Glavna jela,  Ljeto,  Recepti,  Tradicionalno hrvatsko

Lisičarke u umaku od senfa

Lisičarke u umaku od senfa

Gljive obožavam. Nisam baš majstor u pripremi jela s gljivama pa sam zato za recept pitala tetu na placu kod koje sam gljive kupila. Rekla mi je da ih obavezno operem od zemlje i namačem prije kuhanja. Znam da se gljive inače ne peru već brišu, ali toliko je zemlje i trave bilo na njima da sam morala. Mlijeko u umaku je moja ideja jer ne volim koristiti vrhnje za kuhanje, a nisam imala domaćeg vrhnja.
Kus kus je bio moj jedini izbor (ponestalo mi je ostalih žitarica?), ali preporučila bih vam integralnu rižu. Barem ju ja više volim.

Umak je vrhunskog okusa. Senf savršeno paše uz lisičarke, a peršin daje jednu svježinu.

Lisičarke u umaku od senfa

RECEPT:

400 g lisičarki
1 manji luk
3 češnja češnjaka
1 žličica mljevene crvene paprike
2 žličice senfa
Sol
Maslac, ulje
Mlijeko (oko 1,5 dcl), može i bademovo ako ne konzumirate kravlje
Voda
Šaka peršina

Za prilog kuhana žitarica po izboru. U mom slučaju je to kus kus, ali više bi pasala integralna riža ili proso

Gljive dobro isperite od zemlje pa ih stavite da se namaču u toploj vodi dok ne pripremite ostalo. (Oko 30 min)

Nasjeckajte luk sasvim sitno i stavite ga dinstati na malo suncokretovog ulja i malo maslaca. Odmah posolite i dinstajte dok luk sasvim uvene. Pred kraj dodajte nasjeckani češnjak i miješajte još minutu.

Gljive narežite na pola ( one veće), a manje ostavite cijele.

Dodajte gljive u lonac i dinstajte miješajući dok ne puste tekućinu. Dodajte crvenu papriku, još soli i senf pa promiješajte. Kada ostane sasvim malo tekućine dolijte mlijeka i malo vode.

Neka bude dosta umaka, ali ne previše u odnosu na količinu gljiva.

U šalicu stavite pola žličice brašna s malo hladne vode. Promiješajte i dodajte u umak da ga malo zgusne. Kušajte. Dosolite ako je potrebno. Možete po želji dodati još malo senfa.
Popaprite i posipajte sjeckanim peršinom.

Sve zajedno se ne kuha više od 20-ak minuta.
Dobar vam tek!

Lisičarke u umaku od senfa

print

4
(Visited 14.326 times, 1 visits today)

U mojoj obitelji, generacijama, hrana je glavna tema razgovora, okosnica najljepših druženja, obiteljskih okupljanja za stolom, blagdanskih veselja. Hrana nikada nije bila samo potreba! U nasljeđe se prenosila vještina pripreme tradicionalnih receptura, dalmatinskih specijaliteta i sjećam se, kao dijete, živih rasprava između moje bake, mame i teta, tko najbolje priprema njoke, pašticadu, janjetinu…..orahnjaču i ostale delicije! Naglasak je, dakako, uvijek bio na domaćem, ne špricanom, sezonskom i zdravom, što je i moja nit vodilja kod svakodnevnog kuhanja za moju obitelj…….Nikada nam nije bilo dozvoljeno jesti slatkiše u neograničenim količinama! Pazilo se na raznolikost namirnica i boja na tanjuru! Smatralo se da je hrana izvor zdravlja ili uzrok svih bolesti! Ja sam, ipak po prirodi znatiželjna i koliko god štovala tradiciju, uvijek u svojim jelima pokušavam unijeti dašak novog, nepoznatog i malo drugačijeg. Ljubomorno i sebično čuvam bakine bilježnice s receptima koji su se skupljali desetljećima! Moje bake i tete, danas više nema. Nekako, nostalgično, ovaj blog posvećujem njima u čast, kao zahvalu za ljubav prema kuhanju i hrani koju su mi usadili i naučili me, ni neznajući, prenositi tu ljubav dalje….

4 komentara