Glavna jela,  Proljeće,  Recepti,  Riba,  Tradicionalno hrvatsko,  Variva i juhe

Gulaš od jadranske sipe

Gulaš od sipe

U mojoj obitelji, bakalar se uvijek tradicionalno pripremao za Badnjak i na Veliki petak. Alternative nije bilo. Nikada. Ja stvarno volim bakalar i već sam ranije spomenula kako mi je sve što živi u moru omiljena hrana. Moji pokušaji da mamu nagovorim na promjene nisu urodile plodom pa sam morala čekati vrijeme da odselim iz roditeljskog doma i počnem samostalno donositi odluke kada je hrana u pitanju.
Bakalar je riba sjevernih mora, ali se itekako udomaćila u ove naše krajeve. Sušeni bakalar potrebno je prvo danima namakati i biti spreman na mirise kojih se ne možete riješiti. Zatim kuhati pa čistiti od kostiju, guliti kožu i tresti u loncu….Rezultat je uvijek božanstven, kako god ga odlučili pripremiti i sigurno ću vam prezentirati(sljedeći Božić) i recept koji se kod mene tradicionalno spravlja već desetljećima.

Meni je nekako dosadno stalno ponavljati ista jela i recepte pa se nerijetko odlučim gore spomenutu ribu zamijeniti pašticadom od tune, brudetom od ugora ili gulašom od glavonožaca.

Ove godine to će biti gulaš od sipe s krumpirima. Zašto sipa? Pa sezona joj je, a mi ovdje uvijek koristimo sezonske namirnice! Lov na sipe kreće od kraja ožujka pa sve do svibnja. Čim se more počne zagrijavati i temperatura skoči na 14°C sipe se dižu na površinu mora i ulaze u plitke pjeskovite uvale. Zakopaju se u pijesak i tako čekaju hranu u zasjedi.

Super mi je kako su se omiljeni glavonošci rasporedili: sezona lignji je zimi, sipa u proljeće, a hobotnice ljeti i u ranu jesen. (Tako su me barem informirali iskusni ribolovci).

Da ne duljim, onaj najgori dio kod pripreme ovog izuzetno ukusnog jela je čišćenje sipe. Ako ikako možete, pokušajte zamoliti tetu u ribarnici da to učini umjesto vas. Ako pak ne možete, pokušajte ostati mirni, bez nervoze i pazite da kod čišćenja ne probušite vrećicu s crnilom ili oči jer ćete prste ribati danima 😉
Crnilo vam u ovom jelu ne treba, ali ako ga želite sačuvati možete njime obojiti domaće njoke ili tjesteninu pa je servirati uz gulaš umjesto krumpira.

Gulaš od sipe

RECEPT:

SASTOJCI:

1 kg jadranske sipe
1 veći ili 2 manja luka
4 češnja češnjaka

1 dl bijelog vina
150-200 ml pasiranih rajčica(pelata) ili još bolje svježe rajčice u sezoni(bez kože)
sol
papar
5-6 žlica maslinovog ulja
3 lista lovora
1 grančica svježeg ružmarina
2 veća krumpira
Čišćenje sipe:

Nožem po duljini prerežite klobuk sve do krakova. Raširite ga rukama tako da vidite unutrašnjost sipe. Crnu vrećicu pažljivo odstranite, a zatim i ostatak utrobe.

Izvadite i sipinu kost. Ako imate djecu, ovu kost možete isprati pa im dati da se igraju. Ja sam kao dijete od njih radila čamčiće 🙂

Primite rukama krakove pa ih prerežite tik ispod očiju. Unutar krakova se nalazi zub koji je također potrebno odstraniti.

kada ste napravili najteži dio: Odstranili utrobu, crnilo, zub i oči imate dva dijela: krakove i klobuk(rašireni). S klobuka odstranite kožu i sve zajedno dobro operite pod mlazom vode.

Narežite sipu na kocke.

Sitno nasjeckani luk stavite dinstati na ulju. Dodajte lovor i ružmarin. Posolite i pustite da se dinsta dok luk sasvim ne uvene. Dodajte opranu sipu i nasjeckani češnjak pa još kratko dinstajte. Ulijte vino. Promiješajte i pustite da se krčka dok alkohol ne ispari. Dodajte rajčice, posolite, popaprite i dolijte malo vode. Dodajte krumpir narezan na kockice. Neka se sve zajedno krčka uz povremeno miješanje i dodavanje, po potrebi, soli, papra ili vode oko 30-40 minuta. Kušajte. Sipa mora biti mekana. Gustoću odredite prema želji, ali ne zaboravite da radite gulaš, a ne juhu. Komadić raženog kruha i zdjelica salate bit će dovoljan prilog. Uživajte.

Ovo jelo možete kuhati i bez krumpira pa servirati uz palentu.

Gulaš od sipe

print
3
(Visited 29.211 times, 1 visits today)

U mojoj obitelji, generacijama, hrana je glavna tema razgovora, okosnica najljepših druženja, obiteljskih okupljanja za stolom, blagdanskih veselja. Hrana nikada nije bila samo potreba! U nasljeđe se prenosila vještina pripreme tradicionalnih receptura, dalmatinskih specijaliteta i sjećam se, kao dijete, živih rasprava između moje bake, mame i teta, tko najbolje priprema njoke, pašticadu, janjetinu…..orahnjaču i ostale delicije! Naglasak je, dakako, uvijek bio na domaćem, ne špricanom, sezonskom i zdravom, što je i moja nit vodilja kod svakodnevnog kuhanja za moju obitelj…….Nikada nam nije bilo dozvoljeno jesti slatkiše u neograničenim količinama! Pazilo se na raznolikost namirnica i boja na tanjuru! Smatralo se da je hrana izvor zdravlja ili uzrok svih bolesti! Ja sam, ipak po prirodi znatiželjna i koliko god štovala tradiciju, uvijek u svojim jelima pokušavam unijeti dašak novog, nepoznatog i malo drugačijeg. Ljubomorno i sebično čuvam bakine bilježnice s receptima koji su se skupljali desetljećima! Moje bake i tete, danas više nema. Nekako, nostalgično, ovaj blog posvećujem njima u čast, kao zahvalu za ljubav prema kuhanju i hrani koju su mi usadili i naučili me, ni neznajući, prenositi tu ljubav dalje….

3 komentara

  • Ivan

    Moji ukućani su se umalo po mlatili za repetama.
    Recept je odlican.
    Hvala majstorici na objavi.

    • Nasja

      Super?(ne to što su se ukućani skoro pomlatili već jer vam se svidio recept)
      Ja isto obožavam ovu kombinaciju glavonožaca u gulašima, još s grahom ili bobom?
      Lijepi pozdrav i hvala na javljanju ?