Glavna jela,  Ljeto,  Recepti,  Tradicionalno hrvatsko

Dinstane mahune s mirisom dima

Dinstane mahune

Ovoga puta nisu fažoleti. 😉 Engleski naziv za ove mahune je Dragon’s tongue beans, što u prijevodu znači “zmajev jezik”.

Baš su lijepe. Šteta što kuhanjem gube ove svoje ljubičaste točkice. Mesnate, mekane i zasitne. Prava zamjena za meso u ovim ljetnim vrućinama. Ako vam klinci ne vole variva i jela sa žlicom, ovaj recept će ih sigurno oduševiti.
Ovo je kod mene glavno jelo. Po potrebi se nađe salata od cikle kao prilog. Roštilj ostavite za jesen. Iskoristite ljeto i nauživajte se mahuna. Meso uvijek stignete jesti.

Dinstane mahune
RECEPT:

1 kg mahuna
1 veći luk
50 g domaće pancete
maslinovo ulje
sol
papar
1 žlica crvene dimljene paprike u prahu
komadić slanog mekanog sira
pržene sjemenke suncokreta i/ili sezama

Mahunama odstranite vrhove. Veće mahune prepolovite. Operite pa stavite kuhati u lonac kipuće vode 20-ak minuta, odnosno dok ne omekšaju.

Dok se mahune kuhaju narežite luk i pancetu na sitne komadiće pa stavite dinstati na maslinovom ulju. Odmah obilno posolite i dodajte dimljenu papriku. Neka se dinsta miješajući dok luk ne uvene.

Kada su mahune gotove(neka se osjete pod zubima, nemojte ih prekuhati) šupljom žlicom ih prebacite u tavu s lukom i špekom i sve dobro promiješajte. Još posolite, popaprite i dosolite po potrebi. Po želji dodajte malo vode od kuhanja mahuna pa dinstajte još 5-10 minuta da se svi okusi povežu.

Na kraju, prije serviranja, posipajte slanim sirom i sjemenkama.

Dobar tek!

Dinstane mahune

print

1
(Visited 6.298 times, 1 visits today)

U mojoj obitelji, generacijama, hrana je glavna tema razgovora, okosnica najljepših druženja, obiteljskih okupljanja za stolom, blagdanskih veselja. Hrana nikada nije bila samo potreba! U nasljeđe se prenosila vještina pripreme tradicionalnih receptura, dalmatinskih specijaliteta i sjećam se, kao dijete, živih rasprava između moje bake, mame i teta, tko najbolje priprema njoke, pašticadu, janjetinu…..orahnjaču i ostale delicije! Naglasak je, dakako, uvijek bio na domaćem, ne špricanom, sezonskom i zdravom, što je i moja nit vodilja kod svakodnevnog kuhanja za moju obitelj…….Nikada nam nije bilo dozvoljeno jesti slatkiše u neograničenim količinama! Pazilo se na raznolikost namirnica i boja na tanjuru! Smatralo se da je hrana izvor zdravlja ili uzrok svih bolesti! Ja sam, ipak po prirodi znatiželjna i koliko god štovala tradiciju, uvijek u svojim jelima pokušavam unijeti dašak novog, nepoznatog i malo drugačijeg. Ljubomorno i sebično čuvam bakine bilježnice s receptima koji su se skupljali desetljećima! Moje bake i tete, danas više nema. Nekako, nostalgično, ovaj blog posvećujem njima u čast, kao zahvalu za ljubav prema kuhanju i hrani koju su mi usadili i naučili me, ni neznajući, prenositi tu ljubav dalje….

2 komentara

  • Romana

    Mljac to me podsjeca na mamine absmalcane mahune kak bi rekli Zagrebcanci ha ha …fino i zasitno a zaboravljeno starinsko jelo…

    • mamajasamgladan

      Draga moja,
      Ove mahune i jesu napravljene prema receptu tvoje mame! Kod nje sam ih prvi puta jela 🙂 i uvijek je se sjetim dok ih radim. Malo sam modificirala recept, ali upravo na ovaj način ih najviše volimo ?