Doručak,  Jesen,  Recepti,  Užina,  Vege,  Zima

Domaći kikiriki maslac i proteinski smoothie

Kikiriki maslac

Kikiriki obiluje proteinima, željezom, kalcijem, vitaminima E, B skupine i drugim vrijednim mineralima. Kao takvu namirnicu bilo bi šteta ne uvrstiti ga u svakodnevnu prehranu, naročito kod djece i sportaša. Naravno, ne uzimam u obzir onaj preslani, masni kikiriki, već sirovi u svom izvornom obliku pa lagano pečen i samljeven u maslac. Ovako pripremljen, kikiriki može u hladnjaku trajati tjednima. Osim sa žlicom kod pada energije, možete ga ubaciti u smoothie, kao zasitan obrok u čaši za početak dana ili nakon treninga!
Tu su još i zobene palačinke s maslacem od kikirikija, energetske pločice i sl. Za početak, recept za smoothie, uskoro stiže i ostalo……

RECEPT

1/2 kg sirovog kikirikija
1 žličica meda(opcionalno)
prstohvat soli
2 žličice ulja(suncokretovo ili maslinovo)

Kikiriki rasporedite na podlogu za pečenje pa stavite da se peče na 180° C 15-ak minuta. Treba dobiti orašasti okus, ali nikako potamniti ili zagorjeti!

Kada j gotovo, izvadite iz pećnice i pustite da se ohladi.
Među dlanovima trljajte kikiriki da se odvoji od opne(vrlo lako se skida) pa stavljajte u električnu sjeckalicu.
Sameljite kikiriki sasvim sitno pa dodajte sol, med i ulje i nastavite miksati dok se ne pretvori u gusti maslac.
Napunite staklenu teglicu i čuvajte u hladnjaku.
Kikiriki maslac1
SMOOTHIE od kikiriki maslaca

3 žlice kikiriki maslaca
1 banana
1 žlica meda
2 žlice zobenih pahuljica namakanih u vodi(zajedno s vodom)

zobene pahuljice namočite u 1,5 dl vode 10-ak minuta

Nakon toga sve navedene sastojke stavite u blender i izradite gusti napitak.

print

1
(Visited 1.129 times, 1 visits today)

U mojoj obitelji, generacijama, hrana je glavna tema razgovora, okosnica najljepših druženja, obiteljskih okupljanja za stolom, blagdanskih veselja. Hrana nikada nije bila samo potreba! U nasljeđe se prenosila vještina pripreme tradicionalnih receptura, dalmatinskih specijaliteta i sjećam se, kao dijete, živih rasprava između moje bake, mame i teta, tko najbolje priprema njoke, pašticadu, janjetinu…..orahnjaču i ostale delicije! Naglasak je, dakako, uvijek bio na domaćem, ne špricanom, sezonskom i zdravom, što je i moja nit vodilja kod svakodnevnog kuhanja za moju obitelj…….Nikada nam nije bilo dozvoljeno jesti slatkiše u neograničenim količinama! Pazilo se na raznolikost namirnica i boja na tanjuru! Smatralo se da je hrana izvor zdravlja ili uzrok svih bolesti! Ja sam, ipak po prirodi znatiželjna i koliko god štovala tradiciju, uvijek u svojim jelima pokušavam unijeti dašak novog, nepoznatog i malo drugačijeg. Ljubomorno i sebično čuvam bakine bilježnice s receptima koji su se skupljali desetljećima! Moje bake i tete, danas više nema. Nekako, nostalgično, ovaj blog posvećujem njima u čast, kao zahvalu za ljubav prema kuhanju i hrani koju su mi usadili i naučili me, ni neznajući, prenositi tu ljubav dalje….