Kruh i tijesto,  Ljeto,  Recepti,  Tradicionalno hrvatsko

Mediteranska pita

Mediteranska pita

Da, da…Dobro ste vidjeli! Ovo je smilje na fotografiji. Iz Komiže. A i pita je rađena u Komiži ovoga ljeta. S origanom koji sam sama ubrala i rajčicama koje mirišu na ona vremena kada smo bosi trčali i jeli ih kao jabuke, netom ubrane.

Tako sam iskopala stare krpe moje pokojne tete Marcele i umjesto da ih bacim, onako poderane i istrošene od godina, ja sam ih sačuvala na čuđenje svih prisutnih….Da dočara neka prošla vremena.

Već mi fali more, a nisam se ni vratila…Stari drveni namještaj, okrhnuto posuđe i miris smilja..

posuđe1

RECEPT:

tijesto:

200 g glatkog brašna
100 g oštrog brašna
150 g maslaca (hladnog)
hladna voda (1-2 žlice)
1 tikvica
1 rajčica veća

Punjenje:

2 jaja
vrhnje za kuhanje do 200 ml
sol
papar
mediteranski začini(ružmarin, lovor, mažuran, origano….po izboru)
feta sir (200 g)

suhe sastojke stavite u posudu i promiješajte. Dodajte, na listiće narezan, hladni maslac pa sve dobro izmrvite prstima. Lagano dolijevajte malo po malo hladne vode i zamijesite tijesto.Kada dobijete glatku masu, prebacite ga na pobrašnjenu podlogu i razvaljajte. Prebacite ga u kalup za pečenje, oblikujte prema kalupu pa izbodite vilicom kako se ne bi napuhnulo tijekom pečenja. Stavite peći 10 minuta na 180°C pa je izvadite kako bi dodali punjenje……

U zdjeli istucite jaja, dodajte vrhnje, posolite, popaprite, začinite s mediteranskim biljem. Ulijte u tijesto. Neka bude malo ispod rubova tijesta.
Rajčicu i tikvicu narežite na kolutove pa poslažite kako želite tako da prekrijete cijelu površinu pite.
Izmrvite fetu obilato i za kraj dodajte još mediteranskih začina po želji. Pecite još 20-30 minuta dok tijesto poprimi zlatno-smećkastu boju.

Mediteranska pita

print
1
(Visited 2.154 times, 1 visits today)

U mojoj obitelji, generacijama, hrana je glavna tema razgovora, okosnica najljepših druženja, obiteljskih okupljanja za stolom, blagdanskih veselja. Hrana nikada nije bila samo potreba! U nasljeđe se prenosila vještina pripreme tradicionalnih receptura, dalmatinskih specijaliteta i sjećam se, kao dijete, živih rasprava između moje bake, mame i teta, tko najbolje priprema njoke, pašticadu, janjetinu…..orahnjaču i ostale delicije! Naglasak je, dakako, uvijek bio na domaćem, ne špricanom, sezonskom i zdravom, što je i moja nit vodilja kod svakodnevnog kuhanja za moju obitelj…….Nikada nam nije bilo dozvoljeno jesti slatkiše u neograničenim količinama! Pazilo se na raznolikost namirnica i boja na tanjuru! Smatralo se da je hrana izvor zdravlja ili uzrok svih bolesti! Ja sam, ipak po prirodi znatiželjna i koliko god štovala tradiciju, uvijek u svojim jelima pokušavam unijeti dašak novog, nepoznatog i malo drugačijeg. Ljubomorno i sebično čuvam bakine bilježnice s receptima koji su se skupljali desetljećima! Moje bake i tete, danas više nema. Nekako, nostalgično, ovaj blog posvećujem njima u čast, kao zahvalu za ljubav prema kuhanju i hrani koju su mi usadili i naučili me, ni neznajući, prenositi tu ljubav dalje….