Recepti,  Variva i juhe,  Zima

Juha od pečenog povrća

Pravo je vrijeme za jela sa žlicom. Griju nas i tješe. Najčešće su to povrtne krem juhe, ali ovoga puta sam se odlučila za korijen peršina i cvjetaču. Obilato začinjeno kurkumom, chilijem i crvenom dimljenom paprikom. Uz to sam poslužila pržene komadiće pancete i kockice kruha.
Nakon dva tanjura ovakve juhe barem još sat vremena nećete biti gladni. Moj sin je rekao da mu je juha fantastična. A stvarno je!

RECEPT:
1 glavica cvjetače
4-5 korijena peršina
1 crveni luk
1 glavica češnjaka+3 režnja
komadić maslaca
malo maslinovog ulja
kurkuma – 1 puna žličica
chili ljuskice – prstohvat
mljevena dimljena paprika – 1,5 žličice
2 lovorova lista
sol
papar
panceta narezana na kockice
integralni kruh narezan na kockice

Cvjetaču operite i narežite na cvjetove. Peršin ogulite i narežite na krugove. Lagano posolite i stavite na nauljeni lim. Ubacite cijelu glavicu češnjaka s korom. Neka se peče dok povrće ne dobije lijepu boju (otprilike 20min. na 180° C).

Pancetu popržite na tavi bez ulja. Kada se lijepo zapeče i dobije boju izvadite je na papirnati ručnik. Na istoj tavi prepržite kockice kruha.

U lonac stavite maslac i maslinovo ulje, papriku, chili, kurkumu, malo soli, lovor, na pola narezan luk i 3 režnja češnjaka. Neka se kratko dinsta da začini puste miris, a luk i češnjak se lagano zapeku. ( ne izgore!)

Kada je povrće iz pećnice gotovo, dodajte u lonac cvjetaču i peršin, a pečenom češnjaku odstranite koru i ubacite ga u lonac.

Prelijte vodom i kuhajte 15-ak minuta ili dok povrće ne omekša da ga možete izraditi štapnim mikserom. Dodajte još začina (sol, papar) ako je potrebno.

Nekoliko cvjetova cvjetače odvojite da ostane u komadu, a ostalo izradite štapnim mikserom. Možda ćete trebati dodati još vode kako bi dobili finu , ne pre gustu juhu. Ubacite komadiće cvjetače, koje ste ranije izvadili.

Servirajte u tanjure i posipajte komadićima pečenog kruha i pancete.

Po želji možete dodati koju kap maslinovog ulja. Dobar tek!

 

print
0
(Visited 1.503 times, 1 visits today)

U mojoj obitelji, generacijama, hrana je glavna tema razgovora, okosnica najljepših druženja, obiteljskih okupljanja za stolom, blagdanskih veselja. Hrana nikada nije bila samo potreba! U nasljeđe se prenosila vještina pripreme tradicionalnih receptura, dalmatinskih specijaliteta i sjećam se, kao dijete, živih rasprava između moje bake, mame i teta, tko najbolje priprema njoke, pašticadu, janjetinu…..orahnjaču i ostale delicije! Naglasak je, dakako, uvijek bio na domaćem, ne špricanom, sezonskom i zdravom, što je i moja nit vodilja kod svakodnevnog kuhanja za moju obitelj…….Nikada nam nije bilo dozvoljeno jesti slatkiše u neograničenim količinama! Pazilo se na raznolikost namirnica i boja na tanjuru! Smatralo se da je hrana izvor zdravlja ili uzrok svih bolesti! Ja sam, ipak po prirodi znatiželjna i koliko god štovala tradiciju, uvijek u svojim jelima pokušavam unijeti dašak novog, nepoznatog i malo drugačijeg. Ljubomorno i sebično čuvam bakine bilježnice s receptima koji su se skupljali desetljećima! Moje bake i tete, danas više nema. Nekako, nostalgično, ovaj blog posvećujem njima u čast, kao zahvalu za ljubav prema kuhanju i hrani koju su mi usadili i naučili me, ni neznajući, prenositi tu ljubav dalje….