Kruh i tijesto,  Recepti

Domaći baguette s aromatičnim maslacem

 

Znate one kupovne, smrznute, duguljaste kruščiće (baguette)??
Ima ih s raznim punjenjem. Oni sa češnjakom su mi uvijek bili najdraži. Kupovala sam ih nekada pa onako usput pogledam u sastojke… Cijelo čudo aditiva i čudnovatih naziva. Kao da kupuješ atomsku bombu, a ne komadić kruha.
Pa sam odustala. Jer, koliko ja poznajem kruh, osim brašna, vode, kvasca i malo soli ne treba ništa….
… A koliko komplicirano može biti zamijesiti tijesto? ??
Malo čekaš da se udvostruči, ali to ionako ostavljam za lijene vikende kada mi čekanje ne predstavlja problem.
Onda napravim od pirovog brašna i bio kvasca dva duguljasta kruščića, uvijek grbava i nepravilna jer ja nemam strpljenja za savršene, uredne oblike.?
Posebno izmiješam maslac s peršinom i češnjakom i kratko zamrznem…
Kad je Baguette pečen, narežem ga na šnite (ali ne do kraja) pa svaku napunim onim smrznutim šniticama maslaca… Još koju minutu u pećnicu da se kratko rastopi…
Jao kako je fino još vruće i hrskavo..??

RECEPT:

Za baguette:
Oko 500 g pirovog brašna TIP 630+još za posipanje
suhi kvasac (bio 7 g)
1 čajna žličica šećera
1,5 žličica soli
Oko 300-350 ml vode

Za punjenje:
4 pune žlice maslaca
Šaka peršinovog lišća
3-4 režnja češnjaka
Prstohvat soli

Prvo riješite punjenje… Sve sastojke u sjeckalicu pa izradite kremasti namaz…
Stavite ga u prianjajuću foliju. Formirajte kratki valjak. Zamotajte i stavite u duboko smrzavanje.

A sad tijesto..
U manjoj posudi stavite kvasac, šećer i malo vode… oko 1 dl pa dobro promiješajte da se sve poveže. Prekrijte poklopcem ili kuhinjskom krpom i pustite 15-ak minuta da se kvasac aktivira…

Na radnu površinu stavite brašno pa napravite prstima u sredini jamicu u koju ćete kasnije dodati kvasac i vodu..

Nakon što se kvasac aktivirao i malo zapjenio ulijte ga u jamicu u brašnu. Dodajte odmah još vode, ali samo do ruba brašna, da vam ne prelazi preko…

Lagano, prstima sa strane grabite brašno i miješajte kako biste dobili tijesto.
Kada ste već iskoristili polovicu brašna, dodajte sol i nastavite miješati sve dok ne umiješate glatko ljepljivo tijesto…(Možda će vam trebati još brašna)

Mijesite ga minutu do dvije dok ne bude elastično i podatno kao na slici:

Formirajte glatku kuglu i stavite na pobrašnjenu podlogu, prekrijte čistom kuhinjskom krpom i ostavite na toplom sat vremena.

Nakon sat vremena tijesto opet prebacite na pobrašnjenu radnu površinu, podijelite na 2-4 kruščića, ovisno o tome želite li veće ili manje i svakog oblikujte u duguljasti baguette. Tu ćete trebati dodati još brašna… Tijesto mora biti lagano ljepljivo, a ne tvrdo…

Lim za pečenje obložite masnim papirom i tanko premažite uljem.

Svaki baguette pažljivo prebacite na lim pa opet prekrijte krpom i pustite barem pola sata do sat da se odmori…
U međuvremenu pećnicu zagrijte na 200 °C

Nakon pola sata ili sat možete staviti peći tijesto. Ja sam sa škaram zarezala svaki kruščić na nekoliko mjesta na vrhu…

U pećnicu na samo dno stavite širu posudu s vodom…Navodno pomaže da tijesto bude hrskavo.

Pecite oko 25-30 minuta dok tijesto ne dobije zlatno-smećkastu boju.

Izvadite lim za pečenje, pričekajte 10 minuta pa svaki baguette prerežite na šnite, ali ne do kraja već da su na dnu spojene.

Izvadite maslac iz frizera, narežite na šnite pa napunite baguette u džepiće s maslacem..

Stavite u pećnicu na par minuta, tek toliko da se maslac rastopi.

Servirajte vruće??

print

2
(Visited 8.625 times, 1 visits today)

U mojoj obitelji, generacijama, hrana je glavna tema razgovora, okosnica najljepših druženja, obiteljskih okupljanja za stolom, blagdanskih veselja. Hrana nikada nije bila samo potreba! U nasljeđe se prenosila vještina pripreme tradicionalnih receptura, dalmatinskih specijaliteta i sjećam se, kao dijete, živih rasprava između moje bake, mame i teta, tko najbolje priprema njoke, pašticadu, janjetinu…..orahnjaču i ostale delicije! Naglasak je, dakako, uvijek bio na domaćem, ne špricanom, sezonskom i zdravom, što je i moja nit vodilja kod svakodnevnog kuhanja za moju obitelj…….Nikada nam nije bilo dozvoljeno jesti slatkiše u neograničenim količinama! Pazilo se na raznolikost namirnica i boja na tanjuru! Smatralo se da je hrana izvor zdravlja ili uzrok svih bolesti! Ja sam, ipak po prirodi znatiželjna i koliko god štovala tradiciju, uvijek u svojim jelima pokušavam unijeti dašak novog, nepoznatog i malo drugačijeg. Ljubomorno i sebično čuvam bakine bilježnice s receptima koji su se skupljali desetljećima! Moje bake i tete, danas više nema. Nekako, nostalgično, ovaj blog posvećujem njima u čast, kao zahvalu za ljubav prema kuhanju i hrani koju su mi usadili i naučili me, ni neznajući, prenositi tu ljubav dalje….