Glavna jela,  Meso,  Proljeće,  Recepti

Pileća prsa punjena medvjeđim lukom

 
Za početak…Nikada ne koristim pileća prsa iz dućana… Dobro, kupila sam ih nekoliko puta kad stvarno nisam imala nekog drugog izbora, ali izbjegavam ih koliko god je to moguće. Zašto? Nisam od onih koji se povode za masovnim pomodnim trendovima.. Baš suprotno, pokušavam uključiti zdravi razum i logiku ( koliko god je to moguće) prilikom donošenja bilo kakvih odluka. Jednom sam imala priliku razgovarati s jednim našim doktorom/ginekologom.. Sasvim slučajno smo se našli u društvu jer je u rodu s mojom poznanicom. Dotakli smo se teme hormona i sveprisutnih cista na jajnicima i endometrioza…
Žene će znati o čemu pišem 😉
Rekao je da bi žene trebale izbjegavati “umjetno” uzgojeno meso napucano hormonima jer upravo ti hormoni utječu na masovnu pojavu cista.. Naročito je istaknuo piletinu i pileći file…
Rekao je on još puno toga, ali kod stručnih termina sam se pogubila pa mi je samo ova rečenica ostala urezana zauvijek.
Zato ne kupujem meso u dućanima. Zato meso niti ne jedem svakodnevno… Eto.
A, sada recept…. Srećom imam pouzdan izvor domaćih pilića hranjenih travom i kukuruzom pa ih uvijek držim u zamrzivaču, a kad mi treba pileći file, odvojim prsa od kosti i režem ih po potrebi…

RECEPT:
dvije polovice pilećih prsa bez kosti i kože
10-15 listova medvjeđeg luka (ne đurđica 😉 )
2-3 žlice domaćeg svježeg kravljeg sira
maslinovo ulje
sol
papar
salata po izboru (mlada proljetna)
Svakoj polovici piletine nožem zarežite džepić po duljini.
 
Medvjeđi luk operite, stavite ga u multipraktik s malo ulja i soli pa dodajte sir i sve sameljite tako da dobijete kremastu masu.
 
Piletinu posolite, popaprite.
 
U svaki komad stavite žlicu smjese pa pomoću čačkalica spojite da ne curi sa svih strana prilikom pečenja.
Premažite svaki komad piletine s malo maslinovog ulja.
 
Na tavu stavite žlicu maslinovog ulja pa pustite da se zagrije.
Stavljajte komade piletine i pustite da se peku sa svih strana. Trebat će vam nešto više vremena da se piletina ispeče. Nemojte da vas zavara boja jer joj treba malo duže s obzirom na debljinu komada. Kad je primila boju, smanjite vatru pa pecite još na laganoj vatri da se meso ispeče i u sredini.
 
Curit će vam malo umaka, ali ništa zato, ostat će dovoljno u mesu.
Kada je pečeno. Izvadite meso na tanjur i pustite da odmori 5 minuta pa odstranite čačkalice…
 
Operite salatu, složite je na tanjur pa servirajte meso… U komadu ili narezano. Sigurno vam je ostalo još kreme od medvjeđeg luka i sira koje možete dodati na salatu ili preliti po mesu…
 
print
0
(Visited 948 times, 1 visits today)

U mojoj obitelji, generacijama, hrana je glavna tema razgovora, okosnica najljepših druženja, obiteljskih okupljanja za stolom, blagdanskih veselja. Hrana nikada nije bila samo potreba! U nasljeđe se prenosila vještina pripreme tradicionalnih receptura, dalmatinskih specijaliteta i sjećam se, kao dijete, živih rasprava između moje bake, mame i teta, tko najbolje priprema njoke, pašticadu, janjetinu…..orahnjaču i ostale delicije! Naglasak je, dakako, uvijek bio na domaćem, ne špricanom, sezonskom i zdravom, što je i moja nit vodilja kod svakodnevnog kuhanja za moju obitelj…….Nikada nam nije bilo dozvoljeno jesti slatkiše u neograničenim količinama! Pazilo se na raznolikost namirnica i boja na tanjuru! Smatralo se da je hrana izvor zdravlja ili uzrok svih bolesti! Ja sam, ipak po prirodi znatiželjna i koliko god štovala tradiciju, uvijek u svojim jelima pokušavam unijeti dašak novog, nepoznatog i malo drugačijeg. Ljubomorno i sebično čuvam bakine bilježnice s receptima koji su se skupljali desetljećima! Moje bake i tete, danas više nema. Nekako, nostalgično, ovaj blog posvećujem njima u čast, kao zahvalu za ljubav prema kuhanju i hrani koju su mi usadili i naučili me, ni neznajući, prenositi tu ljubav dalje….