđe se prenosila vještina pripreme tradicionalnih receptura, dalmatinskih specijaliteta i sjećam se, kao dijete, živih rasprava između moje bake, mame i teta, tko najbolje priprema njoke, pašticadu, janjetinu…..orahnjaču i ostale delicije! Naglasak je, dakako, uvijek bio na domaćem, ne špricanom, sezonskom i zdravom, što je i moja nit vodilja kod svakodnevnog kuhanja za moju obitelj…….Nikada nam nije bilo dozvoljeno jesti slatkiše u neograničenim količinama! Pazilo se na raznolikost namirnica i boja na tanjuru! Smatralo se da je hrana izvor zdravlja ili uzrok svih bolesti! Ja sam, ipak po prirodi znatiželjna i koliko god štovala tradiciju, uvijek u svojim jelima pokušavam unijeti dašak novog, nepoznatog i malo drugačijeg. Ljubomorno i sebično čuvam bakine bilježnice s receptima koji su se skupljali desetljećima! Moje bake i tete, danas više nema. Nekako, nostalgično, ovaj blog posvećujem njima u čast, kao zahvalu za ljubav prema kuhanju i hrani koju su mi usadili i naučili me, ni neznajući, prenositi tu ljubav dalje….